çocukları sömüren, etik bulmadigimiz reklamların listesi

07/04/2011 05:00:00

Ülkemizde eskiden bir aralar çocuklara yönelik reklamlar yasaklanmış, biliyor muydunuz?

Oysa şimdi "annem bana sosis aldı çünkü beni çok seviyo" türü bariz duygu sömürüsü içeren ve anneleri rahatsız eden reklamlar yine yayında.

Hangi reklamlar sizi rahatsız ediyor?

Ynt: çocukları sömüren, etik bulmadigimiz reklamların listesi

07/04/2011 05:03:00

çok güzel bir soru...zihnimi zorlamalıyım.
eminim pek çok reklam ismi çıkacaktır arkadaşlardan

Ynt: çocukları sömüren, etik bulmadigimiz reklamların listesi

07/04/2011 05:06:00

Saglık Bakanlıgının, sigaranın zararları uzerıne yayınladıgı reklam ve evde yaslı bakımını konu alan reklam. Her iki reklam da siyah-beyaz, cok dramatik birer fon muzigine sahip, hasta yatagında bakıma muhtac/ölümcül hastalar gosterılıyor ve olumsuz ogelerın bu sekılde bılesımıyle cok kolay akla kazınıyor.

Hedef ınsanlara sıgaranın zararlarını asılamak veya er gec yaslanacagımızı dusundurmek olabılır ama gozlemledıgım kadarıyla bu ıkı reklam butun kanallarda yogun olark yayınlanıyor ve bu kanallar arasında Yumurcak Tv gıbı cocuk kanalları da var. Kızım reklamı her gordugunde, veya sadece sesını duydugumda aglamaya baslıyor. Yumurcak TV'ye yettıgım sıkayet sonuc vermedı cunku Saglık Bakanlıgı'nın bu konuda emrı oldugunu soyledıler...

Ynt: çocukları sömüren, etik bulmadigimiz reklamların listesi

07/04/2011 05:32:00

TV kanallarının ne tarz yayın yaparlarsa yapsınlar, yayın sürelerinin belli bir zamanını eğitici yayınlara ayırlama mecburiyetleri vardır. Bu belgesel de olabilir, kısa film de, reklam gibi tanıtıcı yayınlar da. Genel olarak yayınlar izlenirliklerinin az olduğu 02:00-5:00 gibi saatlere yığıldığından normal izleyici çok fazla algılamaz.

Kanalların tercihi, sürelerinin kısa olmasından dolayı, bakanlıklar ve STK'ların çektiği sosyal içerikli kısa tanıtıcı yayınlar olur.

Özellikle çocuk kanallarına uygun bir içerik üretimi sözkonusu olmadıkça benzer sorunlar olacak bana kalırsa. Ben en son İz TV'de Tohum Otizm Vakfı'nın hazırladığı bir tanıtım filmini gördüm ve çocuk kanalları için oldukça uygundu. Sigara konulu tanıtım filmi için ben de aynı şekilde özellikle ebeveyleri sigara içen çocuklar için korkunç olduğunu düşünüyorum. Belki daha büyük yaşlarda etkili olabilir ama bunun için de uygun platform Yumurcak yerine Disney XD gibi kanallar olabilir diye düşünüyorum.


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
ALTERNATİF ANNE

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...