idefix sanal kitap fuarından aldıklarımız

Ynt: idefix sanal kitap fuarından aldıklarımız

11/29/2010 12:15:00

yok anacım,
saat dokuz bucuk ona dogru yataga geciyoruz ki genelde ona dogru bazen onu buluyor,
onbir bucuk da uyumus oluyoruz,
bazen onbirde,
lakin her gece,
dusunsene her gece.
sektirmeden,
illa olacak.

Ynt: idefix sanal kitap fuarından aldıklarımız

11/29/2010 12:18:00

Tüm çocuklar sürprizlere bayılırlar. Bence konu da bunla ilgili değil.

Çocuk öyle seviyordur diyelim. Ancak hep aynı kitabı okumaktan sıkılmıyor oluşları şaşırmayı sevmediklerinden değil, sonucu biliyor olmalarından olabilir pek tabii.

Sonucunu bildiğin hâlde sürekli yaptığımız pek çok şey var. Rutinler, sıradanlıklar, bilinirlikler bize de güven vermiyor mu?

İÇA hanımcımi yarın işe gidince sizi farklı bir departmana alıyoruz?
Sürpriz!

Al sana bilinmezlik:=))

Ynt: idefix sanal kitap fuarından aldıklarımız

11/29/2010 12:24:00

oyle oyle zeyneb,
yok bir sıkıntı yok bu konuda. zaten benim anlattıgım dilde bildigi bir sey oluyor, yani benim dilim, zira uydurdugum metin de hali hazır da bir metin oluyor sonucta.

ama allah askına nasıl bir kitap dilidir o yahu,
benim sinmiyor icime ne yalan soyleyeyim:) illa katıyorum bir seyler.

dur dur neydi:
ama hepsinden mutlusu,
goklerde agaclarda,
sarkı soyleyeyen super karga...

bak bunu sevmistik mesela,
lakin ceviriler,
yok ben almamayım:)

Ynt: idefix sanal kitap fuarından aldıklarımız

11/29/2010 12:26:00

hem hepimiz her zaman aynı fikirde mi olacagız hep,
idare edin yahu beni,
muhaliflik hep var bende:)

imza : supheci sorgulayan cok konusan ve artık calısması gerek ikicocukannesi:)
ne cok yazıyorsunuz yahu,
yazmayın.
aklım kalıyor.

Ynt: idefix sanal kitap fuarından aldıklarımız

11/29/2010 12:34:00

ÜRÜNLER
Adet
Ürün
Fiyat
1
Sakar Cadı Vini (Ciltli) Valerie Thomas
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
3 İş Günü

Etiket Fiyatı: 13 TL
idefix Fiyatı: 9.1 TL
Kazancınız: % 30
 
1
Minik Balık (Ciltli) Okyanus Macerası Axel Scheffler
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
3 İş Günü

Etiket Fiyatı: 13 TL
idefix Fiyatı: 9.1 TL
Kazancınız: % 30
 
1
Pire Torbası (Ciltli) Helen Stephens
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
3 İş Günü

Etiket Fiyatı: 13 TL
idefix Fiyatı: 9.1 TL
Kazancınız: % 30
 
1
Pembe Ayıcığın Düşü Roberto Aliaga
Redhouse Kidz Yayınları
1 Hafta

Etiket Fiyatı: 12 TL
idefix Fiyatı: 10.2 TL
Kazancınız: % 15
 
1
Müzisyen İnek Sırma (Ciltli) Geoffroy de Pennart
Kır Çiçeği Yayınları
3 İş Günü

Etiket Fiyatı: 13.5 TL
idefix Fiyatı: 8.78 TL
Kazancınız: % 35
 
1
Çocuklarımızla Cinsellik Hakkında Nasıl Konuşmalı? Bengi Semerci
Alfa Basım Yayım Dağıtım
3 İş Günü

Etiket Fiyatı: 12.5 TL
idefix Fiyatı: 8.13 TL
Kazancınız: % 35
 
1
Ay'a Yolculuk Jill Murphy
Mandolin Yayınları
3 İş Günü

Etiket Fiyatı: 7.5 TL
idefix Fiyatı: 4.88 TL
Kazancınız: % 35
 
1
Devler ve Mincik Bobolar Julia Donaldson
Tudem Yayınları
3 İş Günü

Etiket Fiyatı: 9 TL
idefix Fiyatı: 5.85 TL
Kazancınız: % 35
 
1
Bisküvi Adam Kolektif
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
3 İş Günü

Etiket Fiyatı: 7 TL
idefix Fiyatı: 4.9 TL
Kazancınız: % 30
 
1
Alev Saçlı Çocuk Christine Nöstlinger
Günışığı Kitaplığı
3 İş Günü

Etiket Fiyatı: 12 TL
idefix Fiyatı: 8.4 TL
Kazancınız: % 30

Ynt: idefix sanal kitap fuarından aldıklarımız

11/29/2010 12:38:00

bunlar da benim aldıklarım.

