Bugün ne yedirdik?

Ynt: Bugün ne yedirdik?

03/17/2011 07:06:00

yok bi huzursuzluk yada iştahsızlık yok barbarosum . bugünde vericem bakalım aynı olcakmı zaten haftaya kontrolumuz var.  pirinç unu vitamin değeri yokmu acaba. bu aylarda tahıl da almaları gerekiyor bildiğim kadarıyla tahıllı mamamalar falan varya kahvaltılık. o açıdan vermek gerekiyor olabilir ama  tabi bende bilmiyorum tam. ne zormuş yaw bu ek gıda ne rahatmışız önce:))  bir de muhallebi tarifini yani ölçülerini yazarsan sevinirim. herhangi bir pirinç unumu milupanınki falanmı

Ynt: Bugün ne yedirdik?

03/17/2011 08:06:00

Benim kızımda da oldu aynısı, havuç taneleri onlar, ben de havuç püresi yedirmiştim o gün biraz taneliydi, sindiremiyor olduğu gibi çıkarıyor, bir de kivi çekirdeğini olduğu gibi çıkarmıştı.

Ynt: Bugün ne yedirdik?

03/17/2011 08:42:00

barbarosumm,

muzla ilgili uyarın için teşekkür ederim, bilmiyordum. o gün denedim ben. yarım muzu tahıl mamasıyla beraber verdim, hepsini yedi ama 4 saat sonra uyanınca bir daha vermeye gerek duymadım :)) sonra da senin uyarını okuyunca zaten bir iki ay erteledim.

soruna gelince, akşam öğünleri için tahıllı kaşık mamalarını öneriyorum. sadece ben değil buradaki doktorlar da öneriyor. 7 tahıllı 8 tahıllı kaşık mamaları var piyasada ama bunların olması şart değil. tam tahıl içeren ayına uygun herhangi biri olabilir.  (bademciğe yapışma konusunu biliyorsunuz zaten, peşine su-süt bişey içmesi lazım)

piriç unundan kesinlikle uzak dur derim. hatta sadece pirinç unundan değil nişasta içeren tüm mamalardan. bebeğine hiçbir faydası olmadığı gibi lüzumsuz yere midesini doldurur, balon gibi şişirir, başka da bir işe yaramaz. hiç mi vermeyelim, bence verelim ama şimdi değil ya da vereceksek çok çok az verelim.lezzet olsun diye. bi hayır beklemeden yani.
ben kızıma piriç pilavı yediriyorum bir iki kaşık veya çorbalarına da koyuyorum ama sadece damak tadı için.pirinç yerine bulgur tercih etmek lazım. bulgura ve bakliyata geçeceğimiz günleri (sanırım 9. ay) iple çekiyorum

ben oğlumda uzun süre tahıl mamalarını kullandım. ama daha sonraa ee yeter artık çocuğun içi bayıldı dedim ve öğlen yemekleri gibi akşamları da yemek vermeye başladım. tam olarak ne zaman oldu hatırlamıyorum ama sanırım 1 yaşındaydı. bir ara defterine bakar size de yazarım.

kaka renkleri konusu gündeme gelmiş ha :)) geçen gün benim kızım iki gün ıspanaklı kaka yaptı :) çorbasına ıspanak doğramıştım iki gün kakaladı onları :)) böööğğ

çişin rengi önemli, koyulaştıkça susuz kalmıştır demektir. büyükler için de öyle. mümkün olduğunca suya yakın renkte olması lazım, değilse sususuz demektir.

bu arada sizlerden ses çıkmayınca birkaç arkadaşıma sordum ek gıdadan sonra anne sütü ve su olayını, karnını doyuracak kadar yediyse suyunu içir, öğünü tamamla; az yedi ya da hiç yemediyse anne sütüyle o öğünü tamamla dediler.
barbarosumm, benim kızım  ek gıda işini halletti gibi geliyor, doyacak kadar yiyor ve göğsümü gündüzleri neredeyse hiç kullanmıyor artık. sadece kahvaltıdan sonra ve akşamüstü yediği şey tutmadıysa o yüzden ben yemekle doyduysa sütüm azalmasın diye pompa yapıyorum. çıkan sütü biberonla  bahsettiğim gibi kahvaltı ve ikindide içiriyorum. bazen de gece yatarken. biberona geçtik gibi bişey oldu. geceleri emzirmeye devam.


yarın kızımın doktor kontrolü ve aşısı var, bebek büsküvisini doktoruma danışacağım. size de bilgi veririm.


