Bugün ne yedirdik?

Ynt: Bugün ne yedirdik?

03/09/2011 12:34:00

Eelcin, büyük marketlerin hepsinde bulunuyor, migros,kipa vs. gibi. Ben Pınar marka alıyorum, pınar ilk adım devam sütü diye geçiyor. 6-12 ay bebeklerin içmesi için, gerçi ben hiç içirmedim sadece yoğurt yapmak için kullanıyorum, merkeze gittiğinde toplu al bence 4 ay ambalajı açılmadan saklama süresi var. Birde yoğurdun tadı çok güzel oluyor bununla hafif tatlımsı, benim kız çok seviyor.

Ynt: Bugün ne yedirdik?

03/09/2011 12:50:00

ayrıca, okumak isteyenler için:
Beslenme Uzmanı Işıl Telkes'in yazısı:
tıklayın

Ynt: Bugün ne yedirdik?

03/09/2011 13:42:00

sevgili filizzz;

bence çok karamsarsın...herşey anlattığın kadar hormonlu inorganik ve sağlığa zararlıysa biz niye yiyoruz o zaman?yada çocuklarımızı ne zamana kadar koruyup sonra bu zararlı gıdaların içine bırakıvercez?belli bi süre sonra senin kuzular senin yediğin yemeklerden yemeye başlamıyacak mı?kendinde mi kavanoz yiyosun?
    Bu konu hakkında çok konuşunca geçenlerde markette dikkatimi çekti.o kadar albenili yapmışlar ki çeşit çeşit fiyatlarıda makul yani bence çok da pahalı değil.
    Devam sütü konusunda sütü olmayanları düşünmeden yazmışım ama kavanoz maması konusunda gerçekten nasıl sen kendini anlatamadığını düşünüyosan bende aynı öyle düşünüyorum:)
   Almanyada yaşadığını söylemiştin daha önce.belki yaşadığın ülke şehir seni buna mecbur edebilir ama Türkiye de yaşayan anneler bence çoukları kavanozla besliyorlarsa yazık ediyorlar taze meyve sebzeyle beklemiş gıda bir olur mu?

Ynt: Bugün ne yedirdik?

03/09/2011 14:02:00

barbarosumm, kısa kısa cevap vereceğim sebebi şu an oğlum yanımda.

 • biz ne yiyoruz o zaman?: hormonlu ve ilaçlı yiyoruz, çünkü üreticiler kar amaçlı olarak buna yöneliyorlar. daha fazla mahsul almak ya da bir yılda birden fazla kez mahsul almak için.
 • ne zamana kadar koruyacağız? sonuna kadar, gücümüzün yettiği kadar. sigaranın zehiri gibi düşün, nasıl ki vücutta birikir o zehir ve ne kadar az içilse kardır,onun gibi vücutlarına ne kadar az girerse kardır. elimizden geleni yapacağız, kreşlere anaokullarına bastıracağız, marketleri taciz edeceğiz. neden organik yumurta satmıyorsunuz diye genel müdürlüklerini rahatsız edeceğiz,büsküvi firmalarına bundan sonra sizin ürünlerinizi almamaya karar verdim çünkü.... diye mailler atacağız, en önemlisi organiğe yöneleceğiz ki gözünü para bürümüş karteller bu sektöre iyice göz diksin, dünya tekrar organik tarım hayvancılığa dönsün. bunlarla uğraşacağız çünkü anneyiz...
 • belli bi süre sonra senin kuzular senin yediğin yemeklerden yemeye başlamıyacak mı?kendinde mi kavanoz yiyosun? benim kuzuların ikisi de benim yediğim yemeklerden zaten yiyor ve biz kavanoz yemiyoruz. defalarca yazdım ben çocuklarımı sadece kavanozla büyütmüyorum. istediğim gıdaları bulamazsam ve alternatifi olan kavanoz varsa alıyorum. kendi yemeklerimizi de organik gıdalardan yapmaya büyük bir çabayla gayret ediyorum. şöyle örnek vereyim, muzyedireceksem tercihim organik muzdur, soyar eline veririm yer, ya da kızım için ezerim işte herneyse. bulamazsam kavanoz muz-elma-tahıl alırım. o da yoksa alternatifi olabilecek bir meyvenin organiği varsa onu alırım. o da yoksa herkes gibi ne bulursam onu veririm. yani benim için kavanoz 2. sıradadır. taze+organiğin alternatifidir.
 • fiyatlarıda makul yani bence çok da pahalı değil: sana göre öyle olabilir, başka bir anneye göre sudan ucuzdur, bir başkasına göre hayal edemeyeceği kadar pahalıdır. dilerim bir gün dünya 200 yıl öncesine döner ve zirai ilaç - hormon vb şeyler kullanılmaz, herşey ucuz ve doğal olur.
 • almanyada organik sebze meyve bulmak türkiyeye nazaran çok çok daha kolay ve güvenilir. hemen her markette her sebze meyvenin normali ve biosu yanyanadır ama fiyat farkı vardır.
 • "canım memleketim"in afedersiniz de içine edildi, bereketi kalmadı. "tarım ve hayvancılıkla" geçinen bölgelerde ne tarım kaldı ne hayvan... üretici değil tüketici bir ülke olduk. türkiyede üretilen ürünlerin tamamı hormonlu ve ilaçlıdır diyemem, ama bu "masum" gıdalar toplam üretimin yüzde kaçıdır sizce? (ben %5'i geçmeyeceğine bahse girerim) ve bu masum gıdaları kimler yemektedir? büyükşehirdeki markete pazara ulaşır mı, memurun evine girer mi?
sevgiler...

