Yılsonu etkinlikleri nasıl olmalı, nasıl olmamalı?

<1234>
06/14/2011 11:05:00

Yılsonu derken, aslında zamanından bağımsız olarak, velilerin de izleyici ya da katılımcı olarak dahil edildikleri kalabalık etkinliklerden söz ediyorum.

Ynt: Yılsonu etkinlikleri nasıl olmalı, nasıl olmamalı?

06/14/2011 11:15:00

Dün eşimle bunun üzerine konuşuyorduk, keşke okulda hatta bahçede sanki normal ders saatindeymiş gibi bir organizasyon yapsalar, birlikte yemekler yesek, onlar bir-iki şarkı söylese, birkaç etkinlik yapsa dedim, o da bana kaç kişiyi sığdırıcan okula, annesi-babası,dedesi vs. bir sürü insan gelmek istiyor dedi. O taraftan düşününce orası da doğru geldi. Ama yine de sadece anne babanın katılacağı küçük bir organizasyon olabilir. İlla yapılacaksa tabi.

Geçen sene oyun grubuna giderken bir cumartesi babalar gününü kutlamıştık bahçede. Babalarla oğullar küçük oyunlar oynadılar, yemekler yendi, çok keyifli geçmişti. Oğlum bizi okulunda görünce çok mutlu olmuştu. Hatta bizden baba-oğul fotoğrafı istemişlerdi, onunla da çok güzel çerçeveler yapmışlardı, bir de yılboyu yaptıkları etkinlikleri sergilemişlerdi.

Ynt: Yılsonu etkinlikleri nasıl olmalı, nasıl olmamalı?

06/14/2011 11:15:00

bir salonda degil de kresin bahcesinde ya da bir odasinda olmali. butun kres ayni gunde degil, gruplar halinde olmali.

Ynt: Yılsonu etkinlikleri nasıl olmalı, nasıl olmamalı?

06/14/2011 11:29:00

İşin içine henüz girmemiş biri olarak kreş gezerken ilginç izlenimler : http://gununcorbasi.blogspot.com/2011/06/malum-yl-sonu.html

nasıl olmalı?
mesela yıl sonu pinik, kermes, şenlik gibi bir şey olabilir.
yıl boyu yapılan el işleri sergilenebilir. çocukların yapımına yardım ettiği yiyecekler yenebilir. yetiştirdikleri sebzeler sergilenebilir, yenebilir.
maksat kostüm ise, maskeli kostümlü parti olabilir.
bu gösterilerin amacı çocuğu toplum önüne çıkararak özgüvenini arttırmak ise, bir çocuk tiyatrosunun bir bölümünde çocuklar sahneye alınabilir, kendiliğinden doğaçlama bir şekilde olaya dahil edilebilir. önceden çocukları çalıştırmak yanlış geliyor bana belki Arca henüz çok küçük olduğu için bilmiyorum.

Nasıl olmamalı?
Akşam geç saat olmamalı, belki veliler katılabilsin diye yapılıyor ama çocuklar için yemek uyku saati olabiliyor.
hiç gitmedikleri bir salonda olmamalı, kendi okul bahçesinde olabilir.

Henüz Arca kreşe bile başlamadığı için henüz fikirler çok sınırlı.

Ynt: Yılsonu etkinlikleri nasıl olmalı, nasıl olmamalı?

06/14/2011 11:29:00


Katılmak istemeyen çocuk, katılmaya zorlanmamalı.

Gösteri arasında zorla sahne arkasında tutulmamalı. Aslında sahne arkasında sıra beklemek hiç olmamalı.

Son dakika katılmak istemeyenler göz önünde bulundurularak gösteri bireysel değil, toplu olmalı. Yani tek başına değil de hep birlikte dans gibi.

Bu toplu hareketin bir yararı da, gösterinin gereksiz uzamamasını da sağlaması.

Aklıma ilk gelenler...

Ynt: Yılsonu etkinlikleri nasıl olmalı, nasıl olmamalı?

06/14/2011 11:33:00

Yeliz, ben atlamışım yazını, Kitubi'ye yorumlara yazsan, başkaları da görsün.

Ynt: Yılsonu etkinlikleri nasıl olmalı, nasıl olmamalı?

06/14/2011 11:38:00

Ekledim Damla

Ynt: Yılsonu etkinlikleri nasıl olmalı, nasıl olmamalı?

06/14/2011 12:58:00

başak hanım okulun -yıl sonu-mantığına bayıdım. bir okul önceci olarak söylediklerinize ek olarak şunu dile getireyim;haftalar hatta aylar öncesindne şu prova denilen yorucu ve kasıcı,baskı hissettirici şey olmamalı

Ynt: Yılsonu etkinlikleri nasıl olmalı, nasıl olmamalı?