Ynt: idefix sanal kitap fuarından aldıklarımız

11/29/2010 12:56:00

İÇA:)))

Ve Özge:))) Başta Esra, ardından da İÇA, Füsun, Başak ve Zeynep bana da rehber:))

Debi Gliori'ler var ya onunla başladı şiirimsiler, uyaklı uyaklı (Uyağa hala uyak deniyor mu bilmiyorum, sıfat, zamir şimdi hepsine başka şeyler deniliyor ya, benim de göbeğim düşüyor).

Baktım uykusunu getiriyor, bunları sona sakladım hep. Uyaklara geçince, uykuya da geçiyoruz demek (Her zaman tutmuyor tabi). Ve evet öyle aklında daha kolay kalıyor heralde, okuyabildiğini sanıyor.

Gerçi o bütün kitapları okuyabiliyor:))

Yazısı yada öyküsü diyeyim olan bir kitapsa, çok değiştirmemeye çalışıyorum şimdilerde. Waldorf eğitimcisi bir bayan da öyküyü mümkün olduğu kadar düz bir sesle okumaya çalışın demişti. Sonradan farkettim ki ben fazla müdahale edersem öyküye gerçekten daha az dikkat ediyor. Çok konuşmalı bir kitapsa bir onun, bir bunun konuştuğu anlaşılabilsin diye ses değiştirmeye çalışıyorum, yada fısıltı- yükses ses gibi durumlara uyuyoruz ama.

Tabi hala kitabın ortasında sıkılıp pat diye kapatmaya karar verdiği için araya parmaklarım (hatta arada burnum-pozisyon itibarıyla) sıkışıyor .

Ama daha öncesinde "Hareketli Tren" falan, tamamen kendim uyduruyordum.

Resimlere benden daha dikkatli bakıyor, orası kesin, inceliyor, bazen oradan da çıkıyor başka bir öykü.

Tostoraman ve Burun'u ben Zeynep'ten duymuştum. Hatta Gogol'un çocuk kitabı versiyonu da var, yine ciltli, önce ondan bahsediyor sanmıştım ve "Beril bunu anlayabilir mi ki?" diye şaşırmıştım.

Ynt: idefix sanal kitap fuarından aldıklarımız

11/29/2010 13:07:00


Burcu İş Bankası "Hareketliler"i bir dene. Tren ve Uçak özellikle.

Zeynep, bırak ilgilenebildiği kadar ilgilensin Beril kitapla, azıcık büyüyünce öyle çok uyaran, öyle çok bölüneceği şeyler gelecek ki,  okusun diye gözünün içine bakar hale geleceksin.

Ayşegül belki okuduğun kitap sarmıyordur İrem'i. Hele de ilk kez okunan bir kitapsa Günce de bir pireyle dolu torba modunda. Kıpır kıpır, iki saniye durmuyor. Bizim avantajımız uykuya dalmakta zorlanması, yatakta kalabilsin diye çıktıkça çıkıyor. Okurken bile harekete izin veriyorum ama ben. Dikkat toplayabilme anca böyle mümkün olabiliyor.

Ynt: idefix sanal kitap fuarından aldıklarımız

11/29/2010 13:21:00

Nil şöyle yazayım,

Mesela Diş Hekimindeyi sürekli okuyabilir
Kırmızı Elma
Kirpi ile kestane

okurken - mesela diş hekiminde kıtabında bekleme odasında beklenilen yerde durdurur beni. Bu ne , şu ne , bu kim, o kim.. bir sürü soru, bitmek tükenmek bilmeyen "neden" başlıklı sorular halinde devam eder kitabın sonunu getiremeyiz.
Sonra haydi şunu okuyalım mı derim mesela kırmızı elma ama yarısına gelince konuşmaya başlar

Yani kimi zaman bir kitabı sonuna kadar bitirebiliriz
ama 4-5 kitabı tum metinleri ile sonuna kadar bitiremeyiz yani belki maksimum 2 kitap olabilir

Akşam uykuya dalarken ise halen memede uyudugu için biraz kitap okuyalım haydi desem 2 dk sonra annem uykum geldi, memeeee der ve kitap okuma süremiz kalmamış olur.

Kitap okutmaktaki amacım dediğim gibi kitabı bilsin,hayatının bir yerlerinde var olsun diye . evde anne baba bizde okuyoruz kitaplarımızı görür hatta onları okumaya daha meraklıdır çogu zaman ?

neyse 1 tane de okusa bana yeter  :) teşekkür ederim

Ynt: idefix sanal kitap fuarından aldıklarımız

11/29/2010 13:35:00

2 saatlik bir toplantıdaydım. Muhabbet almış yürümüş. Herkesin yorumunu okumaya çalıştım. Kimseye özel bir cevap değil genel olarak kendi yaklaşımlarımı ve fikirlerimi bir anlatayım istedim.

