Bugün ne yedirdik?

Ynt: Bugün ne yedirdik?

03/17/2011 10:22:00

aslında bu kişisel tercih. senin korkun memeyi 2 yaşından önce bırakması ya, ben de o zamana kadar emmesinden korkuyorum mesela :)))

biz anne sütünü değil de "gündüz emzirmeleri"ni bıraktık. geceleri emziriyorum, gündüzleri süt ihtiyacına göre biberondan anne sütü veriyorum.

bir de benim sütüm öyle bol değil, bazı belirtilerden birkaça aya biteceğini düşünüyorum zaten. o yüzden biberona geçişte fayda var.

neyse sorudan saptım, ek gıdaya başlayınca anne sütü + ek gıda, bunlardan biri artarken diğeri azalarak yavaaşça yerini ötekine bırakıyor. 5. ayda verilen anne sütü miktarıyla 8. aydaki bir değil bildiğiniz gibi.
bizde bu geçiş biraz hızlı oldu. günlük neyi ne kadar verdiğimi yazsam daha net açıklamış olurum galiba:
sabahları: yarım ila tüm arası yumurta sarısı, beyaz peynir, ekmek içi ve anne sütü, yaklaşık 150 ml.
öğlenleri: 100-150 gr kadar yemek, 50 gr kadar meyve, su (yemeğini az yerse su yerine anne sütü)
ikindi: çorba
1 saat sonra (çorba tutmadığı için): anne sütü 200 ml kadar
akşam: bir kase tahıllı mama, duruma göre hemen peşine ya da 1 saat sonra anne sütü, 150-200 ml kadar
gece: 2-3 kez uyanıyor, emziriyorum.


bu arada geçen gün karnabaharı buharda haşladım, bir çiçeğini alıp tereyağ ve beyaz peynirle birlite çatalla ezdim. kızım çok sevdi, tavsiye ederim.
kalan karnabaharı da çiçek çiçek ayırıp dondurucuya koydum. aynı şekilde kullanmak veya çorbalarına koymak için. çorbaya konulacaksa donmuş şekilde içine atmak gerekiyor, aklınızda bulunsun.

Ynt: Bugün ne yedirdik?

03/17/2011 10:46:00

bende bugün zeytin verecektim vermedim biz artık lor peyniri pekmez yumurtaya alıştık dişi yok ama damağıyla eziyo çeviriyo ağzının içinde.o yumurtasını ağzını kapatıp kibar kibar yerken benimde o küçük ağzını yiyesim geliyo:)filizz gerçekten bisküvileri sorarsan çok iyi olur ya ben veriyorum seviyo da ama çok  içimde rahat değil.ekmek içi de veriyom ayyy ne zormuş Annelik yaa elimizde bi hamur ne yaparsak o olacak oooff ooofff

Ynt: Bugün ne yedirdik?

03/17/2011 10:58:00

ayrıca emzirme konusunda bende zehrama katılıyorum süt benim için herşeyden önemli ek gıdayı ömrü boyunca yiyecek ama anne sütü başarabilirsem 2 sene verebilirim hemde bi mucize ben çoğu zaman daha çok emmesi taraftarıyım bir de biberona alıştırmak için doğru bi yol ama süt sadece doyurmak amaçlı değil benimde çok sütüm yok ama barbaros bazen boş boş çekiyo biliyorum buna rağmen elini göğsüme koyuyo bakıp gülüyo filan mesela bunlar kaçırılmaması gereken sahneler anne ve bebek açısından.hayat çok kısa ben anneliği dibine kadar hissederek yaşamayı seviyorum..filizz sen yine kızacaksın bana:)bunları bildiğini biliyorum bir de demişsinki kesileceğini biliyorum bu olay şöyle gerçekleşiyo süt ne kadar emilirse o kadar salgılanır yani senin kuzu az emdiği iiçin vücutta üretimi azaltyo.. naçizane fikirlerim bunlar..

Ynt: Bugün ne yedirdik?

03/17/2011 11:01:00

Bizim programımızda şöyle;


*sabah anne sütü 15-20 dk
*kahvaltı
*öğlen anne sütü 15-20 dk
*ikindi yemekten önce anne sütü 15-20 dk
*akşam uykudan önce anne sütü 15-20 dk
*uyandıktan sonra anne sütü 15-20 dk
*gece uykusu ve ara uyanmalar anne sütü sınırsız:)

Ben hala ilk gün ki gibi dikkat ediyorum yediklerime sütüm hep çok olsun ve bebeğim daha çok emebilsin diye.Anne sütü alan çocuğun bağışıklık sisteminin çok daha fazla geliştiğine inananlardanım kızım doğduğundan beri sadece bir kez hasta oldu(maşallah) ondada 2.5 aylıktı ve idrar yolu enfeksiyonu geçirmişti bunda kesinlikle anne sütünün faydası olduğunu düşünüyorum.
Biberona gelince kızım hiç biberon almadı meyve suları için en azından alışsın istedim ama yok beceremedi bir türlü bende bıraktım şuanda 3 delikli su biberonlarıyla içiyor meyve suyunu.Düşünüyorum da ne gereksizmiş bu ısrarım biberon çokta matah birşey değilmiş aslında ilkokul 1.sınıfa giden kocaman bir kızın hala biberonla sütünü içtiğini bilirim yakın çevremde dolayısıyla bence gerekli birşey değil ama sütün olmaz mecburen devam sütünü vermek zorunda kalırsın ona asla birşey diyemem ama sizin gibi anne sütünü sağıpta biberonla vermeyide açıkcası hiç tasvip etmem ama siz 2 çocuk annesi bir kadınsınız benden daha tecrübeli olabilirsiniz mutlaka ama bu bana ters.

tarif içinde teşekkür ederim :)

Ynt: Bugün ne yedirdik?

03/17/2011 11:47:00

estafurullah barborumm, doğru söze ne denir ki. anne sütünün psikolojik ve fiziki faydalarını dünya biliyor ben de katılıyorum. hem katılmasam noolacak ki katılmadığımla kalırım :))

barborosum ve zehram buradan neden böyle yaptığımı bir daha izah edeyim de yanlış anlama olmasın.
benim kızım ek gıdaları bol bol yediğinden olsa gerek ki, gün içinede memeyi çok çok az alıyor. ya da hiç almıyor. yani emzirdiğimde gün içinde toplasanız 50 ml ancak süt içiyordur. kalanı su ile tamamlıyor. suıvı ihtiyacını anne sütü yerine suyla gideriyor yani.
bu benim için hiç iyi bir durum değil çünkü sütüm bol değil ve emmemeye hemen azalarak tepki veriyor. bir aydır ne yapsam ne yapsam diye düşündüm ve çareyi bu sistemde buldum. gün içinde iki bebekli halimle ne yapıp ne edip bir yolunu buluyorum ve 3-4 kez emzirir gibi tam pompa yapıyorum. sonucunu da aldım, sütüm artmaya başladı. biberonla kızıma gün içinde 350-500 ml süt içirir oldum, hem de üzerine geceleri emziriyorum.

kızımın ilk aylarda uzn uykulaırnda göğsüm dolar şişerdi, ben de pompalar saklardım. iyi ki de öyle yapmışım şimdi gün içinde depodan takviye yapıyorum.

yani benimki istisnai bir durum. herkesin başına gelebilecek birşey değil, o yüzden benim durumumdan yola çıkarak size tavsiyede bulunabileceğim bir durum yok.

biberonu da şu açıdan tavsiye ederim, sizin gibi  uzun vadeli emzirme hedefleyen ve bu hedefinde şu ana kadar başarılı olmuş 20 aylık civarı  bebekleri olan anneler var çevremde  diğer süte geçişte çok ama çok zorlanıyorlar. işe dönenler, arada hastalık veya başka nedenlerden dolayı emziremeyenler vs biraz pişmanlık yaşıyor, keşke biberonu da bilseydi de depodaki anne sütümden verseydim veya devam sütü, inek sütü herneyse.bunlardan ikisi emzirme aşığı annelerdi, ama bebekleri yemek yerine 5 dakikada bir (abartmıyorum yemin ederim) annelerinin göğsünü açınca nefret eder hale geldiler.

ha illa biberon değil, bardak da olabilir. bunu da belirteyim.ama biberondan da korkmayın. ilkokula kadar biberon kullanan çocuğun değil annenin hkabahatidir diye düşünüyorum, umarım haksızlık etmiyorumdur. sabırla, döke saça öğreniyorlar bardağı.

sizin için şu an çok erken ama aklınızın bir köşesinde bulunsun, bir B planı olması lazım.
yeğenim kızım gibi tamamen anne sütüyle besleniyordu, annesine de bu uyarıda bulundum, aklıma yatmadı dedi. saygı duydum sustum, şimdi bebek 20 aylık. annesi dün telefonda bana neden vaktiyle ısrarcı olmadım diye sitem etti :s ne yapsak kabahat :))))

siz de bana kızmayın. burada bulunmamın amacı sizlerden birşeyler öğrenmek, fikir almak. bir yandan da sizlerin 18 ay sonraki halinizi temsil ediyorum, 25 aylık oğlumla. neleri doğru yaptım, neleri yanlış onları paylaşmak.

Ynt: Bugün ne yedirdik?

03/17/2011 13:38:00

sevgili filizzz


Size kızmak haddime değil asla bu yazınız daha açıklayıcı oldu ve kafamda yarattığınız soru işaretini cevapladınız teşekkür ederim.

Ynt: Bugün ne yedirdik?