06/14/2011 13:18:00

Önceden hazırlanılmış,çocuklara dikte ettirilmiş herşeye karşıyım.Ara sıra aile katılımlı parti veya eğlence adı altında etkinlikler düzenlenebilir.

Okulun içinde bir mekanda yada bahçede yapılması taraftarıyım.Sıradan bir gün gibi ama ailelerin de katıldığı bir eğlence bence uzun uzadıya planlanmış gösterilerden çok daha makbule geçer .Gereksiz provalar,hazırlıklar,kostümler,kostüm paraları,vs bunların hepsi çocuklar ve veliler üzerinde baskı yaratıyor, en azından ben daralıyorum düşününce.

Bu şekilde zorlamasız ,rahat bir ortamda veliler de birbirleriyle ve diğer çocuklarla tanışma,sohbet etme,fikir alış-verişinde bulunma fırsatını yakalarlar.Keşke bütün kreşlerde yıl sonu-anneler günü-babalar günü gibi gösteriler yasaklansa:)))))

Ynt: Yılsonu etkinlikleri nasıl olmalı, nasıl olmamalı?

06/15/2011 20:24:00

Ben bu yazıları okuyup kızımın yaşadıkları ve kendi geçmişimle birleştirince değişik fikirlere kapılıyorum. Ben de Damla gibi küçük yaşta başlayan halk oyunları aktivitemi profesyonel bir yöne çevirip Türkiye’yi temsil edip Dünya birinciliğine kadar taşımıştım, inanın o yarışmada da heyecandan kasılmış, sahneden inince ağlamıştım. İnanın heyecan bu işin olmazsa olmazı, ama elbette kuzularımız bunun için çok küçük yaştalar. Sanırım 2.çocuk olmak veya evin küçük çocuğu olmanın bu konuda da faydası var, abla veya abiyi gören küçük çocuk için bu daha olağan bir durum.. sanırım kişisel özelliklerin yaş kaç olursa olsun sahnede olmayı isteme yada istememe de rolü çok büyük. Elbette yıl sonu gösterisini bu kadar önemli bir hale getirmemek çocuğun üzerindeki yükü azaltacak en önemli his. Damla ellerine sağlık, yüreğine sağlık…

Ynt: Yılsonu etkinlikleri nasıl olmalı, nasıl olmamalı?

06/15/2011 20:25:00

Gerçekten çocukların bu durumlarda neler yaşayabileceğini tahmin edemiyoruz sanırım.
Benim kızım yıl sonu gösterisi yapılmayan bir kreşte… Bu sene “velilerin yoğun baskısı ve isteği üzerine” çocuklar okul bahçesinde dans edip şarkı söyleyeceklerdi.Alışık oldukları bir ortam ve özel bir kıyafet kostüm v.s. giymiyor olmaları olayı biraz daha yumuşattı. Buraya kadar herşey iyi. Ben bu tür şeylere takık olmadığımdan hiç evde konusu geçmedi ancak gün gelip çattığında annem ve babamın “torunumuz büyümüşde gösteriye çıkıyor” yorumu Yağmur’u strese sokmaya yetti. Önce “Ben utanıyorum” başladı, ama bir yandan da arkadaşlarımla şarkı söyleyeceğim siz beni alkışlayacaksınız hissi var. Sonunda gülerek eğlenerek çıktı şarkısını söyledi dansını yaptı, her şey bitti, yanıma geldi “kızım seni tebrik ederim, bravo sana gerçekten sen ve arkadaşların çok başarılıydınız” diyerek kucakladım ve tam o anda başladı hıçkırarak ağlamaya ama ne ağlamak size anlatamam hüngür hüngür ağladı kuzucuğum kollarıma iyice sokularak… tabi ben de çok üzüldüm. Ağladı ağladı rahatladı hiç dokunmadım, sadece sarıldım sıkıca ve kimsenin onunla konuşmasına izin vermedim. Rahatlayınca kafasını kaldırdı, çevresine baktı arkadaşlarının koşup oynamalarına dayanamadı birazdan o da aralarına katıldı oynadı oynadı, eve bir pelte kıvamında geldi ve hiç uyumadığı kadar erken bir saatte uyudu. Ben de karmakarışık hislerle bir haftasonu geçirdim. Sizi çok iyi anlıyorum ama sanırım çok kişinin başına geliyor, kendinizi üzüp suçlamayın sevgiyle…

<1234>

Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Okul Öncesi Eğitimi

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...