Bir Vegan Bebek

03/03/2010 22:49:00

Vejeteryan beslenmek bile tartışılırken, bebeğini vegan olarak büyüten bir aile. Vegan yaşam tarzı hakkında belki bir fikir verir; http://veganizm.blogspot.com/2008/04/bir-vegan-bebek.html">

http://veganizm.blogspot.com/2008/04/bir-vegan-bebek.html

Ynt: Bir Vegan Bebek

03/05/2010 20:14:00

Merhaba,

Aranıza bugün katıldım ve böyle bir grup olduğunu görünce çok şaşırdım. Sadece benim sanıyordum. Ben ömrüm boyunca hiç et yada balık yemedim. Hamileliğimde dahil. Oğlum şuan 7 aylık ve ben çok arada kaldım. Ona yedirmek zorunda mıyım diye. Doktor yedirmem gerektiğini söylüyor. Ben hayatım boyunca değil yemek ete elimi bile sürmedim. İçimi rahatlatacak hikayeler duyarsam çok sevineceğim. Sonuçta ben 3 yaşına kadar yemişim. Ona haksızlık etmek te istemem.

Ynt: Bir Vegan Bebek

03/05/2010 20:26:00

Merhaba,

Vejeteryanizm ve özel olarak da Veganizm bir yaşam biçimi. İşin sağlık yönü farklı bir boyut. Kırmızı et, tavuk, balık, süt, bal, yoğurt, peynir, yün içeren giysiler kısacası hayvan sömürüsü içeren bütün materyalleri ''kişisel bir tercih'' sonucu tüketmemek. Veganizm çok geniş bir kavram olduğu için (Ballı şampuan kullanmamak gibi) zaten uygulamak, hele ki ülkemiz şartlarında maalesef çok çok zor (deri kaplı arabaları mecburen kullandığımız gibi)

Fakat hayvanlardan alınan besinlerin başka gıdalarla karşılanamayacağı tezi birazcık şehir efsanesi gibi örneğin Pınar Light sütü ele alalım;
Kalsiyum oranı; 100 ml için 125 mg 
Uludağ maden suyu kalsiyum oranı; 223,6 mg/l

Ancak çocuk büyütmek, bir bebeğin sorumluluğunu almak çok çok büyük bir özveri istiyor. Bir bebeğin değil vegan, vejeteryan hatta lakto ovo beslenmesi bile sorun olabilir. Ciddi bir doktor kontrolü gerekmektedir.

Hiç bir vegan ya da katı vejetaryen (balık ya da yumurta tüketenler hariç) sağlıklı olduğu için bu beslenmeyi seçmiyor. Yani sen vegan besleniyorsun bu çok sağlıksız demek anlamsız.

Ynt: Bir Vegan Bebek

08/22/2011 10:23:00

Merhaba Fatoş,

bu grubu görünce ben de çok şaşırdım çünkü ben de vejetaryenim ve etrafımda tam vejetaryen diyebileceğim kimse yok. Ben de çocukken ailemin zoruyla kırmızı et yemekle birlikte ağzıma hiç tavuk ve balık koymadım. Ancak oğlumu böyle yetiştirmenin gerçekçi olacağına inanmıyorum, çünkü ilerde nasıl ortamlarda bulunacağını bilemiyoruz. Örneğin askerliği ele alacak olursak, o ortamda ben vejetaryenim bunu yemem demek pek mümkün olmayacaktır sanırım. Şimdilik et yiyor ve seviyor da. Benim vejetaryenliğim felsefe olarak kişisel seçimim, ilerde yaşı kemale erdiğinde bunun kararını kendisi vermeli diye düşünüyorum. Şimdilik hayvansever bir insan olarak yetiştirmekle yetiniyorum. Ancak zamanla et yemekten soğursa onu zorlamayı da düşünmüyorum.
 


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
vejeteryan olan ve bebegini boyle yetistirenler

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...