bebişlerin beslenme düzenleri

Ynt: bebişlerin beslenme düzenleri

04/08/2011 21:27:00

Biz çişi koktuğundan sadece su içiyoruz şimdilik doktorumuzun söylediği yarımçay bardağı

Ynt: bebişlerin beslenme düzenleri

04/08/2011 23:53:00

beslenme düzeni konusundaki "caresizliğim" gun gectikce artıyor. sizleri takip edemiyorum.( yasamı dahi takip edemiyorum ki artık,evden dısarı cık(a)mayan bir aile olduk cıktık. )
umarım cevabı takip etme sansım olur arkadaslar ama sizlerden bir ricam olacak. Ebrar'ın gunluk beslenme programını yazacağım size ve "ben mi abartıyorum?"sorusunu yanıtlamanızı isteyeceğim. Keza icinden cıkılmaz bir hal aldı durumumuz. 
 
sabah 8 de uyanıyoruz ve bir daha ki uykumuza kadar hic bir besini kabul etmiyoruz (ki bu durum ek gıdalar icin de gecerli)
öğlen uykusunda 130-150 cc anne sutu
saat 17:00 gibi tekrar uyku tekrar 130-150 cc anne sütü
aksam uyutabilirsek tekrar 130- 150 cc anne sütü
gece iki kez anne sutu toplam da 250 cc

yani total olarak 700-800 cc arası değişiyor gunluk sut alımı. gecen ay kilo alımımız durdurduğu icin drumuz ek gıda işine baslayın demişti. fakat biz yine isyan bayrağını cektik bir tatlı kasığını gecmedi tattıklarımız.
ebrar kilosu onden giden bir bebekti ilk aylarda o yuzden su an gelişimi normal gorunuyor. ama kilo alımı durduğu icin dru da artık cozum arayısına girdi. (ki bulamadık,tutturamadık maalesef)
N.Ş'da kilo*150 cc /oğun sayısı seklinde bir hesaplaması vardır süt ihtiyacının,her bebekte tutmasa da. hadi bunu gectim,her bebek uyum sağlamayabilir ve lakin ac olduğunu biliyorum, anlıyorum. saatlerce ağladığı oluyor inanın.
cok uzun oldu farkındayım affedin lutfen. ama onerilerinize ihtiyacım var. inanın hayattan tamamen kopmus durumdayım,hic birseye odaklanamaz oldum artık. ki ben calısan bir anneyim,işimin basına donme zamanım geldi.
simdiden cok tsekkurler herkese.
bebişlerinize ve size sağlık, huzur diliyorum.

Ynt: bebişlerin beslenme düzenleri

04/09/2011 03:16:00

Ebrarın annesi durumun üzücü gerçekten ama bil ki yalnız değilsin. Geçen ay biz de öyleydik. Çok az yiyordu. Ben mamayla besliyorum bu arada. Tüm günü 400 cc sütle geçirdiğimiz oldu ki eşim de ben de sağlıkçıyız. Bu durum ilişkimize bile yansıdı.

Şimdiki beslenme düzenimiz şöyle:

Gece 03'den saat 10-11'e dek hiçbirşey. (denemediğim şey kalmadıbu saatlerde vermek için mama dışında, narenciye hariç her türlü mevsim meyvesinin püresi ve suyu, çeşit çeşit muhallebi, hatta yasak olmasına rağmen şeker bile kattım yesin diye ama nafile)
11-12 gibi  100 cc mama ki 125 cc alması lazım en az.
14-15 gibi sebze püresi: Zorla  bile yedirdiğim oluyor ki bunu da yapmamak lazım
akşam 19 da yatana kadar hiç bir şey. Sonra gece 3 e dek 2,5 saat aralıklarala 100-120 cc mama
Sonuç kilo alımı yavaş

Ynt: bebişlerin beslenme düzenleri

04/09/2011 03:47:00

"aç olsa yer","kendi haline bırak" sozlerini duymaktan yoruldum. acıkmıyor-talep etmiyor. ek gıda maceramız baslamadan bitti elfpnrckr oyle ki kasığı gorunce cırpınan bir bebek olmasına sebep oldum kuzumun. ilk aylarda kendiliğinden olusmus bir duzeni vardı ebrar'ın 2 saatte bir acıkıyor ve ağlayarak "talep"ediyordu. sonraları o istemeden ben sunmaya basladım. ağlamadan biberonu verdim. gece gunduz uyurken uyanıkken ..... arada bir de rota bulasınca. acaba diyorum o surecte talep etmeyi mi unutturdum bebeğime? ac olduğunda tepkisiz olması bundan olabilir mi? sacmalıyor da olabilirim bilemiyorum ama inan surekli bu konuyu dusunmekten sağlıklı sonuclara varamaz oldum. bu durumun ilişkiye yansıması durumu dile bile getirmek istemiyorum. seni o kadar iyi anlıyorum ki. esimi gectim herkesle arama duvar ormeye basladım.  umarım daha guzel seylerden bahseder hale gelebiliriz kısa zamanda. umarım hersey duzelir.

