uyku egitmeni/danismani

Ynt: uyku egitmeni/danismani

09/22/2010 10:11:00

SDB, gittiniz mi danışmana? nasıl geçti? bizimle paylaşabilir misin?

Ynt: uyku egitmeni/danismani

09/22/2010 11:18:00

Zeytinlerin annesi
allah sana kolaylık versin biz bir tane ile oynatacağız sana sabır kuvvet diliyorum. allah bağışlasın ikizlerini..
evet aysun hanım ile görüştük. Kendisi çok şeker, sıcakkanlı samimi bir hanım. Yaklaşık 3 saatini bizle paylaştı. Doruk ve benim geçmişimizi, bugünümüzü değerlendirdi. Elinde kullanabileceği doneler var mı, yanlış attığımız adımlar ve değiştirilebilecekler için öneriler sundu.
Şöyle ki ; 1- Ben gece - gündüz farkını anlasın diye gündüzleri nispeten daha aydınlık bir ortamda uyutmaya çalışıyordum, kendisi perdeleri kapayarak akşam saati ortamı yaratmamın uykuya geçisi kolaylaştıracağını öne sürdü. Uyguladım sonuç : olumlu etkisi oldu.
2- Sonra akşam banyolarını ben yemekten evvel yaptırıyordum. 10 aylık bebekte yemek sonrası banyonun kusma öğürtme gibi bir etkisi olmayacağını uykuya geçişe yardımcı olacağını söyledi. Uyguladım : Sonuç olumlu
3- Benim oğlum uykuya kucakta sallanarak ve müzik dinleyerek zor da olsa gidiyor. ama bu kucak faslını bebekler 15 kilo olduğunda da yapamayacağıma göre en ideal durumun bebeğe kendi kendine uyumayı öğretmek olduğunu bunun yolunun da, yaşam çizgisinde öğrenmesi kaçınılmaz bir basamak olan ağlatma yöntemi ile yapılabileceğini söyledi. Yanlış anlaşılma olmasın ama benim bebeğim 10 aylık, daha minik bebeklerde belki farklı bir şey önerebilirdi bilemiyorum. ancak 10 aylık olması sebebi ile bilinç düzeyinin yükseldiğini., onu ağlatmadan yatır kaldır ( Tracy yönteminin ) işlemi uzatabileceğini belirtti. Uygulayamadım henüz zira 10 gün tatile gittik, ancak döndüm , şimdi de kendi doktorumuzla bu durumu görüşerek bir karara varacağım.
4- Bebeğime uykuyu anımsatacak bir obje/ oyuncak / işlem yaratmamı önerdi. Böylece ona sarılarak veya onunla haşır neşir olarak uykuyu çağrıştıracağımızı anlattı. Uygulamaya çabalıyorum halen ancak henüz bir objeye bağlılık göstermedi..
5- Uykuya her gidişte aynı rutin ile ilerlemeyi tavsiye etti ki zaten bunu hepiniz biliyorsunuz. Yani yemek- pijamalar- banyo- sessiz bir ortam , bebeğimizi sakinleştirme çabaları sonrasında da yatağa koy uyusun..
6- Bir de bebekler ağladığında veya sakinleşmiyor gibi durduğunda ( benim bebeğimi ağlarken kucağıma alış ve sonrasında yaptıklarıma bakarak ) dedi ki başını yumuşak ama kararlı bir şekilde tutun , omuzunuza yaslayın ve sırtına güvenli bir baskı uygulayarak sıkıca tutun. annenin omuzunun sığınacak liman olduğunu ve otoritenin sizde olduğunu hissetsin, bundan sonra her sakinleşmek istediğinde bunu yaparsanız kontrolünüz daha kolay olur dedi. Uyguladım.
sonuç: Tam bir felaket oldu !!!
Oğlum kesinlikle elimi başına her koyduğumda artık beni elleri ile boğazıma basarak itiyor, ağlıyor ve sakinleşmek ne demek iyice geriliyor. ben de 2-3 gün denedikten sonra bıraktım zira odasından bile huysuzlanır hale geldi. Neme lazım kaşla göz derken kulağımızı da koparmayalım..

Bunun haricinde ben tatilde bir şey keşfettim....Deniz kıyısında gondol tipi hamaklar vardı. Oğlanı deniz sonrasında ( banyo da sayılır bir anlamda ) giydirip biraz sevip okşayıp o hamağa atıyordum, 5 dakika kadar sallayıp pışpışladığımda en az 2 saatlik derin uykulara dalıyordu. Karı koca ne kadar rahatladığımızı düşünün... Hatta akşamları da üşenmeyip 1-2 kere otelden çıkıp deniz kıyısına gittik. Sonra internetten araştırdım bunların ev tipi olanları var. en pahalıları 300 TL civarında . Ciddi ciddi düşünüyoruz eve almayı..Boyları 120 -150 cm civarında her odaya uygun yani..

