Bugün ne yedirdik?

Ynt: Bugün ne yedirdik?

03/07/2011 15:26:00

zehram doğru söylüyosun biraz tembellik ediyorum.kendi bisküvisini kendi yapan annelere çok imreniyorum ama tembelim biraz galiba.labne peyniri bi peynir türü ya nasıl lor kaşar bi peynirse  o da bi peynir yani el insaf peyniride mi kendim yapayım:)kabak mevsimi değil aslında kullanmamak lazım ama benim minik kuşumun sindirim problemi var kabak bi nebze bu sorunu çözüyo mecburen çok az koyuyorum

Ynt: Bugün ne yedirdik?

03/07/2011 16:51:00

Kızlar ben bu devam sütüyle ilgili bir sürü cahil cühela insanla uğraştım, lütfen siz de aynı şeyi yapmayın, ben doğumdan itibaren sütüm az olduğu için anne sütü+devam sütle büyüttüm kızımı, 5. aydan sonra emmeyi de bıraktığı için tamamen sütüm kesildi artık ve sadece devam sütü içiyor, anne sütüne en yakın ve bebeklerin ihtiyaçlarını en iyi karşılayan süt devam sütüdür, ben de isterdim 6 ay sadece anne sütü vereyim ve sonra ek gıdalarla birlikte bile emzireyim. Ama olmayınca olmuyor işte, sizin bu söyledikleriniz de sadece sütü gelmeyen anneleri üzmekten başka bir işe yaramıyor. Ne verelim sizce inek sütü mü, ya da bir arkadaşın tavsiyesi gibi su mu verelim devam sütü yerine?

Yani kavanoz mamalarına dediklerinize ağzımı açmam, burda tartışırız doğrusunu bulmaya çalışırız, siz karşısınızdır vermezsiniz saygı duyarım, ama devam sütü şöyle devam sütü böyle deyip, sonra da sözüm sütü gelmeyen annelere değil demek hani beni şahsen teselli etmiyor tam tersi çok üzüyor, hatta allah yardımcınız olsun demeniz sanki acınacak durumdaymışız gibi daha da üzüyor.

Ynt: Bugün ne yedirdik?

03/07/2011 17:08:00

bende yoğurdu devam sütüyle mayaladım bugün ama emin olmadım bir türlü normal pastorize sütleemi yoksa pınar ve içim sütün 6-12 ay devam sütüylemi mayalasam diye bizde anne sütü ve mama ile devam ediyoruz. sütüm az benimde ve bende böyle yorumlara üzülüyorum doğrusu

Ynt: Bugün ne yedirdik?

03/07/2011 17:19:00

gerçekten lafın nereye gideceğini bilmeden yazmışım kimi kırdıysam özür dilerim:(Allah yardımcısı olsun diye acınacak durum olduğu için demedim Allah hepimizin yardımcısı olsun ama emen bi çocuk devam sütü alana göre daha zahmetsizdir sizin sarfettiğiniz emekle benimki bir olmaz.siz mecburiyetten kullanıyo olabilirsiniz ama çoğu keyfi kullanıyo kolay hazır pratik olduğu için...devam sütü diye bişey olmadan önce insanlar ne yapıyorlardı acaba? 

Ynt: Bugün ne yedirdik?

03/07/2011 18:12:00

Devam sütü olmadığı zamanlarda inek sütü veriyorlarmış eskiden, şükür ki artık devam sütü var ve onu verebiliyoruz şu an, inanın bu konu çok hassas bir konu, emek önemli değil, hangi annenin gözündedir ki zahmet, emekten ziyade bizim hissettiklerimizi anlamanız için yaşamanız lazım, sizi emdikten sonra hala açlıktan ağlayan 3 günlük bebeğinize ağlaya ağlaya devam sütü vermek ne demek bilmeniz lazım. Kendi anneliğinizi sorgulamanız lazım, ben çocuğuma yetemiyorum, sütüm gelmiyor, onun karnını bile doyuramıyorum diye kahrolmanız lazım. Devam sütünü hazırlayana kadar ağlamasına yüreğinizin dayanması lazım (hepsinin içinde en zoru da budur). Sütünüz gelmediği için herkes sözleşmişçesine sizi suçlar yemedin içmedin şunu yapmadın bunu yapmadın diye, siz elinizden geleni yapmış olduğunuz halde bütün bu lafları yutmanız lazım. Emziren annelerin ballandıra ballandıra anlattıkları emzirme ve süt arttırma hikayelerini dinleyip yutkunmanız lazım.  
Dedim ya bu konu çok hassas bir konu ve ben bu konuda çok doluyum. O yüzden lütfen ama lütfen devam sütü ve anne sütünü kıyaslamayın.      

Ynt: Bugün ne yedirdik?

03/07/2011 18:18:00

Ha, bu arada, özüre hiç gerek yok gerçekten, ben bunlara o kadar alışkınım ki, inanın 6 aydır neler yaşadığımı anlatsam oturur ağlarsınız, biliyorum siz de iyilik için söylüyorsunuz, sütünüz yetiyorsa süt verin diye, biliyorum inanın, anne sütüyle formül süt asla bir olamaz zaten bunu herkes bilir ama böyle formül sütü eleştirecem diye biz emziremeyenlere neler hissettiriyorsunuz onu anlatmaya çalıştım sadece, kimseyi tenkit etmek değil niyetim.

Ynt: Bugün ne yedirdik?

03/08/2011 08:40:00

Bugün sabah kahvaltısı için yumurta sarısı ve kaşar rendeleyip birkaç damla sıvı yağda omlet yapıp yedirdim, yarısını yedi ama sonra aklıma kurt düştü acaba kızartma zarar verir mi?

Ynt: Bugün ne yedirdik?

03/08/2011 08:44:00

ozalp07, ben de pınar'ın devam sütüyle mayalıyorum yoğurdu, bebelac devam sütüyle denedim olmadı, bence ikisiyle de olur sonuçta içebiliyorlar ikisi de zararlı değil yoğurt neden olmasın.

Ynt: Bugün ne yedirdik?

03/08/2011 10:58:00

cevriye  sende çok dert etme lütfen napalım gelmiyor işte aynen bende senin gibiyim annem yemiyosun içimiyosun çocuk doymuyor senden kendine bakmıyorsun nie sütün gelmiyor diye bana kızıyor ama gelmiyor işte elimden geleni yaptım ne duyduysam bulup yedim ama olmadı 4.aydan sonra iyice azalmaya başlada ve aptamil yiyoruz.ancak beni gece emiyor.gündüz hep devam sütüyle besleniyor.bugün öğle arası eve gittiğimde az bişey emdi sonra kustu tabikide.çok az 2 yemek kaşığı kadar yoğurdu ılıtıp onu yedirdim.sizin yazdığınız pınar yada içim devam sütleri varya baktım netten bizim burda hiç öyle bişey yok halbukide hep araştıtırım hazır ne varsa ama burda yok ne yok.Ben yoğurdumu kendim yapıyorum inek üsütünü alıp kndim mayalıyorum.onun yedirmemde sakınca yoktur sanırım.

Ynt: Bugün ne yedirdik?

03/08/2011 11:04:00

üzülmeyin war olan sütünüz kesilir oldugu kadar zaten 6.aydan sonra emzirmek çok çok öenemli degil benim sütüm war ama olmasa bende dewam sütü wercektim hanımlar bu kadar kendinizi üzmeyin derim ben..


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
2010 AĞUSTOS ANNELERİ VE BEBEKLERİ

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...