Yılsonu etkinlikleri nasıl olmalı, nasıl olmamalı?

Ynt: Yılsonu etkinlikleri nasıl olmalı, nasıl olmamalı?

06/16/2011 11:12:00

Basak, duydugum kadariyla; sayili okullardan birisi zaten sizin okulunuz.

Ynt: Yılsonu etkinlikleri nasıl olmalı, nasıl olmamalı?

06/16/2011 13:30:00

Ahh Başak, Ankara'ya taşınacak olsam tek sebebim Binbir Çiçek olur herhalde :)))
Hele ki Hilal Hanım'la tanışmış ve seminerlerine katılmış biri olarak.

Son veli toplantımızda bu sene Matematik de Montessorie metoduna geçeceklerini ve bir sürü materyal temin ettiklerini söyleyince, Hilal Hanım'ın ismini verdim, kendisiyle kontağa geçerseniz en doğru bilgileri ondan alırsınız dedim. Aradılar mı bilmiyorum ama en azından ben de doğru bildiğimi iletmiş oldum. Çocuğumun gelişimi ile ne kadar ilgili olduğumu biliyorlar, ama her veli aynı değil tabi ki.

Ynt: Yılsonu etkinlikleri nasıl olmalı, nasıl olmamalı?

06/19/2011 19:22:00

cuma günü kızımın yılsonu gösterisi vardı. gittik. gözlemlerimi paylaşmak istedim. kızım play group, 2 sınıftan oluşuyor bu grup. iki sınıfta toplam 28 öğrenci var. iki sınıf ayrı şarkılarla sadece dans etmek için çıktı sahneye. ilk grupta benim kızım vardı. çocukların hepsi sahnede şaşkınca kalakaldı. 2.5 dakika süren şarkı boyunca toplam 3 çocuk bir ara kıpırdandı. kızım gruptan koptu ve en öne geçerek dans etmeye başladı. bunu iyi olarak yazmıyorum. daha önce kızımın şov yapmaya çok meraklı olduğundan bahsetmiştim. bazı çocuklar öğretmenlerin kucağına davrandı. ikinci grup çıktığında hiç bir çocuk dans etmedi. sonuç; 28 çocuk için de 1 çocuk figürlerle dans etti, iki çocuk ortalıkta koşturdu. diğerleri öylecene durdu. o kadar spot altında kalabalığa baktılar. dansların sonunda yönetici ilk sahne için bunun bile gayet iyi olduğunu söyleyerek, ayıplarını ve çocuklara verdikleri hasarı örtmeye çalıştı bence. devamını izlemedim. dışarı çıktık ailecek, baştan herkesi örgütlemiştim zararlı olduğuna dair :) bir süre sonra içeriden kimse çıkmayınca ne oluyor diye içeri girdim, tahmin ettiğim oluyordu. yönetici sahneye çıkmış şunları söylüyordu:


"bu pazar babalar günü, tüm babaları çocuklarını almaları için sahneye davet ediyorum" 

 bir anda aklımdan şunlar geçti; baba orada olmaya bilir, sorumsuz olabilir, gelmek istememiş olabilir, gelememiş olabilir, baba hiç olmayabilir; terk etmiştir, ölmüştür, bekar bir annedir... hem çocuğu hem de anneyi rencide etmeye ne gerek var??? sahnede 28 çocuk, 25 baba ve 3 anne. o anneler öylesine göze batıyordu ki... gerçekten savunduğun bir durum bile olsa yaşadığı, o anda düşüncesinin doğruluğundan şüphe eder insan. 

kızım ortama uyum sağlamış tek çocuk olarak görünmesine rağmen, hani baktığınızda çok başarılı, sahne korkusu yok, harfiyen yerine getirmiş öğretilenleri gibi görünse de,  iki gün boyunca gündüz ve gece uykularından çığlıklar atarak, ağlayarak uyandı. bizimki böyle ise diğer çocuklar ne hissetti diye sordum kendime. gelelim diğer velilere, o gün kapıda iki veliyle konuşurken okuduklarımı aktardım biraz, ikisi de yılsonu etkinliğinin kendileri için önemli olmadığını söylüyorlardı fakat, bunu değiştirmek gibi bir istekleri de yoktu. hatta daha kötüsü; söylediklerimi duymak bile istemiyorlardı sanki. öğrenmek onları yoracak gibiydi. 

Ynt: Yılsonu etkinlikleri nasıl olmalı, nasıl olmamalı?

06/19/2011 19:41:00

BU paylasim umarim bir cok ana-baba tarafindan okunur. Gecmis olsun diyorum. Biz de ogretmen arkadaslarla bu konuyu bugun tartistik. 8 sene icinde 1 tek veli karsi cikmis, bunu animsadik:(

Ynt: Yılsonu etkinlikleri nasıl olmalı, nasıl olmamalı?