Ama elbette bu gece uyanmalarına engel olacak bir unsur değil. 2 gecedir gecede 1-2 kez kalktığı için acele etmiyorum doktor kontrolünde soracağım bu ağlatma methodunu .Eğer doktorumuz da büyük bir sorun olacağına dair vurgu yapmaz ise deneyeceğim sanırım. ama allah güç versin kimi bebeklerde 3-5 günde işe yarayan şey kimi bebeklerde 2 haftayı buluyor. ayrıca bunu her uykuya gitme aşamasında yapacaksın yani gece gündüz, gece yarıosı , kuşluk fark etmiyor..
Benden haberler böyle..

Ynt: uyku egitmeni/danismani

09/22/2010 11:36:00

yağmur'un uykusuyla ilgili olumlu olumsuz ne yazıcam ne konuşucam diye bir karar almıştım, çünkü ne zaman bahsetsem, o gece daha da kötüye gidiyor. bu bir istisna olsun.
SDB teşekkürler bu yazı için, detayları ben de merak ediyordum. yağmur'un yine pek uyumadığı bir gece, yaa bizim bir hamağımız vardı, belki işe yarar deyip, depodan çıkardık hamağı ve kurduk. öncesinde saatlerce uyutmaya uğraştığımız için, içine koyduğumuz anda uyuyakaldı. sevinçten hızımızı alamayıp, ertesi gün bebek hamaklarından aldık (250-350 lira civarıydı galiba tam hatırlamıyorum) küçük hamaktan hiç hoşlanmadı, uyumak şöyle dursun, toplamda 5 kere yatmamıştır içinde. babanneye verdik biz de, değişik ortamda kullanır belki diye, 3 kere de belki orda yatmıştır. büyük hamak ise ertesi gün de işe yaradı, sallanırken biraz sakinleşti. sonra içinde sakin durduğu zaman aralığı giderek kısaldı ve 1 haftanın sonunda hamağa yatınca çığlık atmaya başladı. bu yöntemi bıraktık biz de. şimdilerde çok çaresiz kalınca, sırayla her yöntemi denerken, hamakta da yatırıyoruz. bazen işe yarıyor, bazen yaramıyor.

Ynt: uyku egitmeni/danismani

09/22/2010 11:45:00

ne diyosuunn :))
aynen ben de senin gibi ne zaman oğlumun durumu ile ilgili iyi bir şey yazsam 2 güne hayallerim çöp oluyor.. şimdi bu hamak fiyaskosunu düşününce gene içim daraldı. of allahımm yaaaa......alma boşuna heveslenme diyorsun yani..?

Ynt: uyku egitmeni/danismani

09/22/2010 11:56:00

ben sadece tecribemizi paylaşayım dedim. moral bozduysam çok üzgünüm. herkesin başına aynı şeyler gelecek diye birşey yok. bu uyku probleminin ne fena birşey olduğunu ancak çeken bilir, bir noktadan sonra paranın pulun önemi kalmıyor, yeterki çözelim şu mevzuyu diyorsun. alıp da kullanamama ihtimali karşısında çok üzülmeyecekseniz, deneyin derim ben, aklınızda kalmasın, bir hamağımız olsa şimdi uyurdu belki demeyin. sonuçta her bebek herşeye farklı tepki veriyor.

Ynt: uyku egitmeni/danismani

09/22/2010 12:27:00

0-3 yaş dönemi uyku ve uyku problemlerini anlatan oldukça iyi bir kitap var. hem anlaşılır bir dille yazılmış hem de pek çok uygulamadan bahsediyor. benim hem kızımın uykusunda hem de işimde oldukça faydasını gördüğüm bir kitap. sizlere de öneririm.

gece boyunca uyumak
jodi a. mindell
aura yayınları

Ynt: uyku egitmeni/danismani

09/22/2010 12:30:00

tşkler kitap önerisi için, alıp okumaktan ne kaybederiz ki..

Ynt: uyku egitmeni/danismani

09/22/2010 12:32:00

rica ederim:))

Ynt: uyku egitmeni/danismani

09/22/2010 12:34:00

blackcrow haklısın sanırım alıp deneyeceğim.
o kadar çok şeye maddi manevi bağlanıyorsun ki bir de bu eksik/ fazla farketmiyor..

Ynt: uyku egitmeni/danismani

09/22/2010 12:44:00

kendi konstrüksüyonu olan bir hamak bizimkisi, bebekten önce de kullanıyorduk evde, biraz sıkışık oluyor  ama o keyfe değer doğrusu. hala da kullanıyoruz. 
bebek hamağı alacaksanız, siz kullanamazsınız ama eviniz müsait değilse de başka çare yok tabi. 


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Uyku Sorunları

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...