uyku egitmeni/danismani

Ynt: uyku egitmeni/danismani

09/22/2010 12:56:00

alacağım olmazsa yazlığa götürürüm orada açık havada daha da etkili oluyor hamaklar bence..

Ynt: uyku egitmeni/danismani

09/23/2010 07:58:00

SDB, ayrıntılı açıklamalar için çok teşekkürler..allah hepimizin yardımcısı olsun..ben de burada üçüz annelerini gördükçe kendimi avutuyorum...
tolgaerdoğan, kitap önerisi için teşekkürler..bizim doktorumuz da o kitabı önermişti ama asıl yaklaşımı şu şekilde: "teori, taktik bir yere kadar..uyku meselesi çok kişisel birşey..çocuk büyüdükçe düzelecek bu işler, kendinizi fazla kasmayın.." o yüzden, milyon tane şey okuyup, sonunda yorulup bir o kitabı okumadım :) ama madem nurturiada önerildi, bakmakta fayda var :)
gerçekten de, ne zaman ben okumaları ve okuduklarımın neden bizim danalara sökmediğini kafaya takmayı bıraktım, işler biraz daha kolaylaştı..(gene de buradaki yorumları okumadan edemiyorum) onlar nasıl istiyorsa, öyle uyutuyoruz..(1 ay öncesine kadar memede uyuyorlardı, şimdi biri kucakta, biri ayakta uyuyo) en azından psikolojim daha iyi...

ben ferber'den hiç hazzetmiyorum. yatır-kaldırı denedim, daha beter ağlar oldular..yanlarına hemen koşmadım, bekledim, kendileri uyusunlar diye, bağırıp ağlayıp öbürünü uyandırdılar (ayrı odalarda yatmalarına rağmen)..yatırmadan yıkadım, olmadı, uykuları daha çok açıldı. herhangi bir objeye sarılıp yatacak bir bağlılık sağlayamadım (benim saçlarım dışında)..kitap okuyayım dedim, resimlerine bakıp o ne bu ne diye sormaktan ve duydukları bütün kelimeleri tekrar etmekten masalı dinlemiyorlar..biberon ve emzik almıyorlar, geçen ay memeden de kestim, dolayısyla emerek de sakinleşemiyorlar..bir tek akşam rutinini uyguluyorum (gerçi ikisiyle başa çıkmak için herşeyimiz rutin üzerine kurulu zaten), o işe yarıyor. yemek, oyun, alt değiştir, pijamaları giydir, burnuna serum fizyolojik (bu aralar ikisi de nezle), dişine dentinox jel (köpek ve arka azı meselesi)..sonra babasnın kucağında bir gezinti..sonra biri anneye ayakta sallamaya, bir babaya kucakta sallamaya..uff, yazması bile yordu :) böylece uyku zamanının geldiğini biliyorlar ve psikolojik olarak buna hazır oluyorlar. gel gör ki gece kalkmalarına engel olmuyor bu psikolojik farkındalık!
diş çıkarma her çocuğu bu kadar etkiliyor mu bilmiyorum, bizim en büyük derdimiz bu. aslında 2.,3. aylardaki gaz mevsimi bitince, 4-5-6. aylarda gayet iyi uyurlardı, bir kez uyanır, beslenir, hemen uyurlardı. ne zamanki dişler başladı, film koptu. birinin azısı çıkıyor, öbürünün köpek dişi başlıyor, o bitiyor, öbürü başlıyor. ve bir diş mevzuu varsa bizim uykular bölündükçe bölünüyor. uyanınca tekrar uyutmak bir mesele oluyor. diş mevzuu yoksa, en iyi senaryoda ikişer kez kalkıyorlar ve kriz çıkarmadan bir şekilde uyutuluyorlar (kendi kendilerine değil elbette). En iyi senaryo: 2x2 = 4 kalkış.
benim sorunum uykunun kesintisizliği...gündüz uykusunda biri daha iyi uyuyor (iyiden kasıt bazen kesintisiz ve max. 1,5 saat) ama gece çok uyanıyor..diğeri de gündüz uykusunda en az 2 kez uyanıp tekrar uyutuluyor (deli gibi uykusu var çünkü) ve en fazla 45 dakika uyuyor..ama o da gece daha az kalkıyor. velhasıl az uyusun, zor uyusun razıyım ama hiç olmazsa gündüz kalkmadan bir iki saat uyusun ki ben de bir nefes alayım..yok..birini yatırıyorsun 15 dakika sonra öbürü kalkıyor...bu nazlar (?) özellikle haftasonları anne-baba evdeyken onlara yapılıyor..hafta içi anneanne ve bakıcıya biraz daha insaflı davranabiliyorlar..(gerçi her konuda bu böyle)
allahım ne kadar uzun yazdım! ilk kez bir yere bu uyku meselesini yazdım, 2 yıllık uykusuzluğum patlama yaptı! demek ki annenin uykusuzluğu diline vuruyomuş :) kusuruma bakmayın, varlığınızdan güç aldım, yazdıkça yazdım..ama anladım ki uyku danışmanı da hikaye..söylenmemiş bir söz söylemiyor..

