ilk yogurt - yogurt mayasi

07/01/2010 13:13:00

eger yogurt yapacaksiniz ve maya icin elinizde ev yogurdunuz yoksa asagidaki yontemlerle mayanizi yapabilirsiniz:

1) Kaynamış nohut suyunu bir iki gün bekletip sütün içine birkaç damla koyun. İşte size ilk yoğurt. Sütün içine maya niyetine içinde bir süre nohut beklettiğimiz suyu koyabiliriz. Bu suyun rengi sarıya çalar ve gerçekten mayalama işlemine yardımcı olur. Ayrıca evimizde nohutlu ekmek yapıldığı dönemleri hatırlayalım, hiç ekmek mayası kullanılmazdı. Nohutlar içinde bekletildikleri su ile beraber una katılıp yoğrulurdu. (esimin anneannesi hala nohut mayasiyla yapar ekmegini).

2) İncir meyvesi olgunlaşmadan ağaçtan koparıldığı an içerisinden çıkan süt mayalama işleminde kullanılabilmektedir.

3) Ilık yarım su bardağı sütü oda sıcaklığında bir yere ağzını peçeteyle kapatarak bırakın. 3-4 gün sonra (kontrol etmek lazım bu süre değişebiliyor) koyulaşıp yoğurdumsu tatsız bir şey olduğunu gördükten sonra bir gün buzdolabında bekletin. Sonra bunu 1,5 su bardağı ılıtılmış süte katıp ağzını ve üzerini örtüp 5-6 saat mayalanmaya bırakın (kıvamını kavanozun dışından gözlemleyin, kıvam oluşana kadar bekletin). Sonra ilk mayayı beklettiğiniz gibi bunu da bir gün buzdolabında bekletin. Ertesi gün yeniden 2 bardak ılık süte yarım su bardağı elde ettiğiniz yoğurdumsu maddeden ekleyin. Mayalanmaya bırakın. En fazla 5 ya da 6. tekrardan sonra harika bir yoğurt mayanız oluşacaktır.

Ynt: ilk yogurt - yogurt mayasi

02/11/2012 16:30:00

hım harika yöntemler çok gzl paylaşım olmuş.bende sürekli yoğurdumuzu evde mayalarım.fakat 3teki süt 3gün dışarıda durması gerek diyorsunuz da o süt bakteri üretip bozulmazmı acaba?

Ynt: ilk yogurt - yogurt mayasi

02/11/2012 17:36:00

Cok guzel bilgiler, nohutla hemen deniycem...


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
bebeklerimize ne yemekler yapalım?

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...