EKSİKLİK LİSTEM

04/26/2010 13:08:00

-BEBEK ARABASI VE ANA KUCAĞI
-ODASINA LAMBA,HALI,PERDE
-GÖĞÜS POMPASI VE IVIR ZIVIRLARI
-1 ADET DAHA GECELİK
-ARABAYA GÜNEŞLİK STOR
-KÜVET AYAĞI
-BİBERON VE MALZEMELERİ

AKLIMA GELENLER BUNLAR

Ynt: EKSİKLİK LİSTEM

04/27/2010 08:48:00

BAZI ŞEYLERİ UNUTMUŞUM GÜNCELLEYEYİM:
-BEBEK ARABASI VE ANA KUCAĞI
-ODASINA LAMBA,HALI,PERDE
-GÖĞÜS POMPASI VE IVIR ZIVIRLARI
-1 ADET DAHA GECELİK
-ARABAYA GÜNEŞLİK STOR
-KÜVET AYAĞI
-BİBERON VE MALZEMELERİ

-BEBEK DETERJANI
-ANNE SÜTÜ ARTIRICI ÇAY
-BEBEK PUDRASI
-MUSTELLA TOPARLAYICI KREM
-BEBEK ASKISI

MARKA TAVSİYESİ OLAN VARSA ÇOK SEVİNİRİM.

Ynt: EKSİKLİK LİSTEM

04/27/2010 08:48:00

YA DA ŞUNU DA MUTLAKA AL ÖNERİLERİNE AÇIĞIM.

Ynt: EKSİKLİK LİSTEM

04/27/2010 09:38:00

* Pudra alma, gözenekleri tıkadığı için zararlı.

* Arabaya güneşlik de acil değil

* Göğüs pompası ve ıvır zıvırları bahsettiğin yerden almayacaksan eğer, markasını modelini belirle, belki doğumdan 1ay sonra da alabilirsin, elzem değil bence.

* Lamba, halı, perdeni hallet sonraya kalmasın.

* Geceliği de gözünde çok büyütme, hatta vaktin yoksa annene söyle müsaitse pazardan alsın bi tane, ya da sen çıktığında alıver.

* Küvet bende, getiricem bi ara. Ayağı çok da lazım değil. Bizde yoktu, ama sen bilirsin, istersen al.

* Biberon ve malzemelerinden kastın ne? 1-2tane biberon al. Streilizatör, ısıtıcı dersen (ki muhtemelen onlardan bahsediyosun) Bence çok da ihtiyaç değil. Kaynar suyun içini biberonu koydun mu, iki dakikada ılınıyor. Streilizatör de ben hiç kullanmadım. Ayrı bir yıkama süngeriyle yıkayıp kaynar suda bekledim. Zaten Gülce'nin biberonla çok fazla işi olmamıştı. Ben çalışmaya başlayınca sağdığım sütleri içiyordu. Belki Tuna da biberon kullanmayı istemeyecek. Şimdiden masraf etme....

* Bebek deterjanı, ben ilk başlarda granül sabun kullandım, hiç memnın kalmadım. Omobaby'den memnunum. Onu al ki, odası gelince yerleştirmeden önce yıkyıp ütüle

* Anne sütü arttırıcı çay, hiç kullanmadım, bilmiyorum...

* Mustela krem, hiç kullanmadım, o kremlere de inanmıyorum ayrıca...

- Dolap içine asılacak kıyafetler için küçük askı al.

Bu yazdıklarım tamamen kendi tecrübelerimden. Yani benim kullanmadığım veya kullanamadığım şeyleri alırsın memnun kalırsın o ayrı.
Ama bence masrafı yay. Yani çok çok acil olmayanların markasını modelini belirle, ihtiyaç duyarsan, baba gitsin alsın...

Ayrıca eğer ana kucağı ayrı alacaksan (yani set olarak değil) bebek arabası çok daha uygun fiyata makul bir model de bakabilirsin. Ben chicco simplcity kullanmıştım. 6,8kg, baston gibi katlanmıyordu ama oldukça kullanışlı ve pratikti. Fiyatı da 190-200 gibi bişeydi 2 yıl önce. Yani aklını karıştırmak gibi olmasın ama maclaren tek ve vazgeçilmez marka değil. Mercedesin yanında honda da var, ford da gibi:)))

Yine çenem düştü. Oku,aklına yatanı yap, yatmayanı bildiğin gibi yap:)
öptüm şeker:)

