bay bay bez

Ynt: bay bay bez

04/09/2012 07:23:00

Bizde ki durum annemlerede bizede adaptör aldık, Kaan çiş derse koşturuyoruz veya kaka yapma çabasına giriştiğini anlayınca tuvalete yapalım mı diyoruz evet anlamında kafa sallıyorsa koşturuyoruz. bazı zamanlar altını bağlatmak istemiyor bizde bağlamıyoruz alıştırma donu giydiriyoruz oğlum çiş geldiğinde söyle diyoruz çoğu zaman söylemiyor:) böyle böyle çok sıkmadan kendi isteği doğrultusunda başladık bakalım.

Ynt: bay bay bez

04/09/2012 07:24:00

süpersiniz simden alıştırma kilodu ne aldınız ?

 

Ynt: bay bay bez

04/09/2012 07:26:00

ben de alıcam alıştırma kilodu,yazın hep öyle gezdiricem evdeyken.

Ynt: bay bay bez

04/09/2012 07:27:00

Yeliz kilodu ben almadım canım annem bir bebek mağazasından almış üstünde marka falan göremedim:) içi pamuklu yumuşak havlu gibi, dışı naylonumsu bir malzeme.

Ynt: bay bay bez

Ynt: bay bay bez

04/09/2012 07:43:00

pahalıymışta yahuu kaç tane almalı ki ???

 

Ynt: bay bay bez

04/09/2012 07:52:00

pahallı bir tane de alınmaz ki bu belki mothercare de daha uygunu vardır.mutlaka yedekli olması lazım çünkü.

Ynt: bay bay bez

04/09/2012 08:07:00

Internette buldugum bir yazi :


Çocuğunuzun hayatında hiçbir şey bir gecede olmuyor. Dolayısıyla tuvalet eğitimi de zaman alacaktır. Genellikle 18 ve 24. aylar arasında başlayan süreç sizin ve bebeğinizin birlikte gerçekleştireceği aşamalı bir başarıdır. İlk aşamada idrar yolu, sonra bağırsakları en son da ise gece hakimiyeti oluşacaktır. Tuvalet eğitimi hem fiziksel, hem psikolojik hem de sosyal içerikli bir olaydır. 21 aylık bir bebek fiziksel olarak boşaltım kaslarına hakim olabilir; ama şu ana kadar alıştığı tuvaletini giderme yönteminden uzaklaşmak istemeyebilir. Unutmayın onlar oluşturdukları düzeni severler!! Ayrıca tuvalet eğitimi sosyal bir olaydır; çünkü başkalarının bu işi nasıl yaptıklarını bilmeden  tuvaleti öğrenmesi onun için zor olacaktır. Bebeğiniz oturarak özellikle de koltuğun arkasına geçerek çişini veya kakasını yapıyorsa sizin için tuvalet eğitim zamanı gelmiştir. Tuvalet eğitimi zaman ve sabır gerektirir. 

Ynt: bay bay bez

04/09/2012 08:08:00

bu da devami:

Minik bebeğiniz artık kendi ihtiyaçlarını kendisi gidermeye başladı. 18 aylık olduktan sonratuvalet eğitimi ailelerin gündemine girer; ama genelde 2,5 yaş civarında onun tuvalet eğitimialma zamanıdır. Etrafınızdan tuvalet eğitiminasıl alınır konusunda bolca tavsiye alacaksınız. Bu tavsiyeler çoğu zaman doğrudur ve işe yaramıştır. Ancak dikkat etmeniz gereken bu denenmiş yöntemlerin başkalarına ait olduğudur. Her çocuk özeldir ve başkalarında çalışmış uygulamalar siz de tutmayabilir.

Çocuk Tuvalet eğitiminin bir günde gerçekleşmesini beklememelisiniz. Doğumdan itibaren ”minik bağımlınız” herşeyi bir sıra içinde ve yavaşça öğrendi. Bu işte de öyle olacaktır. Bazen tahmin edilenden çok uzun; bazense çok daha kısa süren bu sürecin sonunda anne babaya bir de hediye vardır: Aile bütçesinde hatırı sayılır bir yeri çoktan edinen bebek bezi masrafı artık mazide kalacaktır.

Bebeğim Tuvalet Eğitimi İçin Ne zaman Hazır Olacaktır?

Çocuğa göre değişmekle birlikte genelde 2,5 yaş civarında ve yaz aylarında tuvalet eğitimine başlanılması tercih ediliyor. Sonuçta çocuk, üstü açık bir şekilde yazın daha rahat dolaşabilir ortalıkta. Ancak bunlardan da daha önemli bir kaç sinyal vardır çocuğun size vereceği. Sıralaması farklı olabilen bu sinyalleri yakalamaya çalışın.

1. Sinyal: Bir kaç saatliğine de olsa bebeğiniz idrarını tutabiliyor olmalıdır. Sonuçta bu, idrar torbasındaki kasların kontrol altına alınabilmesi meselesidir. Çocuğunuz bu kasına söz geçirdikçe, istediği zaman ”çiş” yapma özgürlüğüne kavuşacaktır.

