Bugün ne yedirdik?

Ynt: Bugün ne yedirdik?

03/08/2011 12:46:00

Biz hastaneden beri, yani dogduklarindan beri aptamille besleniyoruz, sutum zaten her ikisine yetecek kadar fazla hic olmadi.. Ne yapacaktik, ac mi kalsaydilar? Cok sukur buyumeleri iyi... Simdi ek gidalara da basladik, artik oydu buydu diyerek can sikmaya gerek yok. Biraz rahat olmak gerekiyor.

Ynt: Bugün ne yedirdik?

03/08/2011 15:01:00

Yok zaten eskisi kadar dert etmiyorum artık, ilk zamanlar çok bunalımlara girdim de, şimdi geçti artık. eelçin sen nerdesin ki süt yok orda?

Ynt: Bugün ne yedirdik?

03/08/2011 17:35:00

''bi arkadaşın dediği gibi su mu verelim''derken benimi kastettin cevriye,ben kimseye su verin demedim,sadece sebze püreleri ve kahvaltıyı devam sütüyle sulandıracağınıza suyla sulandırmak daha mantıklıdır diye düşünüyorum,bunu söylemek istedim,konuyu ben açtım kabak barbarosum'un başına patladı.kimseyi kırmak değil benim amacım ama görüyorumki seni bayağı üzmüşüz.çok şaşırdım ama,burda rahatça birbirimizle fikirlerimizi paylaştığımızı düşünüyordum ama yanılmışım.kusura bakma.

Ynt: Bugün ne yedirdik?

03/08/2011 18:24:00

sevgili barborosumm


labne peyniri katkı maddeleriyle hazırlanıyor canım içeriğini muhakkak okumalısın kesinlikle tenkit değil amacım burası zaten annelerin aralarında bilgi alışverişi yapılabileceği bir platform kimse kimseyi tenkit edemez yada kınayamaz sütüm yoksa yoktur anne sütüyle beslenen çocukta büyüyor devam sütüyle beslenen çocukta ben kızımı emziriyorum evet ama 2.çocukta başıma neler gelebileceğini nerden bilebilirim ki çok büüyük konuşmamak lazım diye düşünüyorum önemli olan yavrularımızın sağlıklı olması

sağlıcakla...

Ynt: Bugün ne yedirdik?

03/09/2011 06:00:00

sebze çorbalarını  hazır suyla yapmak lazım değilmi. erikli falan gibi. birde sevmediği bir gıdayı verince sinirleniyor bazen sakinleştirmek için emzirmek gerekiyor. bütün ğögüs yumurta sarısı yada benzeri bişii:)) göğüs temizliğinede ayrı bir dikkat etmek gerekiyor değil mi:

Ynt: Bugün ne yedirdik?

03/09/2011 08:04:00

Aybükem şöyle izah edeyim, şimdi bir bebek anne sütü alıyorsa ve anne sütü bol bol varsa sen kahvaltıları yada sebze meyve pürelerini su ile mi sulandırırsın yoksa anne sütüyle mi? Tabii ki tercihin anne sütü olurdu çünkü bebeğin ne kadar çok anne sütü alırsa o kadar iyi değil mi? Bizim için de aynı şey geçerli, bizim de sütümüz olmadığı için şu an bebeklerimiz ne kadar çok formül süt içerse o kadar iyidir çünkü formül sütle suyun besleyiciliği bir değildir, sütle sulandırısak daha besleyici daha vitaminli olur, daha çok mineral, demir vs. almış olur bu yüzden tabii ki sütle sulandırmak daha iyi bizim için.
Burada tabii ki fikirlerimizi paylaşacağız, hem ben buranın trafik polisi değilim ki şunu konuşalım bunu konuşmayalım diyemem, ne haddime. Ben sadece size şunu anlatmaya çalıştım, bak mesela ben burda bir fikrimi söylesem desem ki, ya bu pazardan işportadan ucuz malları alanları anlamıyorum, ne kadar kalitesiz ne kötü şeyler onlar, ben her alışverişimi en pahalı mağazalardan yaparım en güzeli en iyisi onlardır desem. Şimdi bu da benim fikrimdir, söyler geçerim. Ama ben bunu söylersem maddi durumu ona yeten ve mecburen pazardan alışveriş yapanı kırmış olmaz mıyım? Ama bu da benim fikrim? Ben fikrimi paylaşayım diye olmayanı da üzmek hakkım mı? Aynı bunun gibi arkadaşım, ben sadece size formül sütü kötülediğinizde sütü olmayan ve formül süte mecbur olan anneleri ne kadar üzdüğünüzü anlatmaya çalıştım, fikrinizi paylaşıp onları üzmeye devam etmek veya bir incelik göstermek, bu tamamen size kalmış.
Ayrıca barbarosumm un başına kabak patlatmak istemem zaten kendisi de sağolsun bir büyüklük gösterdi ve anlatmak istediğimi yanlış şekilde anlatmışım dedi ve gönlümüzde taht kurdu.