Ynt: uyku egitmeni/danismani

09/23/2010 08:07:00

Allah kolaylık versin valla Zeytinlerinannesi... Ama şöyle düşün sürümden kazanıyosun :b Şaka bir yana bizim -inşallah günün birinde 2. bebeği yapacak olursak- tekrar karşılaşacagımız seyleri sen bir seferde atlatıyosun... bi de şöyle bi kitap gördüm gecenlerde, vaktin olursa bi göz gezdir, faydalı olabilir...

http://www.ilknokta.com/urun/105040/Misil-Misil-Uyuyan-Ikizler-Mutlu-Aileler.html

Ynt: uyku egitmeni/danismani

09/23/2010 10:32:00

şimdi baktım da, bu kadar uzun yazınca hayatım bir felaketmiş gibi görünmüş..değil değil..sevgisi de iki kat, biri önden bir arkadan sarılınca, biri saçını okşarken biri ensenden öpüverince ayakların yerden kesiliyor..
seralp, bahsettiğin kitabı çıkar çıkmaz almıştım, lakin içinde (bence) hiçbir şey yok...yine de ilgin için teşekkürler..

Ynt: uyku egitmeni/danismani

09/23/2010 16:23:00

Zeytinlerin anası
eli öpülecek kadın,
uzun yazmışsın ama ben okurken kocaman açılmış gözlerimle seni hayal ettim.
vay anam vaayyy , ben mızıldanmayayım bari bir tanesi ile de olsa :))
Ben bu ağlatma işinden ikna olmadığım için ve iç sesim beynimdeki o altıncı his HAYIR diye çağladığı için denemeden vazgeçtim.. Bana uygun değil herşeyden evvel bırak bebeğime uygun olup olmamasını.. Yapıp da daha beter olursam biri gelip fix edecek mi ki ? Güvenemiyorum..
Böyle böyle belki 1 belki 2 yaşına kadar gidecek ne yapayım Allah bir şekidle görür bizi de elbet, dayanmam gereken bir sınav belki de..Biraz daha büyüdüpünde kitap okuma, beraber yatağa yatıp pışpışlama veya müzik dinleyerek uyuma vs gibi şeyleri de denerim.. O yüzden benden son karar budur arkadaşlar..
Gelişmeler olursa, düzelmeler , yeni işe yarayan taktikler bulursam sizle de paylaşırım..
Aslında uyku sorunundan muzdarip analar diye bir grup kursak da haftalık / aylık birbirimizi update etsek nasıl olur :)))

Ynt: uyku egitmeni/danismani

09/23/2010 16:55:00

SDB, ben de asla aglatmak istemiyorum demistim aysun hn.'a. o yuzden bana yaninda durmali bir sistem onermisti. yani yine aglayacak -sonucta meme isteyen bebege vermeyince olgunlukla karsilamasini bekleyemeyiz tabi. :)- ama ben yaninda onla konusuyor dokunuyor olacaktim.  bunu deneyebilirdim ama poyraz'in bir saglik sorunu var,  o kadar bile aglatmayi goze alamadim, ben alacaktim belki de doktoru yapmayın dedi ben de 'oh be' dedim. :)
sonucta bunu sunun icin yazdim, belki aglatmayacagim dersen birseyler onerir Aysun Hn.
bu arada bizdeki durum soyle, sadece memede uyuyor, benden baska birnin uyutmasi gerekirse (cok seyrek gerekiyor) ayakta sallaniyor. gece defalarca defalarca kalkiyor -artık sayamıyorum- ama memeyi verince hemen tekrar uyuyor.
haftaya dubai'ye tasiniyoruz. orda ev bulup tasinip yerlesip benimseyince (olme banu uykusuzluktan olme) memede uyutma ve gece beslemesi olayıyla savasma niyetim var yine. ama gunu gelince bir bahane bulur kacar miym bilmiyorum. son tahlilde ben de senin gibi akillaninca bir yolu bulunur, sevgi saygi cercevesinde hallederiz diye dusunuyorum da bazen cok yoruluyorum ya.
ama yok yok zeytinlerinannesinden daha az yoruluyorumdur kesin. :)

