İLİK TESTİNE DAİR KESİN BİLGİLER

<12>
02/10/2012 10:30:00

http://www.kokhucrebagisla.com/

BU SİTE İBN-İ SİNA HASTANESİNİN RESMİ SİTESİ

tüm sorularımızın yanıtlarının burada olduğunu söylediler, yine de aklımıza takılan bir şey olursa güleryüzle cevaplıyorlar (0312-508 24 44)

Arkadaşlarım güzel haberi veriyorum!!!

Siteden ayrıntılarını bulabilirsiniz, 81 ilden isteyen ve şartları uyan (sağlık koşulları anlamında) HERKES bu teste tabi tutulabiliyor. Hangi tüpe kanınızı aldıracağınız, ne şekilde kargolanacağına dair tüm bilgiler bu sitedeymiş. Henüz hiçbir bölümünü okuyamadım o yüzden cevapları ben de bilmiyorum.

Ynt: İLİK TESTİNE DAİR KESİN BİLGİLER

02/10/2012 10:48:00

 Kayıt aşamasından kök hücre bağışı aşamasına dek adım adım süreç nedir?

Cevap:
Kök hücre vericisi olmaya karar verdiğinizde, kök hücre bağışı gerçekleşene kadar çeşitli aşamalardan geçeceksiniz. Her potansiyel verici bu aşamaların tümünü geçirmeyebilir. İstatistiklere göre; bugün gönüllü verici olarak kayıt yaptıran bir kişinin kök hücre bağışı yapma ihtimali önümüzdeki on yıl içinde %5’dir. Doku tipi detaylı olarak belirlenmiş olan genç bir vericinin ise kök hücre bağışlama olasılığı ise kayıttan sonraki bir yıl içerisinde %1’e çıkmaktadır.

Adım 1:
Kayıt işlemi ve kan alımı Kayıt yaptırmanın farklı yöntemleri vardır:

a) Direk Başvurular: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, İbni Sina Hastanesi, Asma Kat’ta bulunan Gönüllü Verici Merkezimize direkt başvuruda bulunarak, onam formumuzu doldurabilir ve 10 ml kan örneğinizi vererek kayıt olabilirsiniz. (Başvurularınızı Merkezimize mesai günleri içinde, 13.30-16.00 saatleri arasında yapabilirsiniz.)
b) Web sitesi üzerinden yapılan başvurular: kayıt formumuzu doldurup, 10 ml kan örneğinizi (5 cc’lik 2 adet mor kapaklı tam kann tüpünde ve üzerine adınızı yazarak) ücretini kendiniz ödeyerek kargo ile Merkezimize gönderebilirsiniz. Kann örneklerinin soğuk zincir, vs. gibi özel koşullarda gönderilmesine gerek olmayıp, kırılmayacak şekilde paketlenmesi ve 24 saat içinde elimizde olmasının sağlanması yeterlidir. Kargo Adresi: Ankara Ünicersitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesi, Hematoloji Laboratuvarı 06100 Sıhhiye, Ankara
c) Toplu başvurular : 50 kişi ve üzerinde yapmayı planladığınız toplu başvurular için lütfen ilk olarak Merkezimizle iletişime geçerek koordine olunuz.


Adım 2:
Doku tipi analizi Kayıt gerçekleştikten sonra, doku tiplendirme laboratuvarımızda, kan örneğiniz üzerinde özel yöntemlerle en az üç gen bölgeniz (HLA-A, HLA-B, HLA-DRB1) tespit edilecektir.

Adım 3:
Veri tabanına kayıt Doku tipiniz, size özgün kayıt numaranız ile akraba dışı doku bankamızın veri tabanına kaydedilir. Böylece, doku tipiniz, tüm doku bankaları tarafından görünür hale gelerek, tüm dünyadan gelebilecek hasta talepleri için hizmete hazır halde tutulur. Kişisel bilgileriniz bankamız dışında hiçbir merkez, kurum ve kişi ile kesinlikle paylaşılmaz.

Adım 4:
Diğer testler Bir hasta ile bir vericinin ilk HLA bulguları arasında bir uyumun tespit edilmesi halinde, talepte bulunan merkezin isteğine göre ya vericinin kayıt sırasında vermiş olduğu kan örneği üzerinde istenen başka doku tipi testleri gerçekleştirilir ya da kan örneğiniz yeniden alınarak (maksimum 20 cc, yani beş küçük tüp) ilgili doku bankasına ayrıntılı doğrulama amaçlı doku tipi tayini için gönderilir.

Adım 5:
Nihai Karar Bu aşamadan sonra hasta için aranan “doku tipi uyumlu verici” olduğunuzun tespit edilmesi durumunda, artık hastanın verici olmak konusunda kesin olarak karar vermenizin zamanı gelmiştir. Gönüllü olmak konusundaki kararınızın devam etmesi durumunda, ayrıntılı bir sağlık taramasından geçtikten ve bir hekim tarafından riskler hakkında aydınlatıldıktan sonra bağış için yazılı bir onay beyanı doldurulur. