Bugün ne yedirdik?

Ynt: Bugün ne yedirdik?

03/22/2011 08:00:00

Denden, bebe bisküvisini sadece kahvaltıda, bazen de yoğurdunu yedirirken kullanıyorum. En fazla 2-3 tane koyuyorum. Birkaç gündür de kendi yaptığım bisküviyi kullanıyorum. Dediğin doğru, kahvaltıda yediği 2 tane ıslatılmış bisküvi, biraz peynir ve yarımdan biraz fazla yumurta sarısı Simay'ı rahat 3 saat tok tutuyor. Ben çalıştığım için zaten gün içinde emme şansı olmuyor Simay'ın (pazartesi günü süt izni kullandığım için evde oluyorum). İşte olduğum günler gündüz 1 kere anne sütü alıyor. Akşam ve gece emiyor sadece.

Bizim kızın da bir süredir iştahı eskiye oranla azaldı. Daha dişi çıkmadı ama çıkacak, geliyor diyorlar.

Ek gıda konusuna gelince, benim evde olduğum günlerde memenin varlığına güvenip az yiyor, ek gıda alımı az oluyor ama çalıştığım günler bakıcı ablası yemesinde bir sorun olmadığını söylüyor. Hangisi iyi bilemiyorum ama sağlığı ve keyfi yerindeyse sorun yok diye düşünüyorum. Gerçek şu ki, bebek konusunda "-meli, -malı" ile biten cümlelere sinir oluyorum ve içime sinmeyen, beni veya bebeğimi huzursuz eden "yaptığın çok yanlış, aslında şöyle yapmalı, böyle etmeli" gibi cümlelere pek de önem vermiyorum.

Ynt: Bugün ne yedirdik?

03/22/2011 08:02:00

Ayrıca özalp'in yaşadığı durum bizde de var. Bizim yediklerimize kedi gibi bakıyor, bizim yemeklere hiç itiraz etmeden ve büyük bir hevesle ağzını açıyor, izin versek herhalde koca tabağı yiyecek. Karnı tok olsa bile keke asla hayır demiyor. İleride bu durum değişir mi bilemiyorum. Umarım değişmez :)

RE: Bugün ne yedirdik?

03/22/2011 08:04:00

@denden bebe büsküvisi olayını doktoruma birkaç gün önce sordum. şekerli olduğu için günde 1-2 taneyi geçmeyin dedi. diğer soruna gelince, diş dönemlerinde bebeklerin iştahları azalır, canları acıdığı için anneye daha yakın olmak isterler. bunların hepsi normal süreçler. bu dönemde anne "nasılsa yemiyor" diyip yemek yedirmekten vazgeçtiği zaman korktuğun şeyler oluyor. yani ek gıdadan uzaklaşıyorlar. önüne koyarak, eline vererek, birkaç kaşık yedirerek -kalanı sen yesen de çöpe dökerken üzülsen de- en doğrusudur. az yedi diye üzülme, şu an en özgür dönemlerdeyiz. yese de oluuur, yemese de olur. süt döneminde o.

@chroma söylediğin sözlere ve burada paylaştığın yazıya örnek o kadar çok bebek tanıyorum ki malesef... :(( yazık oluyor çocuklara. ağzına lokma koymadan günler geçiren ya da akşam yediği yemeği sabaha kadar ağzında tutup onunla uyuyan çocuklar var.

Ynt: Bugün ne yedirdik?

03/22/2011 08:05:00

chroma bisküviyi bebeğim ne yesin deki tariflemi yapıyorsun. orda tam un ve beyaz un diye yazıyor. tam un ne :)

Ynt: Bugün ne yedirdik?

03/22/2011 08:21:00

benim kızım da abisinin yediklerine taktı :))

Ynt: Bugün ne yedirdik?

03/22/2011 08:23:00

Tam un dediği tam buğday unu. Oradaki tarifle yaptım (4 kaşık pekmez koyarak) ama cıvık oldu hamur. Kulak memesi kıvamına gelene kadar biraz daha tam buğday unu ekledim. Hamuru da kalıpla kesmek yerine, küçük dikdörtgen borcamın tabanına bastırarak yaydım, peykek tabanı gibi. Tarifte 15 dk diyor ama 20-25 dk'da pişti. Fırından çıkardığımda yumuşaktı, soğudukça katılaştı. Katılaştıktan sonra bebe bisküvi büyüklüğünde dilimledim. Çok lezzetli olmasa da, benim hoşuma gitti. Kendim de yiyorum :)

Ynt: Bugün ne yedirdik?

03/22/2011 08:34:00

birde çiftçi kızı olucam. ankaralılar duymasın:) üstelik ablamlar falan kendi tarlalarındaki buğdayı gidip un yaptırıp ekmeklerini yufkalarını onla yaparlar. anlaşıldı bu yaz gidersem eğer bir çuvalda ben sırtlayıp gelcem. organik un:) tşk chroma

Ynt: Bugün ne yedirdik?

03/22/2011 08:36:00

chroma bu bsküvi ne kadar dayanıyor?

Ynt: Bugün ne yedirdik?

03/22/2011 09:15:00

Filizzz, cuma akşamı yaptım, bu sabah hala iyi durumdaydı :) Ama daha fazla vermeyi düşünmüyorum Simay'a. Bir dahaki sefere yarım ölçü yapacağım.

Ynt: Bugün ne yedirdik?

03/22/2011 09:29:00

100 gr tereyağı çıkarmıştım dışarı, yarısı hemen dolaba :)) teşekkürler.


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
2010 AĞUSTOS ANNELERİ VE BEBEKLERİ

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...