03/18/2011 12:30:00

estarufullah zeynepcim.

biz doktora gittik bugün. dediğim gibi kızımın aşıları ve kontrolü vardı. herşey çok iyi dedi doktorumuz.

sorduğum soruları ve aldığım cevapları sizinle paylaşayım:

bebek büsküvileri yüksek ısıda fırınlandığından dolayı zararlıymış doğru mu dedim, hayır doğru değil. ama günde 1-2 taneyi geçirmeyin dedi. sebebi ise içeriğindeki şeker. bu konu üzerinde biraz konuştuk, bebek beslenmesinde şeker ve nişastayı kesinlikle istemiyorlar. daha önce de söylediğim gibi. alternatif olarak burada "baby zwieback" denilen, türkiyede etimeklere benzeyen bebek ekmekleri var, onlar daha mantıklı dedi. hatta bizim simitlerin susamsızı var "brezel" diyorlar, onları da önerdi. (buraya bir ilave yapayım, az önce sağlam bir kaynaktan eti ve ülkerin bebe büsküvilerinin içerğinde sakıncalı birşey olmadığını öğrendim. gerçekten güvenilir bir kaynak, bizzat denetimini yapanlar. ama içeriğindeki şeker yukarıda bahsettiğim gibi tercih etmeme ya da az tüketme nedeniniz olmaya devam etsin)

dezenfeksiyonu sordum, artık bırakabilirsin dedi. sadece göğüs pompası aletlerini sterilize etmeye devam et, onun dışında yemek yediği kap kacak kaşık vs. dezenfekte etmene gerek yok hatta etmemen gerekli dedi.

bulaşık makinasını sordum, kafama takılıyordu. iyi yıkıyor mu, üzerinde mikrop bakteri kalır mı anlamında değil. deterjan, parlatıcı gibi kimyasallar açısından. çok iyi bir soru dedi. bir yaşına kadar kullanmayın. akan suyun altında sıvı sabunla yıkamanız temizlik açısından yeterlidir, iyice durulayın dedi. makinada mutlaka kalıntı oluyormuş ama bir yaşından sonra sorun olmazmış çünkü vğcut belli bir seviyeye kadar kimyasalları tolore edermiş. kendi çocuklarına da böyle yapmış. ben oğlumda 1,5 yaş civarı bulaşık makinasına geçmiştim, sevindim bunları duyunca.

akşam yemekleri konusu kafamı karıştırıyor dedim. hergün tahıl maması vermek saçma geliyor ne yapayım dedim. tahıl mamaları çok önemli, bebeğinizin yüksek ve kaliteli kaloriye ihtiyacı var, o yüzden tahıl mamaları verin mutlaka dedi. şu anda dişi yok sizinle yemek yiyemez dedi. ben de dişi olmamasına rağmen patates, pilav gibi şeyleri ağzında ezerek yiyebildiğini anlattım. o zaman çok güzel, her akşam sofranıza oturtmaya devam edin. eğer kuru beslenmiyorsanız(pizza hamburger ekmek ağırlıklı) ben hemen atladım buraya hayır sulu ve taze yemek yapıyorum her gün, sebze ağırlıklı dedim. tamam o zaman, sizinle beraber otursun yesin, siz miktarını takip edin, üzerini tahıllı mamayla tamamlayın veya o gün yediğiniz şey bebeğiniz için uygun değilse sadece tahıl maması verin dedi.

bebeğim kız olduğu için kaka yaptığında altını suyun altında banyosunu yaptırdığım vücut şampuanı ile yıkadığımı söyledim. lütfen sadece suyla yapın dedi.

aklımda kalanlar bu kadar. umarım size faydası dokunacak bilgilerle gelmişimdir.

bizim süt durumunu da uzun uzun anlattım. çok hak verdi. sütte bazen azalmalar olur, siz iyi bir tedbir almışsınız dedi.eğer sütüm düzelirse halen geceleri emzirdiğim için memeyi reddetmez, sütte azalış devam ederse (gündüz emmediği için) devam sütüne geçersiniz dedi. çok rahattı doktor, bebeğinizin boyu kilosu sağlığı gayet yerinde, endişe edilecek hiçbir durum yok diyor.


Ynt: Bugün ne yedirdik?

03/18/2011 15:59:00

sevgili filizzz


süper bir dönüş yapmışsın aramıza verdiğin bilgiler çokkk işime yarayacak cinseten mesela ben makinanın daha iyi yıkadığına inanırdım hep ama içimdede bir acaba olurdu çok iyi oldu bu yazın çok teşekkür ederim.

Ynt: Bugün ne yedirdik?

03/18/2011 22:40:00

rica ederim, ama çok önemli bir bilgiyi daha iletmeyi unutmuşum.
içerdiği yüksek protein miktarı nedeniyle yumurta ve balığın fazlası zararlıymış. yumurta sarısında yarımı geçmemek gerekirmiş.
düşününce çok mantıklı, 1 yumurta yetişkin için "porsiyon"dur.

Ynt: Bugün ne yedirdik?

03/19/2011 06:42:00

utku katı yumurtayı pek sevmedi zaten ama 1/4 mutlaka yediriyorum her gün. ben çay sevmediğim için rezene çayıyla kahvaltı yaparım. onada yumurtanın hemen arkasından bir çay kaşığı rezene veriyorum yutuyor yoksa çıkarıyor. başka bebekler için uygun sizin verdiğiniz çay türü şeyler varmı ıhlamur gibi. annne sütü de olabilir tabi. ama rahatlacıda olan çaylar varmı??


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
2010 AĞUSTOS ANNELERİ VE BEBEKLERİ

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...