bebişlerin beslenme düzenleri

Ynt: bebişlerin beslenme düzenleri

04/10/2011 14:25:00

ooooo mihricim sen aşmışsın biizm daha 100 fırın ekmek yememmiz lazım oralara gelmek için :)

Ynt: bebişlerin beslenme düzenleri

04/10/2011 14:27:00

valla öyle oldu özdenim,kafayı yemiştim bi ara:)düzen tutturdum şükür ama canım çıkıyor her gün hergün:) şu buzluğa çorba atma konusuna ne diyorsunuz? doktooorrruuuum nerde???

Ynt: bebişlerin beslenme düzenleri

04/10/2011 14:32:00

bizde tam düzeni tutturduk diyoruz birgün birşey oluyor biri geliyor yada dışarı çıkılıyor..hooopp o öğündeki kayıyor ama istikrarlı olmaya çalışıyorum.maşallahh canım sana

Ynt: bebişlerin beslenme düzenleri

04/10/2011 14:40:00

ben gitimiyorum bi yere pek,gidersemde akşam besleyip gidiyorum zaten iki saatten fazla duramıyoruz kız durmuyor:(

Ynt: bebişlerin beslenme düzenleri

04/10/2011 19:07:00

anneler bazı şeyleri anne sütü ile pişiriyorsunuz ya ne zaman sütü sağıyorsunuz?

Benim buzlukta 1-2 günlük bir süt deposu var, ne olur ne olmaz diye sağmıştım. Bi daha da sağmadım. Daha ek gıdaya geçmedik ama sağıp depolamamız mı gerkiyor?

mesela yoğurt felan anne sütü ile mi yapıyorsunuz?

Ynt: bebişlerin beslenme düzenleri

di 7Y
04/10/2011 19:12:00

tumicim, benim buzlukta bir miktar sutum var ama birseyler pisiriyorum dersem yalan olur.. arada bir ya da acil bir durumda sut olarak iciriyorum.. anne sutunu kahvaltida tahil bazli ekmegi yada biskuviyi islatmak icin kullaniyorum ki onu da o anda sagiyorum.. yogurdu anne sutuyle yapmayi hic dusunmedim ama denenebilir.. ben yogurdu aptamil devam sutu ile yapiyorum ama arkdslar gunluk inek sutuyle yapiyor.. o da olur :)

Ynt: bebişlerin beslenme düzenleri

04/10/2011 19:50:00

özdenim yiğitin keyfi yernde şükür öpücük yapıyor taklit ediyor ağzımı...ama arada öksürük devam....o ekmeğe bakayım ne var içinde malum bize dokunan bşey olmasın....

Ynt: bebişlerin beslenme düzenleri

04/10/2011 19:52:00

ben yğit doğduğunda 3 aya kadar ara ara sağmıştım buzlukta duruyordu...oğlumun alerjsi olduğunu  öğrennce.....piiifffff heba oldu....içim yanmadı desem yalan olur..:(

Ynt: bebişlerin beslenme düzenleri

04/10/2011 19:52:00

Bu bizim hocanın ek gıdayla ilgili broşürü,faydalı bilgiler var..

Ek Gıdalara Başlarken Dikkat Edilecek Konular

 

