Cocuklara Ozel Feng Shui Ilkeleri

10/08/2010 17:09:00

Günün sonunda çocuğunuzun tüm oyuncaklarını toplayın. Pozitif enerji­nin bir anda vücudunuza girdiğini hissedeceksiniz. Çocuk odasında ener­ji ve hava akımının olması gerekmektedir. Çocuk odasına girdiğinizde, her şey size çok monoton geliyorsa, birtakım değişiklikler yapmanızın za­manı gelmiş demektir.

Çocuğunuzun odasında yarım kalmış bir işin olmadığından emin olun. Örneğin, çocuğunuzun masasında duran yarım bırakılmış bir ödev aklını sürekli olarak meşgul edecektir. Çocuğunuz bu nedenle kendisini rahatsız hissedecektir. Bu durum çocuğunuzun uykusunu da etkileyecektir. Çocu­ğunuzun organizasyon yeteneğini geliştirmeye çalışın: İşe yaramayan şeyleri odasında bulundurmamasını tembih edin ve yaşadığı çevrenin daima derli toplu olması gerektiğini arılatın. Çocuğunuz küçükse, odasını siz düzenleyin ve kendisi için güzel bir örnek oluşturun.

Çocuk odasını gereğinden fazla oyuncak ve eşya ile doldurmaym. Ortalıkta ne kadar az eşya varsa, enerji akımı da o kadar yoğun olacaktır. Huzur bul­duğunuz bir odayı gozünüzün önüne getirin. Bu oda eşyalarla dolup taşı­yor mu? Hiç sanmıyoruz. Birçoğumuz beyaz renginin hakim olduğu -için­de oldukça az mobilya bulunan- odalardan hoşlanırız. Çocuk odasını de­kore ederken, bunu mutlaka dikkate alın. Bir çocuğun kendisini harekete geçirecek oyuncak ve eşyalara ihtiyacı olabilir. Bunu kabul ediyoruz. Ancak feng shui bir denge sanatıdır ve oyuncakların sayısı da mutlaka dengeli ol­malıdır. Örneğin, çocuğunuzun odasındaki sert ve yumuşak oyuncakların sayısını dengeleyebilirsiniz, koyu ve açık renkli eşyaları dengeleyebilirsiniz, ışık alan ve almayan yüzeyleri dengeleyebilirsiniz.

■ Çocuğunuzun çalışma masası için en ideal yer odanın kapıya bakan köşesindeki iki duvarın birleştiği uç noktadır çünkü çocuğunuz bu köşeden tüm odayı görebilir ve kontrolün kendisinde olduğunu hisseder. Çocuğu­nuzun masası duvara değil kapıya bakmalıdır; çocuklar kapının sadece bir parçasını görecek şekilde masaya oturtulmalıdır. Çocuğunuz bu şekil­de dışarıdan içeri giren enerji ve hava akımını da hissedebilecektir. Çocu­ğunuzu asla arkası kapıya dönük bir şekilde oturtmayın çünkü bu şekilde tüm konsantrasyonu kapıdan içeri girenleri ya da kapının önünden ge­çenleri görmek için harcayacaktır.
■ Evinizin karanlık köşelerine ya da uzun bir koridorun sonuna rüzgâr ça­nı koymanız yararlı olacaktır. Özellikle de çocuğunuzun odası koridorun sonunda yer alıyorsa, kapısının yanına mutlaka bir rüzgâr çanı yerleşti­rin. Rüzgâr çanı gibi renkli, hareketli ve sesli cisimler dikkat çeker ve enerjiyi artırır.
■ Çocuğunuzun kapısının önünde, dışarıya çıkmasına engel olabilecek her­hangi bir masa ya da dolap gibi bir eşyanın olmamasına özen gösterin. Bu tür engeller olumlu enerjiyi de bloke eder.
■ Çocuğunuzun odasına giren ışığın doğal güneş ışığı olmasına dikkat edin. Çok yüksek enerjili ışıkların sağlıksız olduğu düşünülmektedir. Çocuğu­nuzun odası gün içinde güneş ışığı almalıdır ancak bu ışık onun çalışma­sını ya da oyun oynamasını engelleyecek kadar etkili olmamalıdır. Çocu­ğunuzun karanlıkta önünü görmesini sağlayacak bir gece lambası kul­lanmalısınız.
■ Çocuğunuzun yatak odasındaki aynalar bazen olumsuz bir etki yaratabi­lir çünkü aynalar kendisine yansıyan enerjiyi artırır. Örneğin çocuğunu­zun yatağının tam karşısına koyduğunuz ayna odadaki tüm enerjiyi çocu­ğunuza yansıtabilir. Bu da çocuğunuzun uykusunun kaçmasına neden olabilir. Çocuğunuzun odasında ayna varsa, bu aynayı geceleri dolaba kaldırın ya da üzerini örtün.
■ Çocuğunuzun yatağının başlığı pencereye dayanmamalıdır. Çocuklar ba­zen kendilerini güvende hissetmek ve rahatlamak için pencereyi doğru­dan görmeye ihtiyaç duyar.
O Enerji akışım artırmak için neler yapılabilir?
Enerjinin etkisini hissetmek için enerji akışını gözlerinizle görmeye ihtiyacınız yoktur. Çevrenizdeki negatif enerjiyi nasıl giderebilirsiniz? Eğer yeni bir eve taşmmışsanız ve evin içinde negatif bir enerjinin var olduğunu hissediyorsanız, ya da evde geçmişte yaşadığınız bir olaydan ötürü negatif bir enerjinin kalmış olabileceğinden korkuyorsanız, negatif enerjiyi atmalı -evinizi pozitif enerji ile doldurmaksınız.
Size vereceğimiz tavsiyeleri evinizdeki odalardan birinde deneyebilirsi­niz. Ancak önemli olan evin tüm odalarını aynı pozitif enerji ile doldurmaktır.