Ynt: EKSİKLİK LİSTEM

04/27/2010 16:24:00

Saolasın canım benim.
biberon zımpırtısı derken fırçasını kastettim. Steilazatör almayı düşünmüyorum.
Bence de gerek yok.
Pudrayı iyiki söyledin. Almayayım hiç.
Bebek deterjanını realden temin edeyim:)
Bebek arabasını annemler alacak.Sonrasında da Çilerler kullanacağından biraz sağlamlık önemli.
Hem Haşim İşcanda çok daha uygun fiyata alabilirim diye düşünüyorum.
Ana kucağını ikinci el bile alabilirim.Açıkçası onun çok da kullanışlı olduğunu düşünmüyorum.
Hem kısa bir süre kullanılıyor.

Ynt: EKSİKLİK LİSTEM

04/27/2010 17:49:00

- Pudra konusunda Elif'e katılıyorum hiç gerek yok.
- Sterilizatör ben aldım ama benimki mikrodalga için olanlardan. 40 tl falan çok pratik bişey. O yuzden memnunum. Eger mikrodalgan varsa bence çok rahat edebilirsin.
- Ben de toparlayıcı krem falan kullanmadım hatta ilk defa duyuyorum. Zaten ne yaparsan yap 6 aydan once o gobek toplanmıyormuş ben de simdi anladım.  :)) Kuşum bana soylemişti ama... :))
- Bebek arabası ve ana kucagı konusunda telefonda konusmuştuk zaten ama ana kucagı benim altında arabası da oldugu için çok işime yaradı. Kuzey içinde arabada giderken uyuyakalıyordu biz de alıp onu yerinden oynatmadan bebek arabası iskeletine oturtup gezebiliyorduk. O konuda çok işime yaradı. Ama tercihe baglı.

- Odaya lamba halı perde biz o işleri çok pratik hallettik. Benim kullandıgım perdelerden biri ve kullandıgım bir avizeyi kullanıyorum. Çok oyuncaklı bisey yapmadık. Oda zaten oyuncak kaynayacak onlarda sekilli olursa çok kalabalık olur demiştim o zaman. Halı da ben tuysuz bi halı sectim hatta kilim bile denebilir. Çunku benim toz alerjim var ve Kuzeyin de olma ihtimali yuksek.

- Kuvet ayagı ben de kullanmadım. Çok gerekli degil bence de sonra onları bir de kenara kaldırmak var hareket etmeye basladıktan sonra o ayaklar ise yaramıyor galiba. :)) Tercihe baglı tabii.

- Biberon malzemeleri ve pompa konusunda bence dogumdan once evde olmalılar. Bizim durumumuz biraz ozeldi, pompam benim çok işime yaramıstı onu gecelim ama yine de sut az gelebilir pompa ile arttırabilirsin. Ya da bebek ucu alamaz pompaya ihtiyacın olur vs. vs.
Yani pompayı illa alacaksan bence oncesinde almakta fayda var. Ama bu benim fikrim hiç ihtiyacın bile olmayabilir :))
- Süt arttırıcı cay ben çok içtim ama boşver gerçekten oyle muthiç arttırmıyor bence baska çay karısımları var emin ol daha çok arttırıyor hem de dogal. :)) Tariflerini verirrim sana :)

- bebek deterjanı Dalin kullandım ama sadece kokusu guzel lekelerde falan işe yaramıyor. Simdi Amway kullanıyorum çok guzel ve organik.

- Aspiritor; yani o minicik burundan sümük temizleyici. Bence de hiç bir ise yaramıyor senin elticigin bana cengelli ignenin arkasını onermişti çok işe yaradı baska birseye gerek yok.

- Bebek tırnak makası, törpüsü ve tarak fırca. Aklıma gelenler alman gerekecek ama belki sonra da alabilirsin. Zamanım olmaz sonra dersen simdiden al bence. 

 

Aklıma bunlar geldi sonra yine gelirse yazarım. :)) 

Ynt: EKSİKLİK LİSTEM

04/27/2010 18:05:00

anladım. süpersiniz.
mikrodalgam yok.
çay tariflerini de senden alırım o vakit Irazcım:)
Amway bebek deterjanı iyi fikir.
Bu arada oda yarın gelecek bakalım nasıl olacak:)

Ynt: EKSİKLİK LİSTEM

04/27/2010 21:12:00

Sterilizatör kullandım, 1 yaşına kadar. Yalnız annemlerde kaynar suda bekletiyordum, kauçuk emzikleri çok yıprattı bu uygulama. Sterilizatör almaya karar verirsen ikinci el ilanlar var...