Ynt: Bugün ne yedirdik?

03/09/2011 08:11:00

CEVRİYE BEN KARABÜKDE YENİCEDE OTURUYORUM.BURDA MERKETLERDA BAKTIM YOK.BAKALIM TANIDIKLARA SÖYLEDİM GETİRCEKLER.NORMAL SÜTLERİN DEVAM SÜTÜ DİYE YOK.ÇALIŞTIĞIM İÇİN MERKEZ BİZE UZAK GELİYOR.

Ynt: Bugün ne yedirdik?

03/09/2011 08:17:00

geçenlerde ebru şallının programına ayşe tolga konuk oldu ve emzirme reformu ve anne sütü öneminden bahsettiler. mamadan bahsederken yapay şeker ve katkı maddelriyle beslemeyin bebeğinizi falan gibi laflar. Hatta  ben yesem ben bile kilo alırım gibi yorumlar falan. ve ben artık izlemiyorum o programı. neden çünkü duyarsızlıklarına üzüldüm. tamam sütü olduğu halde emzirmeyip (estetik kaygılar yada zor geliyor tabi bilemiyorum) mama veren annelere belki söylüyorlar amabunu belirtmediler .  bunun yanında mama vermeye mecbur olanlarda yanıyor. bu duyarsızlıktır ve başka adı yoktur. benim oğlum prematüre ve sütüm az. mamayla büyüyor sayılır. onlar yada başkaları mamayla ilgili böyle yorumlar yaptığında içimi sadece bir boşluk ve kırıklık kaplıyor. bebeğimi yapay şekerlemi besledim ben yada içinde ne olduğunu bilmediğim mamaylamı??? ve prematüre olduğu için sütüme çok daha fazla ihtiyacı olan bebeğimi??? şükür ki az da olsa var. onun günlük antibiyotiği o olduğu sürece bir damla kalana kdar emziricem. ama olmazsa  olmaz. bunada yapçak bir şeyim yok. sadece mamayla beslenen   sağlıklı çocuklarda var. sadece önemli olan bu tür yorumlar yaparken sütü olduğu halde emzirmeyen anneler diye belirtirsekve  sanırım biraz duyarlı olmak yetecek.  herkesin bebişi sağlıkla büyüsün.

Ynt: Bugün ne yedirdik?

03/09/2011 08:22:00

zehram gerçekten içeriğini hiç okumadım labne peynirinin ne yalan söyleyim.büyük konuşmamak konusundada çok haklısın diğer çocuklarımızda bizi neler bekler kimbilir...herkes ister bebişini anne sütüyle doyasıya beslesin.her nekadar amaç fikir paylaşmak olsada insanın bu konuda bi hassasiyeti varsa üzülüyor bende sezeryanla doğum yaptım sezeryanı kötüleyen yazılar yüreğimi acıtıyor kimsenin kimseyi üzmek gibi niyeti yok ama aybükem ve benim anlatmak istediğim sanırım insanların keyfi yapay gıdalara yönelmeleri yoksa mecbur kalanlara ne diyebilirizkii...

Ynt: Bugün ne yedirdik?

03/09/2011 12:18:00

arkadaşlar, diğer sayfada (kavanoz mamaları) konu başlığı vesilesiyle size bütün bildiklerimi ve bakış açımı paylaşmaya çalıştım ama sanırım başarılı olamadım.
başarılı olamadım derken ikna edemedim demek istemiyorum. ikna etmek zorunda değilim, siz de evet kesinlikle doğru diyerek anında 180 derece dönüş yapmak zorunda değilsiniz. fikir paylaşımında bulunuyoruz.
başarılı olamadığım konu anlaşılamamış olmak.

çocuğunu doğurup sokağa atanları saymazsak her annenin amacı çocuğuna en iyi şekilde bakmak , bu konuda hepimiz hemfikiriz değil mi?

sizce sütü olmasına rağmen kaç tane anne suyu kaynatıp sonra 50 dereceye düşürüp, daha önce yıkayıp kaynatıp sterilize ettiği  biberonda mama devam sütünü hazırlayıp sonra 37 dereceye düşürüp bebeğine içirme zahmetine girer? kadının sütü yok ki yapıyor di mi?
ya da sütü olduğu halde kim başka bir alternatif beslenme şekli arar?

ben ilk çocuğumu çok az sütüm olduğu için mamayla büyüttüm ve sürekli olarak insanların tacizine uğradım. kullandığım mama ORGANİK VE NİŞASTASIZ olmasına rağmen, oğlumun boylu ve iri yapılı olmasını mamaya bağladılar. devam sütü içen bir çocuğun genetik olarak iri olması imkansızdı onların gözünde. benim boyum posum da umurlarında değildi, mama çocuğuydu o bi kere. alerjisi, ek gıdaya intibak sorunu, bağışıklık sorunları falan da olmadı. anne sütü içenlerin oldu, benim çocuğumun olmadı. onlardan erken konuştu, onlarla bir yürüdü, onlardan daha boylu. bunlara da bir kulp taktılar. benim çocuğum istisnaymış. (buaraya bir parantez açmak istiyorum, bu konuşmalar bebeklerin gelişiminde genetijk gibi tüm faktörleri hiçe sayıyor, yani çocuk anne sütü alıyorsa herşey mükemmel olacak, almıyorsa vay haline! ee genlere ne oldu? çevre kirliliğine, anne karnındaki beslenmeye? başka bir sorum: işler tahmin ettiğiniz gibi gitmezse örneğin alerjik bebeğiniz oldu allah korusun,bunu neye bağlayacaksınız, yaşayacağınız hayal kırıklığı ne olacak?)

