iki çocuk ve zorluklar

Ynt: iki çocuk ve zorluklar

02/13/2012 15:20:00

Bide ben cocuklarımız çok oyun oynamayı beceremiyorum suan ikisi birlikte oyun kurup oynuyorlar. Ve kızım 5 aylıktan itibaren cocukları ikiz bebek arabasına koyup dışarı çıktım tek basıma.genelde oğlumu parka gotururdum

Ynt: iki çocuk ve zorluklar

02/14/2012 16:36:00

bugün benim için kabus gibiydi sabır sabır sabır nereye kadar yaa, sürekli pozitif ve mutlu olunmuyorki ama moralimizin bozulmasına da hakkımız yok biri susuo tam diğeri başlıyor zaten yemek saatleri ve alt değiştirmeleri hiç bitmiyor sürekli bir ihtiyaç giderme durumu e bir de oyun ihtiyacı ama benim ihtiyaçlarımı kim karşılıycak onu bilemedim. normalde kızmam bağırmam ama içimden çığlıklar atıyorum bazen işte. 

 bu arada hayatı da kaçırmiyim diye onlarla heryere girip çıkıyorum sergi, spor salonu, cafe, müze artık aklıma ne gelirse, evin işi yemeği de cabası  tabiki aksatılmaz sürekli koştur koştur nefesim kesiliyor tabi bunları düşünürken aklıma suçluluk duygusuyla Gamze geliyor hemen ne nankörüm diyorum ama insanız işte sonuçta :((( 
 ikiz puset demişken ben de Tandem puset getirttim yurtdışından öyle bir imkanınız varsa araştırın derim ikiz pusete göre daha hafif ve kullanışlı. 

Ynt: iki çocuk ve zorluklar

02/14/2012 17:58:00

iki çocukla sağlam kafayla dolaşmak çok zor. kafam o kadar dolu ki şuan.hep içime atıyorum bakalım nereye kadar.

meryemle genelde pek uzun vadeli oynayamıyoruz. çabuk sıkılıyor.sevdiği oyunları da ben uzun süre yapamıyorum.mesela oynadığımız ve sevdiği bazı oyunlar.ama kıskançlık krizi tuttuğunda oyunu dğıtıyo ,o başka mesele.
sırtımı bi yere yaslayıp kızımı dizime oturtuyorum ve onu yukarı diyip yukarı çıkarıyorum aşağı deyip hızlıca aşağı indiriyorum. çok seviyor.hem aşağıyı hukarıyı öğreniyor. 
-sırtıma alıp atçılık oynuyoruz.genelde babasıyla daha çok oynuyo bu oyunu.
-müzik açıyorum.el ele tutuşup dans ediyoruz.bu oyunu kardeşiylede yaptırıyorum.aralarını düzeltiyor.kardeşinin elini tutup kendi sallanıyor.bende diğer elini tutuyorum.
-kurubaklagillerle oynuyoruz. nohut mercimek filan veriyorum.bi kaç tane başına koyuyorum. saçını nokşuyorum .etrafa saçılınca kakır kakır gülüyo.bi kaptan diiğerine aktarmaca yapıyoruz.
-ha özellikle ne yaparsam beraber yapıyoruz.temizlik yemek .çook zor bi oyun .ama en çok bunu seviyo.yaptığımı yapmayı.özellikle yapabileceği küçük vazifeler verip, başarınca ailecek alkışlıyoruz.sofrayı taşıma,babası geldiğinde elindeki paketleri alıp mutfağa götürme,agırsa bana verme,bezlerini çöpe atma,oyuncakları toplama,gibi
aklıma geldikçe gene paylaşırım.