Ek gıdalara başlarken inatçı değil kararlı olun.bu aşamada sorun yaşamamak için dikkat edilmesi gereken noktalar aşağıda maddeler halinde özetlenmiştir.
1)Ek gıdalar mutlaka bebek aç iken denenmelidir.o güne kadar sadece anne sütüyle beslenmiş olan bebeğin,başlanan yeni gıdanın lezzetini benimseyip alabilmesi için aç olması gerekir.tok iken yeni bir besin maddesini denemek doğru değildir.
2)Her yeni ek gıda,tek başına denenmelidir.aynı anda birden fazla ek gıda denemeyin.yeni başlanan ek gıda bebekte kusma,ishal veya döküntüye neden olabilir.birden fazla ek gıda başladığınız durumda buna hangisinin neden olduğunu belirleyemezsiniz..
3)Bebeğe verilecek olan ek gıda , daima çok az miktarda denenmeli,miktarı daha sonraki günlerde arttırılmalıdır.
4)İlk denemenizde sevmediği bir gıdayı zorla vermeyin.aynı besin maddesini yeniden denemek için bir hafta -on gün kadar bekleyin
5)Anne sütü almaya devam eden bebeklerde,ek gıdalar tek başına bir öğün olmalıdır.ek gıdaları asla anne sütü ile beraber vermeyin.bu durumda bebeğiniz anne sütünden yeteri kadar yararlanamaz.
6)Ek gıdaları bebeğinize kaşık veya bardakla verin,biberon kullanmayın.
7)Ek gıdaları hazırlarken ,temizliğe çok dikkat edin.cam rende,temiz su kullanın.ellerinizi mutlaka sabunlu su ile yıkayın.ishal ve buna bağlı gelişen diğer olumsuzluklar ek gıdalara başlandıktan sonra çok sık görülür.besinlerin hijyenik şartlarda hazırlanması alınabilecek en önemli tedbirdir.
8)Benzer şekilde,bebeğinizi beslemeden önce,altını değiştirdikten sonra ve siz tuvaletten çıktıktan sonra elinizi sabunla yıkamayı ihmal etmeyin.bebeğinize verilen her türlü gıda doğal ve taze hazırlanmış olmalıdır.konserve , dondurulmuş ve paketlenmiş yiyecekler,hazır meyve suları,kolalı içecekler,hazır çorbalar,içine boya ,tatlandırıcı veya aroma katılmış besinler bebeğiniz için uygun değildir.asla vermeyin.
9)Hazırladığınız yiyecekleri oda ısısında iki saatten fazla bekletmeyin.buzdolabında muhafaza edin.taze sıkılmış meyve suları sadece hazırlandığı öğün için bebeğe verilebilir.buzdolabında dahi bekletilirse,içinde asitli maddeler oluşur.bu nedenle hemen tüketilmelidir.hayatın ilk bir yılı içinde bebek,dört-altıncı aydan sonra bir taraftan ek gıdalara alıştırırken diğer taraftan anne sütü almaya devam eder.tercih edilen bebeğin anne sütünü gece öğünlerinde almasıdır.anne sütü bebeğin ek gıdalarla gündüz beslenmesine engel olmamalıdır.anneler genellikle ek gıdalara bebeğin gösterdiği olumsuz tepkiler karşısında hemen,bebeğe alıştığı ve almakta zorluk çekmediği için anne sütünü vermektedir.bu uygulama sakıncalıdır.bebek sevmediği veya alışamadığı yiyeceği red ettiğinde anne sütünün verildiğini öğrenirse diğer ek gıdalarada tepki gösterir.ek gıdalara geçiş gittikçe zorlaşır.bebek ve anne arasında inatlaşmalar başlar ve bebek tepki olarak kaşığı itmeye ,ağzına aldığı yiyeceği yutmadan bekletmeye başlar.zorla yutturulacak olursa yine tepki olarak kusar.
bütün bu gelişmeler anne ve bebek arasında beslenme arasında mutlaka olması gereken huzur ve sevgi ilişkisini bozar.bir süre sonra anne bebeği besleyemez hale gelir.bu nedenle lütfen bebeklerinizi beslerken inatlaşmayın.kaybeden daima siz olursunuz.sinirlenmeden kararlı davranın.bebeğin dikkatini ve ilgisini başka yönlere çekerek beslenmesini sürdürün.
Hiçbir bebek ağzını açıp sizin onu beslemenizi beklemez.
BEBEK BESLEMEK ANNELİK SANATIDIR .Unutmayın...
Kaynak:
Prof. Dr. HASAN ÖZKAN

Ynt: bebişlerin beslenme düzenleri

04/10/2011 19:52:00

cnm sekrol kullanıyoruz demişsin, o şurup özellikle öksürtüyor belki o yüzden öksüyüyordur kendi öksürüğünün yanı sıra


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
2010 Ekim anneleri hadi burada toplanalım.

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...