ama görüyorum ki artık daha da ileri gidiliyor. uzun vadede devam sütüyle büyüyen çocukları ne gibi felaketlerin beklediğinden, böbreğinde karaciğerinde neler olacağından bahsediyorsunuz. sonra da durup ama lafım sütü olmayan annelere değil diyorsunuz. peki kime o zaman?

bu sitede sezeryan doğumun doğal olmayan ve yeni bir yöntem olduğu, bu yüzden uzun vadede sonuçlarının belli olmadığı ve böyle doğan çocukların ne kadar yaşayacağının henüz bilinmediğini yazan bir anne bile gördüm. dehşetle karşılıyorum.

kavanoz mamalarına içinde ne var belli değil diyorsunuz, sanırım etiketlerini okumuyorsunuz, tıpkı şu an evinizde bulunan pek çok şeyin etiketini okumadığınız gibi. ya da gıdalara organik tescili nasıl alınır, bir gıdanın etiketine içinde katkı maddesi yoktur yazıp içine koymanın bedeli nedir, pazardan aldığınız domates nerede üretilmiş, acaba üreten kişi kendi de bunu yiyor mu yoksa tarlasının kenarını kendine ayırmış da ilaçsız hormonsuzu ayrı bir yerde mi yetiştiriyor (tv'de kaç kere çıktı, gizli kamera kayıtlarıyla ispatlandı)

daldan dala atladığımı düşünmeyin, bu anne sütü-mama, sezeryan-normal doğum, organik sebze-meyve kavanoz maması konusunu şöyle toparlayacağım:

EĞER MÜMKÜNSE en doğrusu en doğalıdır. ama bazen öyle durumlar olur ki iş tam tersine döner.
bazen doğal olan zararlıdır. anne ameliyat olmuştur süt veremez, bebek ters duruyodur doğamaz gibi gibi...

ben buraya da yazıyorum: kavanoz maması kullanan bir anneyim. sebebim sağlıklı olması. yani marketimde eğer organik sebze meyve o anda yoksa kavanoza yöneliyorum ve kullandığım markaya da titizliklerine de güveniyorum. (hatta pirinci ayıklarken ben astronot gibi giyinmiyorum, onlar giyiniyorlar.)

sizin de okuduğunuz gibi çocuğunun yemeğini,pudingini,yoğurdunu,dondurmasını,büsküvisini kendi yapan, hata çocuğuyla birlikte yapıp eğlenen bir anne olarak, sizce kolayıma geliyor diye kavanoz alır mıyım?

velev ki ben ya da başka bir anne, kolayına geldi sırf bu yüzden tercih etti kavanozu, inanın yanlış birşey yapmıyor. kavanozlar sizin sandığınız gibi öcü değil. pazarda markette satılan ilaçlı hormonlu sebze meyvelerden, buzdolabında bile büyümeye devam eden abuk subuk salatalıklardan kat be kat sağlıklı. üzerinde organik yazıyorsa ve güvendiğiniz bir markaysa bilin ki taze taze toplanmış pişirilmiş ve vakumlanmıştır. yazın domatesleri kış için cam kavanoza vakumlayıp kaldırmanız gibi.

bir doktorun bir lafı vardı kavanoz mamalarıyla ilgili, babası alabiliyorsa çocuğu yesin tabi diye. faydalı ama pahalı vurgusu yapıyordu. umarım ileride arz talep ilişkisi nedeniyle üretimi arttırıp fiyatların düşmesine sebep olabiliriz.

şu lafı da söylemeden geçemeyeceğim: kavanoz mamalarına sağlıksız diyecek kadar hassas anne varsa, ellerinden öper saygılarımı sunarım. çünkü kavanoz mamalarından daha iyi olan tek şey taze-ilaçsız-hormonsuz gıda, demek ki onu bulmuş onu tüketiyor. çok şanslı, helal olsun demek lazım.
ben her zaman bulamıyorum. bulduğum kadarıyla idare edip üstünü kavanozla tamamlıyorum.

çocuklarımdan biri uyuyor, diğerinin de uyku saati geldi huysuz bir şekilde tepemde geziyor :) dağınık anlattıysam kusura bakmayın. tekrar okuyup gözatacak kadar bile vaktim yok.

siteye de pek giremiyorum, görüşemezsek sağlıcakla kalın.
Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
2010 AĞUSTOS ANNELERİ VE BEBEKLERİ

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...