Bugün ne yedirdik?

Ynt: Bugün ne yedirdik?

02/24/2011 14:33:00

Alin ;)

Ynt: Bugün ne yedirdik?

02/24/2011 14:33:00

evet ben zeynep o zehra teşekkürler bizde öpüyoruz isimsiz prensesi:)

Ynt: Bugün ne yedirdik?

02/24/2011 16:43:00

Gerçekten çok kıymetli bilgiler paylaşmışsın bizimle Filizz çok teşekkürler,lütfen banada yardım edin,sağolsun ipekperi tecrübelerini paylaşıyor benimle ama herkesin bilgisinden faydalanmak istiyorum,çünkü bu mesele uykularımı bile kaçırıyor.mesele şu:kızımın 6 ayını bitirmesine 4 gün var.ben 1 ay önce doktorumuzunda tavsiyesiyle ek gıdaya balşadım.meyve olarak muz ve elmayla başladım.gayet güzel yedi bir hafta kadar.daha sonra havuç,patates ve pirinç haşlayıp tel süzgeçten geçirdim,birazda zeytinyağı ekledim,daha sonra bu karışıma brokolide ekledim,bu püreleride bikaç gün yedi ama daha sonra meyveyide sebze pürelerinide bıraktı,hatta tükürmeye başladı.ve 10 gündür hiçbişey yemiyor.ne yapabilirim.bu arada kızım 1,5 ay önce diş çıkardı.altta iki tane.şimdide üst damağı çok kaşınıyor.acaba bu yüzdenmi iştahsız.offf napacam bilmiyorum.resmen stres yaptım.yardımlarınızı bekliyorum.

Ynt: Bugün ne yedirdik?

02/24/2011 18:01:00

rica ederim. elimden geldiğince her zaman yardımcı olmaya hazırım.
tecrübe çok önemli, ben bazılarına kulak tıkadım ve çok pişmanım. "beni dinleyin" anlamında söylemiyorum ama tecrübeye önem verin arkadaşlar. ilk çocukta gerçekten birçok konuda hata yapıyoruz.

senin durumunla ilgili eski yazıları ve diğer yorumları okumak için fırsatım yok ama şu yazdıklarına istinaden bir iki şey yazacağım.

herşeyden önemlisi lütfen paniğe kapılma. kızın ek gıdayı reddetmemiş, almış. bu ne kadar önemli biliyor musun.
sonrasında birşey olmuş ve istememiş.
bu "birşey" diş de olabilir, veya yediklerinden sıkılmış da olabilir. çeşitleri değiştirip denemeler yapabilirsin. malesef önündeki aylarda çok deneme yapıp çöpe dökeceğin veya çöpe gitmesin diye senin yediğin günler olacak.
eğer sorun diş ise zaten kendini belli eder, dişeri patladıktan sonra yemeye başlar.

ayrıca senin kızın 6 aylık. yani daha ek gıdaya "başlama" ayında. 6. aydan önce ek gıda tattırılır, 6. ayda başlanır. hiçbirşey kaybetmiş, kaçırmış değilsin. ilk 1 yılda neden ek gıda diyorlar, süte "takviye" olduğu için.  göreceksin bebeklerimiz dönem dönem yemeyecekler, kafamızı duvara vuracağız, bir sonraki ay ise doymak bilmeyecek ve biz o yemedikleri günleri hatırlamayacağız bile.

bu dönemde yapman gerekenler dışında bir de yapmaman gerekenler var. elini verip de kolunu kaptırma derim. yani yemiyor diye pes etmek, nasılsa yemez diyip yemek hazırlamamak, dişleri acıyordur blendırdan geçirdim çok güzel yedi diyerek tam püreye alıştırmamak. (bu konuda da çok dertliyim o yüzden vurguladım. oğlum çorbadaki pirince bile tahammül edemezdi)

sevgiler.

Ynt: Bugün ne yedirdik?

02/24/2011 18:26:00

aybukem filizzz e katılıyorum aynı sıkıntıyı bende yaşadım kızım meyve ve yoğurdu çok güzel yiyordu ama sebzeye gelince çok zorlanıyordu yiyordu ama ağlaya ağlaya bende resmen vicdan azabı çekiyordum henüz dişleri yoktu değişik sebzeler denedim sürekli birini yedi birini yemedi sonra yoğurduna falan koydum bebekler annelerine yıldırma politikasını süper uyguluyorlar valla ama ben yılmadım bir şekilde verdim sebzeyi sonra diş geldi dişe bağladım bu durumu ki nitekimde öyle oldu dişler geldikten sonra kızım herşeyi yer oldu çok şükür.

Ynt: Bugün ne yedirdik?

02/24/2011 19:08:00

zeynep doktorların çoğu yoğurdu ve sütü sade verin, tadına öyle alışsın diyorlar. sonra sadesini yemezmiş.

ben oğluma yoğurdu hep meyveli yedirdim. sade yoğurdu ilk yediğinde 1 yaşındaydı. doktorların dediği olmadı,şimdi 2 yaşında ve ikisini de sade tüketiyor.çok da seviyor.
belki benim oğlum istisnadır, belki de doktorlar yanılıyordur ama paylaşayım dedim.

Ynt: Bugün ne yedirdik?

02/24/2011 19:10:00

o zamanlar çaresizlikten yedirdim o şekilde ama şimdi sade yiyor çok şükür insan yesin diye neler türetiyor valla :)))

Ynt: Bugün ne yedirdik?

02/24/2011 19:19:00

tavsiyelerinize uyacam mutlaka,çok çok teşekkürler.

Ynt: Bugün ne yedirdik?

02/25/2011 17:31:00

bugün sabah kızım 1/4 yumurta sarısı yedi,öğleye doğru yarıma yakın muz,öğleden sonra pişirdiğim pırasa yemeğinin suyundan içti ve bol bol su.bu bile çok büyük gelişme bizim için.ayy çok mutluyum

Ynt: Bugün ne yedirdik?

02/25/2011 21:30:00

harika! tebrikler. gerisi de gelir umarım.


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
2010 AĞUSTOS ANNELERİ VE BEBEKLERİ

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...