uyku rutini

07/04/2010 06:28:00

3 aylık kızım bir hafta öncesine kadar emerek uyuyordu. emmeden onu nasıl uyutacağım hakkında pek bi fikrim yoktu. aslında fikrim vardı ama uygulayacak cesaretim ve de gücüm yoktu uykusuz gecelerden dolayı. emmeden uyutmayı öğretme konusund abana destek olacak yardım edecek kimse de yok.ailem başka şehirde. eşimin ailesi burada ama onlar da ayakta veya salıncakta sallayarak uyutuyorlar (eşim de dahil) ben de sabrım olmadığı için sallanmasını istemiyorum, zaten kızım da ayakta sallanmak istemiyo. evde emerek babaannede sallanarak uyumaktan mıdır bilmiyorum son zamanlarda uyumakta zorlanmaya başladı. zaten gündüz bi düzeni yoktu.sadece 10:30 da bir buçuk iki saatlik bi uyku uyuyordu onun dışında yarım saat on dakika gibi kısa uykular uyuyordu.bir de yatırırken uyanıyordu. gece uyanmaları da yormaya başlamıştı artık. çünkü gece uyandığında da tekrar dalması zorlaşmıştı. ben de tracy hogg yöntemlerini uygulamaya karar verdim(yatır-kaldır).ilk üç gün aynen uyguladım, hatta dördüncü gün de.(kızımın dayanılmaz ağlamalarına ve etrafımdaki dehşet dolu bakışlara rağmen) rutine alışınca kendime göre ve kızıma göre modifiye ettim. gündüz uykularında problem yok.fakat gece 2:00 civarı uyanıyo bir daha uykuya dalması zor oluyo.cuma gecesi 2de uyandı ve 5 e kadar uyumadı.yani pış pışlıyorum uyudu gibi oluyo ama elimi çekip biraz bekleyince kıpırdanmaya başlıyor, müdahale etmezsem uyanıyor. dün akşam da 2de uyandı uyudu, 2:30da uyandı uyudu, 3te uyandı. sonra 4:30 a kadar uyudu. halbuki geceleri daha uzun süre uyur(tabi ben de :) )diye hayal etmiştim :)
 bu gece uyanmalarının sebebi ne olabilir? 22:30 gibi uyku öğünü veriyorum ve uyandığında beslemiyorum 5:30 civarına kadar.ama dün 4:45 te besledim çünkü çok aç görünüyordu.
 3 ay böyle yöntemler uygulamak için çok mu erken acaba diye de düşünüyorum bir yandan.gece bu kadar uzun süre uyumaya hazır olamayabilir mi henüz? siz ne zaman başladınız uyku rutinine?yatırmadan önce kundak yapıyorum çok sıkı olmadan ellerini kollarını kıpırdatmasın diye.siz de kundakladınız mı, evetse ne zaman bıraktınız kundaklamayı? (bu anket sorusu gibi oldu:) )sabah 5:30da beslerken uyuyo mu olmalı uyanık mı? bir de gündüz ve gece uyku rutinlerinizde neler yapıyorsunuz?

Ynt: uyku rutini

07/04/2010 06:53:00

merhaba,
benim oglum 3,5 aylık ve dogdugundan beri tracy & kendi karısımım bir rutin uyguluyorum. Su anda gunduz 3-3,5 saatte bir besleniyor. 1-2 saat oynuyor ve 1-1,5 saat uyuyor. Aksam da 7,30 civarı yıkanıyor, emiyor biraz oyalanıp uyuyor. Bazen uyumakta zorlanırsa emzirip uyututuyorum. Sonra 10-10.30 civarı uyuyrken besliyorum. Normalde 4 gibi uyanırdı 1 haftadır sabah 6.30da uyanıyor. Bence pish-pat yontemi icin sizin bebeginiz cok kucuk. 5-6 aydan once onerilmiyor o tur yontemler cunku bebekler kendilerini sakinlesitrmeyi ya da kendi kendi uykuya dalmayı bilmiyor. Onemli olan bebeginbir duzeni olması ne zaman emecegini, uyuyacagını bilmesi... Boylece daha rahat ve guvende hİSSEDER... Siz de sallamak yerine yatagınızda yanınıza alıp hafif poposunu pıs pıslayaray uyutmayı deneseniz? bende ilk basta kucagımda uyutuyordum am a1 aydır yatakta uzanıp uyuyoruz... hem yazın bebek dah arahat ediyor... kucakta sıcaktan rahatsız oluyor...

Ynt: uyku rutini

Ynt: uyku rutini

07/05/2010 19:29:00

merhaba,

benim oglum 6 aylik oldu.. tracy hogg kitabini bende okudum ama bence uygulamak icin daha cok erken..daha dogrusu benim dusuncem kitaba gore davranmamak bende basta cok uykusuzluk cektigim icin yontem pesinde kostum ve tracy hogg en mantiklisi gibi gelmisti ama gunlerce ugrasip bi duzen tutturuyosunuz sonra 1 gunde bebek tamamen huy degistiriyor siz de ugrastiginizla kaliyorsunuz.Bence her bebegin kendine gore bi duzeni var ve gittikce o bunu oturtuyo..cok zor oldugunu biliyorum ama inanin gun gectikce uzuyo uykulari bence kesinlikle gece uyandiginda emzirin cunku yarim saatte bir uyanmasi ac oldugundan belliki.. ben her uyandiginda emzirdim ama artik 9da yatip 4 te uyaniyo emziriyorum 6.30 da uyaniyo yani alisir diye korkmayin tok oldugunda zaten uyanmiyo (oyle umut ediyorum en azindan:) )

Ynt: uyku rutini

07/16/2010 07:27:00

yatır kaldırın 3 aydan önce uygulanmaması gerektiğini okumuştum ben. ondan uygulamaya çalıştım.(yanlış anlamışım demek ki) ama işe yaramadı, zaten ben de çok fazla dayanamadım, zorlamadım kızımı.
benim için asıl önemli olan emerek uyumaktan vazgeçmesiydi onu da başardım. şimdi bazen kucağımda sallıyorum. bazen yatırıp pışpışlıyorum. gözlemliyorum ve uykusunun geldiği zamanı yakalamaya çalışıyorum. bu hafta iki kere kendi kendine bile uyudu :)
geceleri de genellikle 2 kez uyanıyor.bazen 3. emziriyorum hepsinde de. emmesi zaten açlıktan uyandığını gösteriyor değil mi :)
acemilik kötü valla :) yavaş yavaş, yaşayarak, paylaşarak deneyim kazanıyorum. teşekkürler yorumlarınız için.


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Uyku Sorunları

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...