Birdenbire huyu suyu değişti, acaba diş çıkarma evresi mi?

01/20/2011 09:48:00

Bebeğim bugün 5 aylık oldu, doğduğundan beri hem anne sütü hem de mama ile besleniyor, geceleri meme emerek uyur, 10 dakikada hemen uykuya dalardı, sütüm az gelse bile her daim emerdi. Uyumak için, sakinleşmek için, tok olsa bile emerdi. Son birkaç gündür mamayı azalttı hep yarım bırakıyor, 3 gündür de emmiyor, kafasını geri atıyor sürekli emzirmeye çalıştıkça. 3. aydan sonra gaz sancılarını atlattıktan sonra çok sakin ve uslu bir bebekti, huysuzluğu yoktu. Şimdi birden bire huysuzluk huzursuzluk başladı, tek başına kalmıyor yanından ayrılır ayrılmaz ağlamaya başlıyor. 5 aydır emzik almayan çocuk bugün biraz sakinleşsin diye verdiğim emziği emiyor ve şimdi emzik ağzında uyudu hala uykusunda emiyor. Anlayamıyorum bir rahatsızlığı da yok, yani en azından görünen birşey yok. Acaba diş mi çıkarmaya başladı yoksa daha çok mu erken.   

Ynt: Birdenbire huyu suyu değişti, acaba diş çıkarma evresi mi?

01/21/2011 09:59:00

cevriye,
anlatıklarınızın aynısını yaşıyorum. bizde de uyku düzeni değişti. gece uyutup yatırıyorum 15 dk. (o da max.) sonra acı acı ağlayarak uyanıyor. çok geç daliyor. ve her 2 saatte bir emmek için kalkıyor. ben de şaşırdım ne yapcağımı. acaba yatmadan önce mamamı versen. doymadığından mı uyanıyor acaba?

Ynt: Birdenbire huyu suyu değişti, acaba diş çıkarma evresi mi?

01/21/2011 11:28:00

Yok benimkinin gece uyku düzeni bozulmadı, sanırım formül süt içtiği için gece acıkmıyor en geç 11-12 gibi uyuyor gece, yatmadan önce mamasını içirir emzirir öyle yatırırım. Dün birşey denemeye karar verdim, sanırım hala 3 saatte bir besleyerek hata yapıyorum. Dün akşam 4 saat aç bıraktım ve 3 saatte bir 120 cc verdiğim mamayı hep yarım yamalak bırakan sonra da 1-2 saat sonra huysuzlanan kızım bir seferde 150 cc mama içti. Bu şekilde devam etmeye karar verdim, beslenme aralarını uzatmak gerekiyor sanırım, bugün de yine gündüz uykularını uzatmaya çalışıyorum. Normalde gece deliksiz uyuyor ama gündüz hiçbir düzeni yok, bazen yarım saat, 20 dakika uyur, bazen 1-1,5 saat. 20 dakikada uyandı az önce ve ben normalde onu alıp oyalamaya çalışırdım, galiba uykusunu alamadığı için mi huysuzlanıyor nedir, şimdi ise tekrar aldım ayağımda sallayıp 15 dakika daha uğraşıp tekrar uyuttum. Sabahları da normalde 10 da uyanırdı, bu sabah 7 de kaldırdım akşam daha erken yatmasını umarak. Bir düzene girmeli diye düşünüyorum artık, kara düzende gidiyorduk, böyle deneyeceğim bir süre bakalım düzelecek mi. İnşallah bir düzene girer de işe başladığımda zorluk çekmem.

Ynt: Birdenbire huyu suyu değişti, acaba diş çıkarma evresi mi?

02/21/2011 14:25:00

benim oğlumda doğduğundan beri uyku problemi var..önceleri gaz problemiydi şimdilerde ise sanırım diş..alt 2 diş çıktı üstlerde sıra..uyumadan önce abartısız en az 1 saat ağlıyor..uyanıkken çok neşeli ama iş uyutmaya gelince ağlaya ağlaya uyuyor..babasıyla artk sinirlerimiz yıprandı..sizin bebekleriniz de yatmadan önce çok ağlıyor mu? ne yapmam gerekiyor anlamadım..

Ynt: Birdenbire huyu suyu değişti, acaba diş çıkarma evresi mi?

02/22/2011 09:02:00

Bizimki hala diş çıkarmadı, ama sürekli değişiyor huyu, anne sütü emmeyi bıraktı, neler yaptım emsin diye bir amuda kalkmadım, ama yok emmiyor, arada bizimkiside uyutmaya çalışırken ağlıyor, çok ağlarsa biraz mama veriyorum su içiriyorum, emzik veriyorum, ninni söylüyorum, biraz sakinleştikten sonra tekrar uyutmaya çalışıyorum. Bunlar geçici süreçler eninde sonunda geçecek ve bize bol bol sabır gerek.

Ynt: Birdenbire huyu suyu değişti, acaba diş çıkarma evresi mi?

02/22/2011 12:55:00

benim oğlumda 6 ayını yeni doldurdu. Aynı şikayetler bizde de var. Hatta bir gün 16:00'dan gece 02:30'a kadar uyumadı. konu başlığını görünce çok şaşırdım. biz bu şikayetlerden dolayı doktora götürdük. Doktor bu ayın utangaçlık ayı olduğunu ve yabancılarla ilişkilerde bu tip huzursuzlukların yaşanabileceğini belirtti. Tam bu dönemde evimize amcamın kızı ve teyzemin kızı şehir dışından bir iş sebebiyle geldiler. İki gece yatılı kaldılar. Meğer oğlum gelen misafirden rahatsızmış. Onlar gittikten sonra biraz daha huzurlu ama emmeme ve mama yememe sorunumuz hala devam ediyor. Biz de sizin gibi düşünerek diş çıkarıyor olabilir dedik. Sağlık ocağındaki doktor rahatlatsın diye jel verdi. Ama asıl doktorumuza gittiğimizde diş çıkarma emarelerinin olmadığını söyledi.  

Ynt: Birdenbire huyu suyu değişti, acaba diş çıkarma evresi mi?

02/22/2011 13:33:00

Evet benim kızım da daha yeni başladı yabancıları yadırgamaya, bazen yabancı biri kucağına aldığında dudağını büzüp içli içli ağlamaya başlıyor. Anne sütü emmediği için sanırım emme içgüdüsünü bastırmak için de emzik emmeye başladı, uyumamak için direnip ağladığında emzik veriyorum. Şimdilik işe yarıyor sakinleşmesini sağlıyor.


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
2010 AĞUSTOS ANNELERİ VE BEBEKLERİ

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...