Ynt: iki çocuk ve zorluklar

02/14/2012 19:31:00

bizim de biri 27 aylık diğeri 3 aylık...çook ama çook zormuş gerçekten..yorgunluktan çok hep bir yurek sızısı...hangisini ihmal ediyorum kaygısı...ama beraberinde hiç kimseye yetişememek :)) bazen markete giderken tek başıma çığlık atmak geliyor içimden,yorgunum ,çok yorgunum.tüm iki çocuklulara soruyorum nasıl yapıyorsunuz ,nasıl altından kalkıyorsunuz diye.Ya anneler,kayınvalideler var  ki bence en muhteşemi bu çünkü ben ufaklıkla ilgilenirken kızıma birisi sevgi versin istiyorum,boynu bükük kalmasın istiyorum.Ya da yaş aralıkları daha fazla olduğu için nispeten daha kolay yaşamları.En çok zorlandığım akşam uykuları...Eşim gelmemiş olduğu için ufaklığı uyuturken kızımın sabırla beklemesi ,yaşı itibariyle bir saatten sonra annemi istiyoruuuuum diye bağırması ile tekrar en başa donuş,sinirlenmiş sabrı tukenmiş abla,uykusu çıglıkla bolunmuş bebek,tukenmiş bir anne...Akşam eve geldiğinde kapıyı açan posası çıkmış,depresif kadınla karşılaşan baba...Ama inanamak istiyorum,zamanla herşey daha iyi olacak değil mi????

Ynt: iki çocuk ve zorluklar

02/15/2012 08:17:00

bu günlerde benim ufaklık uyumak istemiyor.emmekm istemiyor.hp bir hırcınlık.ilgi oğlumda olunca kızımda kıskanmaya başladı.
düün akşam babası dışarı cıkardı kızımı.birbucuk saat yoklardı.oğlumda uyudu.evde bir sessizlik uzattım ayagımı aldım çayımı.cok iyi gel.yakında anneanne babaanne olsada bunu sık sık tekrarlasak istedim.bu seneye kadar kayınvaliden istanbuldayken bu sene daimi dönüş yaptı memleketi orduya.

Ynt: iki çocuk ve zorluklar

02/15/2012 08:42:00

Kayınvalidenin donuşu çok kotu olmus sizin için,hele de ilgili ve iş bitirici bir babaanneyse...Çünkü tüm büyükler de aynı olmuyor...mesela benim annem uzakta ama burada da olsaydı hiçbir işime yaramazdı maalesef ...

Ynt: iki çocuk ve zorluklar

02/15/2012 08:47:00

kargolu 2.çocuk bilgisini profiline eklesene. ;)

bizde de durum aynı, "Çünkü tüm büyükler de aynı olmuyor..." sonuna kadar katılıyorum.

babaannemiz ara ara geliyor 3 hafta kadar kalıyor, o 3 hafta süper geçiyor.

Ynt: iki çocuk ve zorluklar

02/15/2012 09:08:00

güzel günlerin gelmesini istiyorum.en çok emzirmede zorluk çekiyorum bide ikisi birden ağladığında.bazen bi memeyi küçüğe diğerini büyüğe veriyorum.ama kızım o kadar kıskanıyo ki kardeşinin emdiğine takıyo.ben streslendikçe küçüğü gaz sancısı tutuyo.

anane ve babaannesi olanlar .gerçekten çok önemli.bizimde babaannemiz çok yakınımızda ama malesef aramız iyi değil.ve çocuklarımı biraz vakit geçirsinler diye gönderdiğimde sorun çıkıyo.var yok kızımı isteyip duruyolar. beni kocamla kötü etmeye çalıştıklarından ve sürekli aşşaladıklarından onlara olan güvenim zedelendi.sanki ben bi hiçmişim gibi davranıyorlar.gene de benimle olan durumları kızlarımı etkilesin istemiyorum.

arkadaşlar.yaşadığımız sıkıntıları ve çözümlerini yazalım.duygusal desteğe çok ihtiyacımız var .anne ne kadar huzurluysa bebeklerimizde o kadar huzurlu oluyor.ben ağlamaktan harap olmuş durumdayım.:((