Ynt: Bugün ne yedirdik?

03/17/2011 08:51:00

Belki görmüşsünüzdür, şurada kahvaltı ile ilgili konuşulmuş, güzel bilgiler var: http://www.nurturia.com.tr/questions/743de32f-1a09-49fa-b573-9cdc0175a7b2/10/bebeginize-nasil-bir-kahvalti-hazirliyorsunuz-
Bir de daha önce yazıldı mı bilmiyorum, şöyle bir site var: http://www.bebegimneyesin.com/
orada ki tariflerden de yararlanıyorum ben. Bu akşam şu bisküviyi deneyeceğim: http://www.bebegimneyesin.com/bebek-biskuvisi-2/
 

Ynt: Bugün ne yedirdik?

03/17/2011 09:07:00

ilk linkte loxodonta nickli arkadaş olayı çözmüş, hem de ilk çocuğunda. bravo.
ikinci linki de çok beğendim, paylaşımın için teşekkürler.
biz oğlumla beraber büsküvi yapıyoruz. :) bir çeşidimiz daha oldu sayende, onun için de teşekkür ederiz :)

Ynt: Bugün ne yedirdik?

03/17/2011 09:15:00

ben de linkteki bebek biskuvisinden yaptim, ama 4 kasik pekmez koymama ragmen cici bebe gibi sekerli olmadi. bir dahakine 1 kasik daha fazla koyup yapacagim.

Ynt: Bugün ne yedirdik?

03/17/2011 09:20:00

gözdece bebek büsküvileri kadar tatlı olmaması isabet olmuş bence. tadına bakmadan yorum yapıyorum ama mümkün olduğunca az tatlı yapmakta fayda var.

Ynt: Bugün ne yedirdik?

03/17/2011 09:33:00

Arkadaşlar bende geçenlerde bir tv programında duymuştum bebe büsküvileri yerine ekmek içi verebilirsiniz demişti dr ama ben beyaz ekmek içi verme taraftarı değilim açıkcası halk ekmek lerde çıkan altın çörek diye bir ekmek var içinde pekmez,siyah üzüm,fındık vs çok yararlı şeyler var ilk zamanlar hep ondan verdim bir ara yemek istemedi beyaz ekmek içi verdim mecbur ama bu aralar tekrar başladık severek yiyor

Bulamaç olayına gelince sadece 1 hafta verdim kahvaltı bulamacını sonrada bitirdim şimdi herşeyi tek tek veriyorum 2 tane dişi olmasına rağmen zeytin parçalarını bile çok güzel çiğniyor yanındada elma suyu,havuç suyu,portakal suyu,kivi suyu yada ıhlamur veriyorum mutlaka çok zorlamamak açısından biz böyle mutluyuz pişman değilim yine olsa yine yaparım :))))

sağlıcakla...

Ynt: Bugün ne yedirdik?

03/17/2011 09:43:00

zehram kahvaltınız harika!!! darısı başımıza hadi bakalım :) kızımda daha diş yok, abisi gibi geç çıkaracak sanırım ama dil ve damağıyla güzel eziyor.

Ynt: Bugün ne yedirdik?

03/17/2011 09:53:00

sevgili filizzz

Aklıma birşey takıldı kızım ek gıda olayını halletti neydeyse gün içinde emmiyor demişsiniz peki bu sizce doğrumu yani böylemi olmalı ben kızıma mümkün olduğunca çok veriyorum mememi çünkü anne sütünün yeri ayrı çok tok olsada emiyor sırf keyif için bile emdiği vakitler oluyor en huzursuz anlarınıda emmeyle atlatırız gece zaten vazgeçilmezimiz vel hasıl bizim ek gıdadan önceki tek farkımız ara ara yemek meyve yoğurt yemesi emmeye devam onun aldığı tek bir yudum süt bile beni mutlu ediyor tek korkum ise 2 yaşından önce memeyi bırakması.Zorlandığım zamanlar oluyor elbet en olmadık yerde en olmadık zamanda meme istemesi gibi ama bundan da zevk alıyorum niyeyse:))) sanırım annelik böyle deli birşey:)


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
2010 AĞUSTOS ANNELERİ VE BEBEKLERİ

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...