Ynt: uyku egitmeni/danismani

09/24/2010 04:49:00

:)) haklısın Banu , ne yapsak da zeytinlerin anasından daha iyi durumda olduğumuz bir gerçek.Onun da bu yorgunluğunun bedelini bebişler 4-5 yaşına gelince alacağına, bir arada zor da olsa ikisi de çıktı ortaya diyeceğine inanıyorum.
Aysun hanım çok şeker, bana da yanında durmalı modeli önerdi. Herhangi bir durum için rigit bir tarzı yok yani...Önce ayaklarını ve kollarını tut, sakinleşinceye dek mmımmm / hımmm/ şşşişşşşştt gibi bir sesle ona eşlik et dedi zaten. Yoksa öyle bırak git zırıl zırıl ağlasın değil.. gerekirse sakinleştikten eller kollar hareketi kestikten sonra da sırtını başını sıvazlayareak piş piş de diyebilirsin yeter ki o orada uyusun dedi..Göz teması yok, konuşmak, gülmek yok..Ama sorun şu ki ben beynimdeki bir sesle savaşıyorum, çocuğumun bana ihtiyacı olduğu uyanıp sakinleşmek istediği noktada elimde imkan varken ona Hayır yanlız hallet demeye şu an içim elvermiyor. Belki 2. bebeğim olsa yooo halletsin öğrensin ne yapalım diyebileceğim. Kararsızlığım ve gl gitlerim sonucu bir rota seçmeye itildim otokontrolümce ve bunu seçtim, bunda Doruk un son 10 gündür gecede 2-3 kez kalkmaları, yine daha ılıman bir limana girmiş olmamızın da etkisi var. Muhtemelen 1 hafta sonra gene gecede 10 kere kalkınca tühh yaa acaba yanlış yolu mu seçtim gel giti olacak ama elimden gelen bu..Bu seçimi yaptım demek ki korkunç darlanmamışım veya bir şekilde hala gücüm var... Gücümün bittiği noktada dayanamıyorum demek ki aysun hn. önerisine sıra geldi diyeceğim ve onu uygularsam da şayet bugünkü gibi iç sesime göre yön bulmuş olacağım.
sanırım kendi kendime ikna ettiğim yolu izlemek, pişman olmayacağım ya da vicdan yapmayacağım seçimi takip etmek daha kolay..Koşullar ve şartlar değişip kararlarım değişse de en azından içim rahat olur. Bu kadarını da borçluyum sanırım o 10 aylık bebeğe..

Ynt: uyku egitmeni/danismani

09/24/2010 06:57:00

benim de yasadigim gelgitleri cok guzel anlatmissin. her harfine katiliyorum. ekleyecegim tek su var: ben en cok o uykusunu alamayip keyifsiz oldugunda hayiflaniyorum birseyleri goze alamadim ya da beceremedim, duzgun uyuyan bir bebek yapamadim onu diye. o duzensizlik beni gergin yaptiginda ona karsi performansimi dusurdugunde ya da.
bir bebegim daha olursa bastan duzgun giderim, uykuları aglatmadan duzene sokmus olurum diyecegim ama poyrazda da oyle pek kararli pek donanımlı başlamıştım, olmayınca olmuyor.  ben nerde yanlış yaptım konusunda bile emin değilim. :)
şu anda uyuyor pek güzel. uykusunu alıp uyanınca sarılması hepsinden güzel.

not:türkçe karakterli klavyem yeni oldu. bir öyle bir böyle yazmışım, kusura bakmayın :)

Ynt: uyku egitmeni/danismani

09/24/2010 07:19:00

off işte haklılık payı olan bir başka madde de senin dediğin..
ya aslında o zayıflığımın sonucunda elde edebileceği bir nimetten yoksun kalıyorsa ?
:((  umarım ne olursa olsun bebeklerimize dair seçtiğimiz yol doğrudur.. her bebekte ağlama/ gülme/ oynama vs yöntemi aynıd erecede etkili olmuyor.. umuyorum ki benim seçimlerim onda en az hasarı verenlerdir.. sana taşınma işinde kolaylıklar diliyorum hele ki bir ülkeden bir ülkeye , off düşündüm de göze alabileceğim bir şey değil bu hengamede :)) sevgiler

Ynt: uyku egitmeni/danismani

09/24/2010 12:58:00

SDB, Banu.. çok tatlısınız..attığı her adımı kuzusunun iyiliği bakımından sorgulayan her çatlak kadının (ki biz buna halk arasında "anne" diyoruz) eli öpülesi...bizim evde sadece kalabalıklık ve tempo var..

zaman geçtikçe, kendimize güvenimiz her gün biraz daha geldikçe, daha iyilerini daha doğrularını göreceğiz, ne kadar rahat olursak yavrulara o kadar iyilik edeceğiz sanırım..ben ne zamanki sağı solu, bilimum metot ve teorileri dinlemeyi bırakmıştım, kendi kendime de "senden başka bunu yapabilecek kimse yok kızım, kimse senden iyisini bilemez" demiştim, o zaman sütüm alenen artmıştı mesela..(ben ayılana kadar 5 ay geçmişti bu arada tabii, heheheeee)

bebek varken uluslararası taşınma mı? osss..ben aynı semtte başka bir sokağa taşınırken üç kilo vermiştim, işin çok zor valla.. :)

hepimize kolay gelsin..sevgiler..


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Uyku Sorunları

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...