Tavsiyelerimizin temelinde yatan ana fikir, negatif enerjiyi hava ve enerji akı­şının olduğu yöne doğru taşıyarak, bir süpürge yardımıyla süpürerek, sağlıklı ve pozitif enerjinin içeri girmesini sağlamaktır.
Eğer böyle bir şeyin işe yaramayacağına inanıyorsanız, evinizin odaların­dan birine girin ve bir çan çalın. Çanın sesini dikkatle dinleyin ve bu sesi aklı­nızda tutmaya çalışın. Bu aşamadan sonra aşağıdaki tavsiyelerimizi uygulaya­bilirsiniz:
■ Evinizin kapısına giderek odalara doğru yürümeye başlayın, ellerinizi yu­karı kaldırın ve hava akışını ellerinizle hissetmeye çalışın, bu şekilde yü­rümeye devam ederek her odanın yanma geldiğinizde ellerinizi çırpın.
■ Yürümeye ve hareket etmeye devam edin. Her odanın yanında, ellerinizi bir aşağıya bir yukarıya indirip kaldırarak çırpın.
■ Bir odadan diğerine geçin ve her odada ellerinizi çırpmaya devam edin.
■ Koridorun sonuna gelene kadar aynı şekilde devam edin. Buradan, başlan­gıç noktanız olan sokak kapısına kadar aynı işlemleri yaparak geri dönün.
■ Kapının dışına çıkın ve hayattan beklentilerinizi şöyle bir düşünün. Dü­şüncelerinizi olumlu bir tablo halinde gözünüzün önüne getirmeyi çalı­şın. Örneğin, “evimde gereksiz yere tartışma istemiyorum, evimin daima huzurlu ve sakin olmasını istiyorum, tüm aile bireylerini mutlu etmek is­tiyorum, bunun için gereken her şeyi yapmaya hazırım” diyebilir ve tüm bu mutluluk tablosunu gözünüzün önünde canlandırabilirsiniz. Bu aşa­madan sonra da kapıdan içeri tekrar girebilirsiniz.
■ Çanı çaldığınız odaya geri dönün. Bu sesi hatırınızda tutmaya çalışmıştı­nız. Şimdi bu sesi duyuyormuşçasına, kulaklarınızda çınladığını hissedin. Sesi şimdi daha rahat hissedeceksiniz. Sesin kulaklarınızda çınladığını hissetmiyorsanız, tüm bu saydığımız aşamaları yeniden deneyin.

(Yazi daha once Internet'ten alintilanmisti fakat linki bulamadim maalesef)

Ynt: Cocuklara Ozel Feng Shui Ilkeleri

03/18/2011 08:26:00

Çok güzel bir paylaşım tavsiyeleri dikkate alıcam ...

Ynt: Cocuklara Ozel Feng Shui Ilkeleri

03/18/2011 08:38:00

Çok teşekkürler, print ettim sık sık okuyacağım, aklımda tutamam da hepsini :))
Tekrar ellerine sağlık Janset :))

Ynt: Cocuklara Ozel Feng Shui Ilkeleri

03/18/2011 20:10:00

Hosunuza gitmesi daha dogrusu bu dusunceleri paylasiyor olmaniz ne guzel...cok mutlu oldum.
Sevgiler...
J.


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Cocuklar ve Kuantum

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...