Yılsonu etkinlikleri nasıl olmalı, nasıl olmamalı?

Ynt: Yılsonu etkinlikleri nasıl olmalı, nasıl olmamalı?

06/15/2011 20:34:00

Isvicre' deki okullarda yapilmiyor dedi orada yasayan bir arkadasim.

Ynt: Yılsonu etkinlikleri nasıl olmalı, nasıl olmamalı?

06/16/2011 05:17:00

Bu konuda yasal bir düzenleme yapılsa daha kolay olacak herşey.Ben açıkçası Berk'in yaşadıklarından sonra gösteri olayına tamamen kapalıyım, bizim kreşmizde bu yıl 3 yaş grubunda gösteri yok ama seneye biz de aynı sıkıntıları yaşayacağız.İşin asıl zor kısmı diğer velilere de bunu anlatıp ortak hareket etmek.İşte bu noktada, okul öncesi kurumlarda gösterilerin yasaklanması gibi bir yasal düzenleme olsa biz de diğer velileri ikna etmek için uğraşmak gibi bir sıkıntıya girmemiş olacağız.

Ynt: Yılsonu etkinlikleri nasıl olmalı, nasıl olmamalı?

06/16/2011 08:15:00

Yılsonu gösterisiyle ilgili taze bir deneyim anlatacağım.

Şirketteki müdürlerimizden biriyle dün öğle yemeğindeydik,o anlattı, haftasonu yeğeninin gösterisine gitmişler ma-aile. Çocuk gösteri yaklaşınca çıkmıycam ben diye tutturmuş. Ne oldu işte, ne güzel yapıyordun demişler, korkuyorum ben demiş.
Çocuğun rolu sakar şirin olmakmış ve Gargamel onu yakalayıp bir kutuya koyuyormuş, arkadaşları da onu kurtarıyormuş. Ben Gargamel'den korkuyorum demiş.
Sonra ne olduysa ikna etmişler, sahneye çıkmış. Ama sahnede de sürekli gözleri bizi arıyordu dedi, hatta bitince sahne arkasına geçtik hemen dedi, çocukta biraz hüzünlü ama ben sizi göremedim ki demiş. Bu arada yaş 4.
Bu bir deneyim sadece hepsi böyle olacak diye birşey yok, lütfen okuyan anneler kendini strese sokmasın, ama bilinsin ki böyle şeyler olabiliyor. Bunların olmaması için neler yapabiliriz, bunları tartışalım burada.

Ynt: Yılsonu etkinlikleri nasıl olmalı, nasıl olmamalı?

06/16/2011 10:28:00

burada ve kutubi'deki yazıyı okuduktan sonra, gittim kızımın okulunda psikologla görüştüm. yarın yıl sonu gösterileri var. merak ediyorum ne olacak. benim kızım daha 20 aylık ve gösteriye çıkacak. ama kızım olağan durumlarda bile birilerine şov yapmayı çok sevdiği için bunun onun üzerinde nasıl bir etkisi olacağını kestiremiyorum. yarın göreceğiz. bunun yanında okulumuz zincir bir okul diyebilirim :) ne yazık ki başladıktan sonra reklam derdini fark ettim ve şimdi öğretmenine ve arkadaşlarına çok alıştığı için okulunu değiştirmek istemiyorum. yoksa idaresi, bugün kurucusuyla da konuşarak belirttiğim gibi, berbat!


psikolog bu konuyla ilgili şunları söyledi bana; 

bu sadece okulun değil aynı zamanda velilerin talebi oluyor. bütün yıl ne öğrendi bu çocuklar sorusunun yanıtını alıyorlar gibi geliyor onlara. ben kişisel olarak katılıyorum söylediklerinize (cümle arka planı; para çok tatlı, doğruyu seslendiremiyorum) ama veliler istiyorlar. aslında çocukların veli ve okul işbirliği ile zorlandığını söyleyebilirim. 

kostüm giymekte zorlamıyorum, giymek istemeyen üzerindeki giysi ile çıkıyor. 

en öndeki 5 sırayı boş bırakıyoruz ki çocuklar çok heyecanlanmasın, kaygılanmasın. 

hiç bir yanıt tatmin edici değil benim için. ve üzerine bugün okulun kurucusuyla görüşürken öğrendim ki 16 okul arasında yıl sonu gösterisi yarışması düzenlemişler!!! yorum yok benden bu konuda, en iyi olmak için çocukların hepsini hırpaladıklarını düşünüyorum. 

bence yıl sonu partileri hiç olmasın ama, illa bir şeyler göreceksek okullar sınıf bazlı veli katılımlı organizasyonlar yapabilir. mesela bir sınıfın öğrencileri ve velileri ile birlikte bir piknik. okul dışında olabilir. hem bunun yine dönüşü okula olur. veliler tanışırsa, çocukların ilişkisi okul dışına taşınabilir. böylece de çocuğu arkadaşından ayırmamak için velinin aynı okulu bir sonraki yıl tercih etme ihtimali artabilir. 

bizim okulun ticari kaygılarla yaptıklarını yazsam şaşarsınız bu arada :)

yine de sonuç olarak; işin içine ticaret girdiğinde; okul reklam kaygısında olduğundan, bilinçli anne baba sayısı bu konuda az olduğundan, çocuklarımız reklamın başrol oyuncusu olarak, tamamen iktisadi görülecek ve bu baskıyı yaşayacak gibi geliyor bana. 

