iki çocuk ve zorluklar

Ynt: iki çocuk ve zorluklar

02/17/2012 14:08:00

ikisi bir arada yardimsiz epey zor. Sonucta ilk kardeste daha bebek sayilir ve ne oldugunu tam anlayamiyor. Sinirlarin nereye kadar oldugunu anlamak icin de surekli deniyor. benim cocuk doktorum ilk alti ayin ilk cocuk icin adaptasyon sureci oldugunu eger bir gelisme ve duzelme olmazsa pedagog ile gorusmek gerektigini soylemisti . Tecrubelerimle ilgili bir blogum var size cok tanidik gelicektir .  http://dikkatacemianne.blogcu.com/


Hem onu biraz daha mutlu etmek hem de size yardimci oldugunu hissedip kendini iyi hissetmesi icin bebek ile ilgili aktivitelere onu da dahil etmeye calisabilirsiniz .Mesela masa kurarken onun goturebilecegi seyleri verin .Misafir gelince peceteleri o dagitsin mesela , bebegin altini acarken size bez ve islak mendil getirebilir .Banyosunu yaptiriken havlusunu tutabilir veya biraz sungerleyebilir .
Benim kizim yemeklere basladigindan beri soyle bir oyuna cevirdik , kardesine nasil yemesi gerektigini gosterirmisin diyoruz mesela , sonra da senin sayende yedi sen olmasaydin ben basaramazim filan diyorum cok hosuna gidiyor. 
onun da hala onemli oldugunu hissetmeye ihtiyaci var. ufak seyler kendini cok onemli ve yararli hissettiriyor. He bizimki huysuzluk ve kiskanclik yapmiyor mu ?? evden gelen cigliklar icin komsularla konusmak gerek 

Ynt: iki çocuk ve zorluklar

02/17/2012 14:37:00

Yepyeni küçülenler, blog yazına hızla bir göz attım, sanki ben yazmışım gibi, aynı bizim durumumuz. Mesela dışarıda tanımadığımız insanlar bile bizim prensesi seviyorlar, abimiz hemen onları itiyor, surat asıyor, agresif hareketler sergiliyor. :))

Ynt: iki çocuk ve zorluklar

02/17/2012 15:21:00

Icim rahatladi , ben de bu cocukta bir gariplik var ama ne diyodum :) demek benimki tek degilmis 

Ynt: iki çocuk ve zorluklar

02/17/2012 16:15:00

bizde kardeşimizi paylaşamıyoruz.iki gün önce misafirim vardı.benden yaşca baya büyük bir abla selim i kucagına aldı hem seveyim hemde tutayım diye.kızım başladı ağlamaya selim benim ver benim kardeşim diye.cok sevimliydi.

Ynt: iki çocuk ve zorluklar

02/18/2012 17:32:00

kızım bize ve akranları çocuklara vuruyor. ne yapacağımı şaşırdım.mümkün mertebe sabretmeye çlışıyorum.kızım yurunca üzülüyorum,uf oluyor, canım acıyor.diyorum ama nafile. çok hırçınlaştı acaba bi geçiş dönemimi.ne yapmalı?

Ynt: iki çocuk ve zorluklar

02/20/2012 16:58:00

benim kızım da neyi yapma diyorsak inadına onu yapıyor . bazen de vuruyor hatta geçen gün kolumu ısırdı.ama ben bütün bunları ilgi onun üstünde toplansın diye yapıyor.aslında kardeşini çok seviyormuş gibi davranıyor ama bazen öfke nöbetleri geçirip;bırak onu kucağından,onunla artık uğraşma diye bağırıp ağlıyor...canım kızım benim.kimbilir ne kadar çok üzülüyor...


Ynt: iki çocuk ve zorluklar

02/20/2012 20:57:00

aynı durumu bende kızımla gözetledim.arkadaşlarına vuruyor.kardeşine cok şeyler yapıyor.arada vuruyoroyuncak fırlatıyor.bugun ayagıyla karnına bastı.ters dönünce dıgıdık dıgıdık yapıyor.hiç bir dedigimi yapmıyor.ben ne dersen zıddını yapıyor.televizyon başında cok vakit geciriryor.cizgi film diye ağlıyor.acınca dalıp gidiyor.seslenince duymuyorbile.

Ynt: iki çocuk ve zorluklar

02/21/2012 05:08:00

Benim oğlumla yaşıt kız yiğenim var. Tek çocuk ama inanın onun hareketlerini görünce oğlumun yaptıklarına şükrediyorum.

Bence kardeşi olduğu için böyle davrandığına yormayın. Tabiki kıskanacak indir onu kucağından diyecek. Ama davranışlarının hepsde kardeşe tepki değil.

Yiğenim durduk yerde oğlumu çimdikliyor yada vuruyor, oyuncaklarını paylaşmıyor, durduk yerde ağlama krizlerine giriyor. Kardeşsiz çocuklarda benzer dönemlerden geçiyor. Biz ne kadar kıskanıyor diye üzerinde durursak o da bizim bu durumumuzu farkedip ilgi toplamak için kıskançlık hareketlerini artıracaktır. Ama yaşına bağlı olarak yaptığını düşünürseniz o da değişecektir.

Ynt: iki çocuk ve zorluklar

02/21/2012 14:43:00

Cok haklisin elfide biz cok zorlanıyoruz hepimiz yoruluyoruz ve sabrımız bazen tükeniyor ve herseyi 2 cocukluolmaya yoruyoruz .benimde cok yakın bir arkadasım var 3 yaşındaki oğlumla 40 gün arası inanın Mert onun yanında melek kalıyor vuruyor cimcikliyor ısırıyor tekmeliyor hatta küfür ediyor .ama tabi onun annesi çalışıyor cocuğa anane bakıyor dedede evde ona dönüşmeyi öğretiyor neymiş savunmayı ogrensinmis .oturduklari apartmandada küfür öğreniyor .cok kötü yetişiyor cocuklarda problem görülüyorsa pedegogdan yardım alınmalı bence .erken yasta problemlerin önüne geçmeli .eger ananenin babaannenin yanında cocuğun iyi yetismedigi gozlemleniyorsa. Kreş anaokuluna yada oyun grubuna verilmeli .bunlar benim görüşüm tabiki

Ynt: iki çocuk ve zorluklar

02/21/2012 17:09:00

büyük kızımda gözlemlediğim başka şey:yoğun bi ihtiyacı olduğunda ne ile meşgulsem bırakmamı ve kendiyle ilgilememi istiyor ,ağlıyor.ki gayet normal.o esnada kadeş de ağlıyorsa onu almamı istemiyor.aslında dediğiniz gibi arkadaşlart mesele sadece kardeş değil,sanırım sadece kendiyle ilgilenilmesi de değil, ihtiyacının derecesine göre. mesela uykudan kalktığında daha anlayışlı olıuyor.benim hayatımda şu an çocuklardan başka ilgilendiğim bişe kalmadı.kitap bile okuyamaz oldum .o nedenle yani sadece çocukların ihtiyacı,sıkıntısoı derken normal hayat akışını unuttum.bence başka bi aktivitem olsa belki bir çok şeyi gözümde büyütmeyeceğim.ne kadar çok üstlerinde durunca gözümde büyüyor.anlatımım biraz karışık olmuş.:))


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
 Aralarında yaş farkı az olan kardeş bebeklerin dünyası

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...