Anakucağını da çok önemsiz görme derim hehe çünkü gerçekten ev için olan da araba için olan da inanılmaz kullanışlı oluyor. Ben ev için olanı da o kadar çok kullandım ki, artık kırılmak üzereydi kaldırdığımda. :) Chicco rahatla ve oyna modelini kullandık biz, sırtı kademeli olarak ayarlandığından koltuk gibi de kullanılıyor 9 kiloya kadar.

Deterjan olarak, Hacı şakir granül sabun, dalin granül sabun, roxy toz sabun kullandım. En güzeli roxy bence. Hala onu kullanıyorum ama eğer kıyafetlerde lekeler varsa biraz normal deterjan ekliyorum.

Humana stil tee içmiştim, gerçekten işe yarıyordu süt için.

Aspiratörü de bebeği olan komşumuz gösterene kadar kullanmayı beceremediğimiz bir üründü. Şöyle kullanılıyormuş, bebeğin mümüklü burun deliğine aspiratörün içindeki havayı çıkartarak sokuyorsun ve diğer burun deliğini mutlaka tıkıyorsun yoksa hiçbir işe yaramıyor. :)) Biz tıkamadan deniyorduk da. Böyle yapınca pıt pıt herşeyi topluyor aspiratör. :)

NOT: 30'lu haftalar çok çabuk geçer, oğluna kavuşmana az kalmış. :) Ben de 29-30 olsam biran evvel. :)Ynt: EKSİKLİK LİSTEM

04/28/2010 05:12:00

Irmakcım saol.
Ya şu ikinci ele ben bi beceremedim. Dün ana kucağı için baktım. Görmeden alamayacağıma karar verdim.  Sterilizatörün ikinci eli hijyenik olur mu ki?
Ev tipi anakucağını bir arkadaşım ve kuzenim de kullanıyor. Epey kullanışlı birşeye benziyor. Ana kucağı, mama sandalyesi, oyuncağı derken ev çok fazla parça ile doluyor. Allahtan arkamda kız kardeşim var. İşi biteni ona şutluyacağım.Chicco rahatla ve oyna modeli kaç aydan itibaren kullanılabilir?
Toz sabun dediğin sabun tozu mu? Sanki elticiğim bunu camaşır makinesinde kullanınca makine sorun çıkartmıştı.
Evet ya çok hızlı geçiyor. Yani gayet iyi gidiyor şimdilik. Önceleri bir an önce ilerlesin diyordum ama şimdi her geçen gün zorlaşacağını düşünerek böyle iyiydik diyorum:) Yarın 30. hafta. Genelde 38. haftada doğum,sezeryan olduğuna göre kaldı 7-8 hafta.
Sen ilkini normal mi, sezeryan mı yaptın?

Ynt: EKSİKLİK LİSTEM

04/28/2010 08:48:00

Alet zaten kendini steril eden bir alet canım, kaldı ki biberonlar, emzikler herşey sabunlanıp, durulanıp koyuluyor. Bende chicco var, bir ara avent buldum 2. el, benimkini satıp onu alacaktım, yetişemedim.

Chicco rahatla ve oyna doğumdan itibaren kullanılıyor, yenidoğan pedi var. Dümdüz yatak gibi oluyor zaten ama ben hafif sırtı kalkık kullandım.

Sabun tozu evet, toz şeklinde olan sabun yani. Matik ama dediğim, çamaşır makinasında kullanmak için roxy matik. :) Zaten deterjana göre daha az konuluyor, çok köpürdüğü için.

Benim ilki sezaryanda, 38 + 3'te dünyaya geldi oğluşum.

Ynt: EKSİKLİK LİSTEM

04/28/2010 09:00:00

Ben hacışakirin granül toz sabununu kullanmıştım. (Matik) Ama hem yıkamasından memnun kalmadım, (beyazların falan rengi kararıyordu) hem de dediğin gibi makinenin filtresini tıkadı. Servis "toz sabunlar deterjan gibi eriyip gitmediği için birikme yapıyor, tıkama oluyor" demişti. sonra omobaby'e döndüm. ama artık ona da ayrı kullanmamaya karar verdim. Yine ayrı yıkarım ama deterjanını ayrı almayacağım.

Roxy'i araştırmıştım bi ara. Hatta kozyatağında bi yerlerde satış yeri var. Sen bulursun onu :)


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
bebek için alışverişle uğraşanlar

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...