Ynt: Yılsonu etkinlikleri nasıl olmalı, nasıl olmamalı?

06/16/2011 10:41:00

pasifloren, velilerin kaynaşmasının her okul tarafından çok istenen bir durum olduğundan emin değilim. Daha doğrusu, ben velilerinin kaynaşması için çaba harcayan bir okulun, hem çocukların doğru eğitimini sağlamak açısından, hem tercih edilen bir okul olmak açısından, hem de kurallarını daha a iyi uygulayabilmek, öğretmenini daha mutlu edebilmek açısından karlı çıkacağından yüzde yüz eminim. Ama bunun ayrımına her yönetici varabilir mi, buna cesaret edecek kadar şeffaf olabilir mi, bunun yanıtı biraz zor. Yıl sonu gösterileri tek yönlü, izliyorsun çocukları gidiyorsun, öğretmenle bir iletişim kurulmuyor, diğer çocuklarla bir iletişim kurulmuyor, veliler arası bir iletişim kurulmuyor, orada ne sunulursa onu izleyip dönüyorsun. Bu formatta yapılıyor olması ve bu kadar piknikçi bir toplumda, piknik gibi kaynaşmalı olanların da pek yapılmıyor olması bana çok tesadüf gelmiyor.


Ama aslında senin belirttiğin şey çok önemli bir ihtiyaç. Ilgaz kreşe başladığından beri en çok ihtiyaç duyduğum şey oradaki tüm diğer insanları bir nebze daha olsun tanıyabilmek, değiştiremesem bile çocuğumun hayatında rolü olan insanları bir nebze daha bilebilmek.

Ynt: Yılsonu etkinlikleri nasıl olmalı, nasıl olmamalı?

06/16/2011 10:53:00

zaaflarımız var (genellikle);


1-çocuğumuzun diğer çocuklardan daha iyi olduğunu bilmek (daha güzel, daha uslu, daha uyumlu, daha zeki, öğretmeni tarafından en çok sevilen çocuk olması vb.) 
2- çocuğumuzun başarılı olduğunu görmek
3- iyi bir tercih yapıp, en iyi okulu seçtiğimizi görmek
4- çocuğun en iyi şekilde eğitilmesini istemek.

kızım için kaç kreş gezdiysem hepsi bana hemen eğitimden bahsetmeye başladı, ben ise kızımın gerçekten sevgi hissedeceği, sosyalleşeceği ve güvenerek bırakacağım bir yer istiyordum. bunu hangi yöneticiye söylediysem gözleri fal taşı gibi açıldı. sanırım önemli olan okulları değiştirme gücümüzün farkına varabilmek, ulaşabildiğimiz kadar veliyle bunları konuşabilmek, doğruyu aktarabilmek, belki yasal bir süreç için bazı girişimlerde bulunmak. şahsen beni okulda pek sevmiyorlar, her şeye karşı çıkan, eleştiren ve uyuz bir veli olarak görüyorlar. 

temel olarak, kendimi de dahil ediyorum, en iyi, en başarılı çocuklara sahip olabilme hırsımızdan kurtulabilmek gerekiyor. herkesin şapkasını önüne koyup düşünmesi lazım. ilk önce kendi içimizde yol alıp sonra başka birilerine yönelmeliyiz bence. yaygınlaşmalı ve yaymalı bu durumu. ilk önce çocuğumuzdan beklentilerimizi normalleştirmeli ardından da okullardan beklentimizi çocuklarımıza uygun hala getirecek şekilde dayatmalı. 

Ynt: Yılsonu etkinlikleri nasıl olmalı, nasıl olmamalı?

06/16/2011 10:57:00

pasifloren,
son cumlenizden dolayi tebrik etmek istiyorum sizi. Az veli bunun farkinda.

Ynt: Yılsonu etkinlikleri nasıl olmalı, nasıl olmamalı?

06/16/2011 10:59:00

pasifloren, çok katılıyorum sana. Ama madalyonun öbür yönünden bakarsan, pedagog olan bir okuldan söz ediyoruz? Velilerin her dediklerini yapıyorlar mı? Yapmadıkları n tane şey sayabiliriz. Bu sorunun yanıtı basitçe "veliler istiyor, ondan yapıyoruz" olamamalı. Eğer veli çocuk için doğru olanı bilemiyorsa, okul biliyor doğruyu yapsın, okul velinin istediği kendi çıkarına olduğundan, ya da veliye anlatamadığından çocuk için doğru olanı uygulamaktan imtina ediyorsa, o zaman bu okulların bağlı oldukları kurumlar var, ve uymak zorunda oldukları yönetmelikler var.

Ynt: Yılsonu etkinlikleri nasıl olmalı, nasıl olmamalı?

06/16/2011 11:06:00

damla, ben aslında bunu yazmaya çalıştım; para tatlı geliyor doğruyu seslendiremiyorum diye. kurumların hepsi ticari, ne yazık hiç birisi aman çocukları çook seviyorum yanımda çok çocuk olsun diye yapmıyor bu işi. bu yüzden bizler bilinçli olmak zorundayız ve dayatmalıyız. 

Ynt: Yılsonu etkinlikleri nasıl olmalı, nasıl olmamalı?

06/16/2011 11:10:00

başakçelik, kızın hangi okula gidiyor, paylaşır mısın? 


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Okul Öncesi Eğitimi

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...