oğlumda dikkat eksikliği var ama ilac kullanmak istemıyorum:((

10/10/2012 18:47:00

11 yaşında bır oglum ve su an yenı dogmuş bır kızım var. oglumda 1. sınıfta dikkat eksikliği teşhisi kondu ilacsız bir tedavi olan pedogog eşliğinde 40 dakıkalık derslerle dikkatini toplama dersleri yada oyunları oynadı. daha baska dıkkat toplayıcı ve odaklandırıcı kurslara gönderdim su an 6. sınıfa basladı ama hala dikkat eksikliği mevcut bir süre sonra kendini veremıyo tabiki özellikle derslerine :) başka ne yapabilirim bilmiyorum...

Ynt: oğlumda dikkat eksikliği var ama ilac kullanmak istemıyorum:((

10/10/2012 18:48:00

ilaç kullanmanız önerildiyse kullanmanız akıllıca olur. tedavi edilmeyen dikkat eksikliği ders başarısında düşme, çocuğun kapasitesini iyi kullanamaması, dürtüsellik nedeniyle şiddet davranışı eğilimi, ilerleyen yıllarda madde kullanımı ve suça karışma riskini arttırıyor..eğer tanı netse (birden fazla doktor aynı tanıyı koyup aynı tedaviyi önerdiyse) ilaç kullanmanızı öneririm.

Ynt: oğlumda dikkat eksikliği var ama ilac kullanmak istemıyorum:((

10/10/2012 20:09:00

ilaçlara dewaam edenlerle etmeyenler arasında çok fark var .ilk olarak saldırganlık .ergenlik yaşının öne çekildiğini düşünürsek ,kendini iyi ifade edememekten dolayı da oluyor

Ynt: oğlumda dikkat eksikliği var ama ilac kullanmak istemıyorum:((

10/11/2012 07:58:00

şu an 16 yaşında olan kardeşime o yaşlardeyken dikkat eksıklıgı tanısı kondu,ilaç kullanılmazsa çocuk bişeye odaklanamadıg için mutsuz hale gelıyor,çok başarılı olacakken hep gerıde kalıyor.o zaman çok bılınmıyordu bu durumun bı hastalık oldugu,ama aslında ilaç gerektıren baya baya bı hastalık.şu anda kardeşim bi çok hobisi,ve arkadaşları olan girişken,enerjik bi çocuk halıne geldi.


terapılere devam ederek ilaç kullanmanızı  da önerırım kendı deneyımımızden yola çıkarak..

Ynt: oğlumda dikkat eksikliği var ama ilac kullanmak istemıyorum:((

10/11/2012 10:28:00

ben biraz eskikafalıyım, böyle bir rahatsızlıkta ki -bunu rahatsızlık olarak algılamıyorum, oğlan çocukları biraz böyle olur diyorum- ilaç verilmesi hususuna soğuk bakıyorum. terapi ve tatlı dil diyorum. benim başıma gelse ilaç verir miydim, muhtemelen hayır. çünkü bu görsel bir rahatsızlık değil, huy-suy meselesi biraz gibi geliyor

Ynt: oğlumda dikkat eksikliği var ama ilac kullanmak istemıyorum:((

10/11/2012 11:00:00

huy olan dikkatsizlik ile gercek dikkat eksikligi arasinda daglar kadar fark var. ne mutlu ki teshis koydurmussunuz. bir arkadasim kendi arkadasindan bahsediyordu. koca adam, basarili bir kariyeri var vb. ilac kullaniyor dikkat eksikligi icin diye laf arasinda gecti, mesela ben sadece cocukken olan, cocuksu sarsaklik gibi bir sey diye dusunuyordum, degilmis. teshis konup uygun tedavi yapilirsa hic sorun olmuyor ama aksi durumda daha fazla zorluk bekleyebiliyor anladigim kadariyla. 

Ynt: oğlumda dikkat eksikliği var ama ilac kullanmak istemıyorum:((

10/11/2012 18:22:00

Benim 6 yaşındaki kızlarımdan birine de dikkat eksikliği tanısı kondu ve ilaç önerildi. İlacı "şimdilik" reddettik. Doktorumuzun ilaç önermesinin sebebi kızımın kapasitesini dikkat eksikliği nedeni ile tam olarak kullanmadığını ve de ikizi ile rekabette olduğu için özgüven problemine yol açabileceğini düşünmesi.

Benim ilacı "şimdilik" reddetme sebebim ise şu:  çocuğum sınıf içerisinde hedeflediğimiz başarı seviyesini tutturduğu ve de şu anda olduğu gibi "mutlu" olduğu sürece ilaç kullanımını sihirli bir değnek gibi düşünüp öğretmenin ve onun bakımı ile ilgili diğer insanların işini kolaylaştırmak adına çocuğuma ilaç dayamayı uygun bulmamam. Bu yüzden sürekli olarak öğretmeni ile temastayız, akademik başarısını yakından takip edip destekliyoruz. Öğretmenle işbirliği içindeyiz, ödevlerini yapması ve sorumluluklarını yerine getirmesi için klasik yöntemler dışında yöntemler bulmaya çalışıyoruz.

Çocuğumun bu durumu onun okul başarısını ortalamanın altına düşürmeye başlar ve bu konuda bizim çabalarımız yetersiz kalırsa, sürekli ikaz edilmekten kendini başarısız, değersiz, vs hissetmeye başladığını hissedersem ilaç düşünürüm.

Bence çocuğunuz dikkat eksikliğinin ona olan etkilerini iyice bir düşünün ve de bu onun okul ve kişilik gelişimini etkilediğini düşünüyorsanız, doktorunuz tavsiyesine uyun derim.

Ynt: oğlumda dikkat eksikliği var ama ilac kullanmak istemıyorum:((

10/11/2012 18:40:00

 bu rahatsızlık da seviye seviye dr.lar ilaç dozunu ayarlarlar herhalde.2.sınıftan beri ilaç kullanan bir öğrencimin yazılı kağıdını incelerken çok şaşırmıştım.8. sınıfdayken Doğru cevabı bulmuş fakat şıkkı işaretlememişti.daha çok hatayı kağıdın arka sayfasında yapmıştı.zeki ve başarılıydı ama gerçekten hak ettiği başarının hep 1 adım gerisinde kalıyordu.

Ynt: oğlumda dikkat eksikliği var ama ilac kullanmak istemıyorum:((

10/11/2012 18:54:00

Zaten unutkanlık, dikkatsiz hatalar, soruyu tam okumamalar, sınav kağıdının arkasını görmemk en tipik davranışlarmış. zaten üzücü olan kısım bu, bu çocuklar kapasitelerini tam kullanamıyorlar. Uygun ilaç ve doz bulunduğunda da etkisi iyi oluyor ama uygun doz, uygun ilaç derken işte bir sürü can sıkıcı konu ile uğraşmak zorundayız. benimki çok da küçük daha. Erteleyebildiğim kadar erteleyeceğim ilaç kullanımını.

Ynt: oğlumda dikkat eksikliği var ama ilac kullanmak istemıyorum:((

10/12/2012 21:33:00

Cokk tesekkurler bilgilerinizi paylastiginiz icin ;) saniyorum yeni bir dr arastiricam


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Dert Ortağım Benim

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...