Ynt: Bugün ne yedirdik?

03/09/2011 14:35:00

şimdi baktım, türkiyede organik tarım toplamda %5'i geçmez derken çok iyimsermişim. çünkü binde 8'miş.
bu üretimin 30'da biri yurtiçine, geri kalanı yurtdışına gidiyormuş.
yazıklar olsun!!!

fakat buna bakarken umut verici  bir veri gördüm, 2002'den bu yana organik tarımla ekili alanlar 5 kat, mahsul 3 kat artmış. demek ki üretim çok yavaş da olsa bu yöne kayıyor.

Ynt: Bugün ne yedirdik?

03/09/2011 15:19:00

yurt dışına giden organik gıdaların çoğu da mama yada herhangi bir başka besinle bilmem kaç katı fiyatına geri bize geliyordur gibi geliyor bana. yabancı markalara çok meraklıyız çünkü. tekstilde bile türkiyenini eline su dökemeyen ülkelerin mallarını onlarca para verek  sevine sevine alırız biz. ki bu kumaşların çoğu yada hammaddesi türkiyeden gidiyordur. kabul edelimki biz avrupanın ve amerikanın çok iyi bir pazarıyız. böyle almaya devam ettikçe onların ekonomisi daha çok kalkınır. mothercareler(oyuncaklarının çoğu adi çin malı ama yok biz çok severiz) chicco sebamed kraft  pierre cardin yada vs vs vs idil baby sevi bebe bebetto da çok kalite markalar ve bizimmmm. yok ama biz gider öbürlerini alırız. onlar kalkınsın. konuyu dağıtım kusura bakmayın ama  yurt dışına gidiyor  deyince filiz arkadaş organiklerin çoğu yazmak geldi içimden.  bende kullanıyorum yabancı markalar aslında her aldığımdada üzülüyorum ama bundan sonra bilmiyorum daha dikkat ederim galiba.

Ynt: Bugün ne yedirdik?

03/09/2011 15:38:00

kıymalı makarnaya burun kıvırırız, spagetti bolonez'e "wauv" deriz. :))

Ynt: Bugün ne yedirdik?

03/09/2011 15:44:00

konu dağıl dağıl bir hal oldu :) başlığa da bişey yazayım.
bugün yedirdiklerim:

 • sabah: yarım yumurta sarısı, 1 tatlı kaşığı kadar beyaz peynir, emzirme
 • ara öğün: emzirme
 • öğlen: sebzeli pirinçli etli ne idüğü belirsiz bi yemek. ben uydurdum. pirinçleri bilerek azıcık diri bıraktım, yemeyi başardı. + kavanoz meyve
 • ikindi: irmikli domates çorbası
 • akşam: 7 tahıllı mama. +emzirme
 • gece: bakalım kaç kere kalkıcaz. dün 2 kez kalktı.

Ynt: Bugün ne yedirdik?

03/09/2011 17:43:00

Evet malesef özentiyiz toplum olarak halbuki tekstil ülkesiyiz tarım ülkesiyiz ama nafile...bende yazayım bari menümüzü:

kahvaltı:yarım yumurta sarısı;pekmez 1 adet ceviz ve bebe bisküvisi karışımı anne sütü
öğle:tarhana çorbası anne sütü
ikindi:armut rendesi anne sütü
akşam:muz pekmez ve bebe bisküvisi
                                                                                                                                                                 Bu karışım bizim oğlanı tok tutuyo uyanmıyo sabah 6ya kadar bir deneyin derim

Ynt: Bugün ne yedirdik?

03/09/2011 19:48:00

susatmaz mı acaba bu karışım. gece uyanırsa susadığında emzirmek yeterli olurmu acaba bu aylardan sonra


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
2010 AĞUSTOS ANNELERİ VE BEBEKLERİ

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...