2. Sinyal: Bebek bezinin kirlenmesi durumunda, çocuğunuz sizi haberdar ediyorsa ne mutlu size! O, artık kendi kontrolü altında bir düzene geçmek istiyordur. Ayrıca iletişim becerilerini kullanarak size bir şeyler söylüyor veya gösteriyor olması harika bir duygu. (Masa altına saklanma, koltuk arkasına gizlenme de bir tür sinyaldir!)

3.Sinyal: Özellikle 2 yaş civarından itibaren bir şeyleri kendi başına yapma istekliliği arttıkça, çocuğunuz daha da bağımsız olmak için tuvalet eğitimi konusunda istekli olacaktır.

4. Sinyal: Tuvalete merak! Etrafındakilerin dönem dönem tuvalete gidiyor olmaları onda şüphesiz ki bir merak oluşturacaktır. ”Acaba ne oluyor orada” diye düşünüyorsa 4. sinyal gelmiş demektir.

Tuvalet Eğitimine Nasıl Başlamalıyım?

Öncelikle sakin olmalısınız ve onu kesinlikle bir şeyler yapması için zorlamamalısınız. Bazı kaynaklar onu motive etmek için bazı küçük rüşvetler verebileceğinizi yazıyor. Ama bu rüşvetlerin ters tepebileceğini de unutmayın. Çocuğunuza bir şeyler yaptırabilmek için onu sürekli ödülle motive ediyor olmanız, onda her hareketi için bir karşılık alma istekliliği oluşturabilir. Bu iyi bir davranış metodu değildir.

Birlikte alışveriş yapın ve ona istediği, sevdiği alt çamaşırlarından alın. Bunları kirletmek istemeyecektir. Ayrıca etrafınızda tuvalet eğitimini tamamlamış bir arkadaşı olması onun için iyi bir örnek oluşturabilir. Henüz çok küçük de olsa kıskanma duygusu gelişiyor olabilir. Ancak arkadaşını örnek göstererek onun üzerinde baskı kurmaktan çekinin. Bu önerimiz tüm zamanlar için geçerli.

Çocuğunuzun, sizin kullandığınız tuvaleti kullanmasını beklemek doğru değil. Ona bir, belki de bir kaçlazımlık alın. Böylece içine düşme korkusu yaşamadan tuvalet ihtiyacını giderebilir. Banyoya girmeden önce  tuvalet eğitimiyle ilgili bir kitaptan sayfalar okumanız ”minik alıştırmacıyı” motive edecektir. Sabah kalktığında onu tuvalete götürmeniz de doğru bir davranış olacaktır.

İlk birkaç gün yarım saatte bir, bir saatte bir onu tuvalete götürün. Tuvaletini yapmasa da lazımlığa oturmayı öğrenmesi dahi onun için bir gelişmedir. Orada canı sıkılmasın diye yanında onunla sohbet edin. İlk başlarda, lazımlık tuvalet yerine onun sevdiği bir odada da durabilir.

Altında bebek bezi yerine bir çamaşır olması da işlerin biraz değiştiği sinyalini verecektir ona.

Arada, beze yapmaktansa lazımlığa (belki daha güzel bir isim de bulabilirsiniz) yapmasının ne kadar kolay ve güzel olduğunu ona sakince anlatın. Ama kural olarak yakınınızda her zaman yedek kıyafetler taşıyın.

Tuvalet Kazalarında Ne Yapmalıyım?

Gündüzleri, çocuğunuzun altını kuru tutma olasılığının geceyle kıyaslandığında daha yüksek olduğunu unutmayın. Araştırmalar gündüz altını kuru tutabilen ve tuvalete gidebilen bir çocuğun gece için de aynı alışkanlığa kavuşma süresinin bir yılı bulabileceğini göstermekte. Özellikle geceleri bazı kazaların yaşanma olasılığı her zaman vardır. Böyle kazaların olabileceğini ifade edin.

Onu suçlamayın! Halıya veya başka bir yere kakasını veya çişini yapması sizi yorabilir. Ancak bunlar; çocuğunuzun zihni üzerinde oluşabilecek bir utanma duygusundan çok daha kolaylıkla temizlenebilir.

Taşınma, okul, yeni bir kardeş veya yeni bir bakıcı gibi size küçük gelebilecek değişiklikler çocuğunuz için devasa büyüklükte sorunlar oluşturabilir. Bu durumlarda çocuğunuz küçülebilir(!) ve tuvalet eğitiminde öğrendiklerini unutabilir. Bu durumun geçici olduğunu, onun özgüvenini pekiştirdikçe sorunun ortadan kalkacağını söyleyebiliriz.

Ynt: bay bay bez

04/09/2012 10:51:00

bebeshop ta kushies te bir alana bir bedava var alsak mı acaba :)

 


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Temmuz 2010 anneleri ve kuzuları

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...