06/19/2011 19:48:00

Benim kızımın okulunda da velilerin kaynaşmasını sağlamak için bir çaba var hatta çok güzel bir uygulama yapıyorlar ve her yıl her sınıftan bir "Gönüllü ebeveyn" seçiyorlar. Gönüllü ebeveyn velilerle görüşüp okulla ilgili istek, şikayet, etkinlik v.s. gibi her konuda bilgi alıyor-veriyor. Aylık olarak da tüm grupların gönüllü ebeveynleri okulda toplantı yapıyorlar. Okulla veli arası iletişim kurulması ve velilerin birbiri ile kaynaşı okul hakkında diyalog kurabilmelerini sağlayan etkili bir yöntem.

Ynt: Yılsonu etkinlikleri nasıl olmalı, nasıl olmamalı?

06/19/2011 19:53:00

Bu uygulama kulaga cok hos geliyor. Peki hic yil sonu gosterileri hakkinda yorum yapan oldu mu?

Ynt: Yılsonu etkinlikleri nasıl olmalı, nasıl olmamalı?

06/19/2011 20:10:00

ya unutmuşum yazmayı bir de bu sene 3-6 yaş grubuna geçecek öğrenciler kep giydirdiler... kep nedir? ne zaman giyilir? anlamı nedir? bu soruların yanıtları o minicik bedenlerde bulunabilir mi? bu işin yalnızca okul reklamı olarak yapıldığına dair bence en güzel örnektir bu.

Ynt: Yılsonu etkinlikleri nasıl olmalı, nasıl olmamalı?

10/06/2011 08:27:00

ben hayatımda boyle bir sey gormedim.

dun kresimizde veli toplantısı vardı. 5-6 veli neredeyse kavga cıkartıyordu. bu beklenti ile alakalı bir durum. bazı veliler cocuklarını o kostumler icinde ellerinde mikrofonla goremeyi bekliyorlar. hal boyle olunca da kurum bir gosteri hazırlıgı icinde oluyor. bu normal olan. arz/talep. lakin uygulama benim ebeveynlik anlayısıma uymuyor.

dolayısyla kres secerken temel soru: kurumunuzda yıl sonu gosterisi var mı? var diyorlarsa: biz bunu tercih etmiyoruz bizim cocugumuz ne olacak? sorusu. buna alınan yanıt da: diger cocuklara ozenir kendini yalnız hisseder. seklindeyse: yapacak bir sey yok malesef!

bastan bu uygulamayı yapmayan kresleri secmek gerek. bursa'da makbule atakan kresi-devlet kurumu- bu uygulamayı yapmıyor. bastan da soyluyor. ozel kurumların bir cogunda var lakin karsılıklı iletisimle bunu minımuma indirebiliriz gibime geliyor.

buraya uygulamanın yararı ya da zararı hakkında degil, yıl sonu gosterisine sıcak bakmayan bir veli olarak yazdım. ben tercih etmiyorum. tercih etmedigim icin basıma gelen durumlarda neler yapabilecegimi sorguluyorum. su asamada yeni bir kres arayısı icindeyim, temel kriterlerimden biri de bu gosteri.

selamlar,
bol gunesler.

Ynt: Yılsonu etkinlikleri nasıl olmalı, nasıl olmamalı?

10/06/2011 09:18:00

ikicocukannesi, yıl sonu gösterisi çocuk için gerçekten gereksiz hatta duruma göre zararlıysa da benim tecrübelerime göre bir okul yıl sonu gösterisi yapmıyorsa kesin yapandan daha iyidir gibi bir kural yok. Bazı şehirlerde de o kadar da yaygın yapılıyor ki maalesef, tek başına okul seçme kriteri olamıyor. Ama yine de yıl sonu istemediğinizi belirmeden önce, yıl sonu gösterisine aldığınız yanıt önemli, bu sırada tepki vermemeye, yüzünüzün değişmemesine dikkat etmeye çalışın. Okulu beğenseniz de, beğenmeseniz de yıl sonu gösterisini doğru bulmadığınızı ve kendi çocuğunuzun katılmasını istemediğinizi belirtmeyi  hiç ihmal etmeyin, ama bence görüşmenin en sonuna saklayın, öğrenmek istediğiniz her şeyi öğrenmenin sonuna, böylece görüştüğünüz kişinin sizin bu tavrınıza göre yanıtlarını bilinçli ya da bilinçsiz olarak yönlendirmesinin önüne geçmiş olursunuz. Ynt: Yılsonu etkinlikleri nasıl olmalı, nasıl olmamalı?

10/06/2011 11:00:00

damla:

cok mantıklı, oyle yapacagım. gorusmenin sonunda. bir de soyle bir oneri geldi, hosuma gitti. gorusmenin sonunda;

- gecen yıl, yıl sonu gosterinizde ne hazırladınız?

boylece biz tavrımızı koymadan kurum olarak yapılarını objektif degerlendirme sansına sahip olabiliriz.

ve elbette tek basına okul secmede en onemli kriter degil ve fakat 'asırı' yapan kurumlardan da ayrılmak icin iyi bir fırsat bu konudaki sorular.

selamlar yeniden.


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Okul Öncesi Eğitimi

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...