Ynt: bebişlerin beslenme düzenleri

04/09/2011 07:26:00

suyu bende her beslenmeden sonra ne kadar içerse veriyorum.
beslenmeye gelince;Allah kolaylıklar bebişlere bol iştah versin kızlar,gerçekten üzülüyor insan,benimki iştahlı bi bebek ne versem yiyor nadiren sorun çıkarıyor oda sevmediği şeylerde,ama bazen biberonu özlüyor,özellikle akşaları kaşıkla bişey yediremiyorum eşimle tartışıyoruz bazen tok işte çocuk zorlama diyor peşine mama yapıpta bitirince tok dimi diyorum:)nneler biliyor gerçekten ama neden istemiyorlar anlamadım,dediğin gibi bıktırdınmı acaba başka cevap gelmiyor aklıma;yada benimki gibi istemedği zaman kaşıkla denediysen eşine biberon dene,yada biberon denediysen kaşık dene bakalım belki o an isteğimi farklı,başka öneri gelmiyor aklıma,sütün acımış olabilirmi bide ona bak istersen bazen olabiliyormuş

Ynt: bebişlerin beslenme düzenleri

04/09/2011 07:27:00

Umarım hersey bir an önce düzelir.Bizim durumlardan örnek vermem gerekirse efe kemal de aldığı anne sütü+mama miktarı yaklaşık sizin bebek kadar arada ek gıda çalışmalarımız var onlardan da ençok anne sütü ile olanlara talep var.diğerlerini tadımlık alıyor şimdilik.bebe bisküvisini anne sütünde eritiyorum, bir kayısıyı suda haslayıp pirinç unu ile koyulaştırup delikleri geniş süzgeçten geçiriyorum anne sütü ile karıştırıyorum onuda seviyor belki denemişsinizdir ama aklıma gelen tarifler bunlar..Birde oglum sadece yemek yedirmeye çalışırsam reddediyor konunun önemi yok hararetli bir şekilde konuşursam,yada yanında başkası konuşursa dikkati başka yerdeyken(hava güzelken bakıcısı balkona çıkartıp veriyormuş) daha rahat yemek yiyor. Neden dışarı çıkmıyorsunuz sağlık sıkıntısıs mı var?Yoksa çıkarın dışarı çocuklar sürekli evde de oluncada huzursuz oluyor.oğlunuzla bri gezinti size de iyi gelir.

Ynt: bebişlerin beslenme düzenleri

04/09/2011 07:30:00

benimkide aynı ediluj,ablasıyla babası maymuna döndü:)reddederse başında şekilden şekile giriyorlar o ara ben iş başında :))

Ynt: bebişlerin beslenme düzenleri

04/09/2011 07:32:00

Birde aklıma gelen benim bir arkadaşımın bebeği sadece annesi yada babası yanında yemek yerse oda yiyordu(taklitçi) ..
elif  kendi çocuğun olunca sağlıkçı olmak olmamak hiç farketmiyor.Bizde eşimle çoğu konuda karşı karşıya gelebiliyoruz,normalde çok iyi anlaşırız ama konuçocuk oldu mu bazen gerilebiliyoruz..Neyse ki hep tatlıya bağlanıyor sonunda:))

Ynt: bebişlerin beslenme düzenleri

04/09/2011 08:26:00

birde ufaklık mama kaşığına tepkilidir belki meyve için tadına bakması için meyve filesi denesen gerçi ben hiç denemedim ama sevince kaşıklada alır belki..efekemal birde ekşiyi daha çok sevdi,çorbalara limon sıkıyoruz,direk limon suyunuda kabul ediyor..en sevdiği meyvede kivi..değişik tatlar deneyebilinir.ama çok zormuş bu ek besin işi ağzını kilitleyip iki eliylede mama kaşığını itmiyor mu..deli oluyorum
http://www.e-bebek.com/meyve_filesi_ve_cam_rende/nuby/nuby_0_bpa_sebze_meyve_filesi%C2%A0/NUB-84678 

Ynt: bebişlerin beslenme düzenleri

04/09/2011 18:37:00

mihri,sütümün tadı değişmiş olabilir mi bilemiyorum inan. mumkun mu ? ama mamayı da reddediyor.
 ediluj dısarı cıkaramıyorum cunku: uyuyamıyor-uyuyamayınca uykuda yedirdiğim ogunde kaynıyor arada.
yani tamamen beslenme sorunumuz yuzunden evdeyiz.  meyve filesi ve diğer onerileri de uyguladım arkadaslar ama maalesef.
ebrar sesleniyıor:) simdilik gidiyorum ama size bugunku dr maceramızla ilgili anlatacağım ilginc detaylar var arkadaslar.
hepinize cevaplar icin tesekkur ediyorum.
sağlıkla buyusun kuzucuklarımız inş.


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
2010 Ekim anneleri hadi burada toplanalım.

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...