Ada'ya ilk kitabını (bez kitap) doğmadan aldım. Kitap formatında ilk kitabı Net Çocuk'dan Doğa ve Çevrem kitabıydı. 3 aylıkken okumaya başladık. Bildiğiniz ilk kelimeler tarzı bir kitaptı ve bizim babacanla bunun üzerinden uydurduğumuz bir hikaye vardı ve başından sonuna kadar o şekilde okuyorduk kitabı. Zamanla ilk sözcükler tarzı kitaplar, hareketli kitaplar, dokun-hisset tarzı kitaplar girdi kütüphanemize. Her zaman kitaba salt bakmak yerine, hikayeler uydurduk, dokunmasına, kurcalamasına, çevirmeye çalışmasına, gerektiğinde kitaplarını kemirmesine bile teşvik edici olmaya çalıştık. Mesela ben ilk sözcükler tarzı kitapları genel kanının aksine severim. Ada'nın kelime dağarcığında önemli rol oynadığını düşünüyorum o kitapların.

1 yaş dönemi ile konulu kitaplara geçtik. Pisi kedi vb. Ayrıca Meraklı Minik/NG Kids ve Tübitak Bilim Çocuk almaya başladık. O dönemde metni okumak yerine resimler üzerinden anlatım yoluyla gittik hep. Metne sadık kalarak resimli öykü kitabı okuma deneyimimiz ise İş Bankası Yayınlarından Ormanda Doğum Günü Partisi ile oldu. Ada 18 aylıktı. İlk seferinde başından sonuna kadar dayanamadı. Bir kaç okumadan sonra kitabı bitirmeye hatta birden fazla kez okumaya başladık. Sonrası ise tam gaz.

Ada orjinal metni soran bir çocuk. Hikayenin tutarlı olmasını istiyor. Uydurduğunuz hikayede bir gün önceden farklı bir şey anlatmışsanız bunu sorguluyor. Eklemelere karşı çıkmıyor, bazen kendisi dahi yapıyor. Ayrıca ezberliyor da kitaplarını. Ezberlemenin kötü bir şey olduğunu düşünmüyorum. Özellikle kopyalayarak öğrenen 0-2 yaş dönemi için. Kaldı ki ezberlemek doğalarında var. Düzen, tutarlılık da. Kendi kendine anlattığı masallarında dahi bu yüzden belli bir pattern hep var bence. Dönemsel olarak beğenileri çok değişiyor. Ama bir kitabı artık seviyorken sonrasında hiç sevmediği olmadı. Sevmediği kitap da olmadı. Belki daha az ilgilendiği. Arka arkaya 5-6 kitap rahatlıkla dinleyebiliyor. Bence bu üstün bir özellik değil konsantrasyon süresinin uzunluğunun ve kitaplara düşkün olmasının bir uzantısı. Lirik anlatımları seviyor. Açıkcası ben de daha çok seviyorum. Bu anlamda Yıldırım Türker çevirilerini çok başarılı buluyorum mesela. Sara Şahinkanat ve Feridun Oral kitaplarını da. Kitapların metni kadar illustrasyonları da önemli onun için, küçük detaylara bakmayı, kendi kendine okuma dediğimiz resimleri incelemeyi ve metni ezberinden tekrar etmeyi de fazlasıyla seviyor ve yapıyor.

Ben kitap okurken neleri seviyorum peki. Bir kitap mim'imde aslında çocuk kitaplarında neyi sevdiğimi kısaca bahsetmiştim. Ben Ada'ya kitap okumayı çok seviyorum her şeyden önce. Onu gözlemlemeyi, tepkilerini, kitabı incelemesini seyretmeyi. Kitaptaki karakterleri ya da sesleri çıkarışıma verdiği tepkileri. Kendim içimden kitap okurken dahi her zaman karakterlere bir ses yüklerim. Ada'ya okurken bu daha kolay oluyor açıkcası :) Vurgular, yer yer yükselen alçalan sesler, farklı tonlamalarla okumak çok keyifli benim için.

Okurken metne sadık kalıyorum. İngilizce kitapları dahi çevirerek okurken her seferinde aynı kelimeleri kullanmaya ve orjinal metni çok bozmamaya özen gösteriyorum. İyi çocuk kitaplarının önemli bir çalışma ve incelemenin sonucu olduğuna inanırım. Yazar ve çizerin hayalgücüne, emeğine saygı göstermek istiyorum bu anlamda. Ada için dönem olarak henüz erken olduğunu düşündüğüm kısımları değiştirsem de, tüm kitapları olduğu gibi, yorumlamadan okumaya çalışıyorum. Bu yüzden kitap seçimlerimi iyi yapmaya çalışıyorum. Eğer bir kitabın hikayesini beğenmiyorsam, ya kitaplığımıza giremiyor ya da bir şekilde girmişse, hiç okumayıp kaldırıyorum ki benim için Dans Etmeyi Seven Hipopotam buna güzel bir örnektir.

Ben Ada istedikçe kitap aldım, ben aldıkça o beslendi, o beslendikçe ben kitapları öğrendim. Kitapları daha bir sevdim. Güzel şey kitap ne desek boş :)))


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Kitap Kurdu

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...