Ynt: iki çocuk ve zorluklar

02/15/2012 11:17:00

Korkmayın bu günler eninde sonunda geçecek, ne kadar şimdi zor gelsede tümüne bakınca aslında çok kısa bir dönem bu.
İkisini birden uyutmak için o yaşlarda şöyle bir yöntemim vardı benim. Büyüğü yatağına yatırıp küçük olanıda kucağıma alıp öyle otururdum yanına, ya da küçüğü portbebe ile yanımıza alırdım. Büyük olan çok mızırdandığı zamanda küçüğü yatağının içine koyardım, öbürünü sakinleştirene kadar kendi kendine takılırdı, böylelikle tek başına uyumayıda öğrendi. Ama kabul ediyorum biz de gaz sıkıntısı yoktu, kolay bebeklerdi ikiside.
Gene havaya bakmazsızın hergün dışarı çıkartırdım, küçük portbebe de uyurdu, büyük olanda parkta, soğuk havada da top havuzu gibi yerlerde oynardı.
dışarı çıkarmak her koşulda çocuklara iyi geliyor, mutlaka o yönde bir çözüm bulun derim.
Uyku konusu ise uzun zamandır bizde şöyle işliyor.
Bizim yatakta pijamalarını giyip sütlerini içiyorlar,  beraber uzanıp kitap okuyoruz, sonra küçük olanı yatağına bırakıyorum, büyükte kendi yatağına gidiyor, onun yanında durmadan uyumuyor, yanına oturuyorum zaten artık öğlen uyumadığı ve okula gittiği için yorgun oluyor ve 5-10 dakikada uyuyor. küçük bazen kendi kendine konuşuyor , ağlarsa da bu sefer onun yanına geçip sakinleştirip tekrar yatırıyorum. Uyku rutinleri bu şekilde oturdu artık, herhangi bir aşama atlarsam söyleniyorlar ama mutlaka.
Olabildiğince aynı anda uyutabileceğiniz ortak bir rutin oluşturun, eğer küçük tek başına uyumasaydı muhtemelen çözüm olarak ikisinin yatağını aynı odaya koyardım mesela.
benimkilerde mümkün olamayan ayrı zamanlarda uyumaları, biri uyanıksa öbürü de ne kadar yorgun olursa olsun yatmayı kabul etmiyor.

Ynt: iki çocuk ve zorluklar

02/15/2012 21:57:00

kaliyvalidem sağ olsun cocuklara cok iyi bakar.ev işiyapar.gözümhiç arkada kalmaz.annem için aynısını diyemem.

anne ss.inan bende okadar zor günler geçirdimki.haziranda dogan oğlum yaz boyu bizi eve kapattı.uzun günler bitmek bilmedi.kızımla sıkıldık bunaldık.sezeryanlı olunca iki cocukla yalnız cıkamadım.7 24 evde kapandık.
oğlum paşam o günlerde bana cok yardım etti.hep emdi uyudu.evde yok gibiydi.kızımla beraberdik.fakat hiç bir aktivitemiz yoktu.kızımacok hassas davranıyordum.üzülğr kırılır diye.şimdi ise her hareketi beni kızdırıyor.sanki her yaptıgını bana karşı yapıyor.hep yaraazlık ve aksilik.uyumak istemiyor yemek istemiyor.o beni cok yoruyor.

oğluma gelince tabiri caizse artık gözü acıldı.daha az uyuyor.her şeyi eline alıp oynamak istiyor.ablada onlar benim diye kıskanıyor.araa canını acıtıyr.bir cığlık ağlama.

uyku konusu tam bir muamma.gündüz uykumuz gelince hep beraber yataga giriyoruz.bir ayagında niri yanımda uyuyor.akşam ise selim erken uyuyor.gülfem 24 oluyor hala uyumak istemiyor.gece gülfemi babası uyutuyor.beni kesinlikle yanına istemiyor.bend egeleyim diyorum sana yer yok diiiiiiiiiiiiiiiiiddddt diyor.

büyüdükce daha zor ve sevimli oluyorlar.dün kızım nutella kutusnu ve kaşıgı almış.hem kendi yiyor arada kardeşinin ağzına veriyor.selim ise elinden kutuyu alabilmek için çekiştiriyor.el yüz hep sarelle olmuş.tam ısırmalıktı.cok eğleniyorlardı.canlarım yavrularım kuzularım.


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
 Aralarında yaş farkı az olan kardeş bebeklerin dünyası

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...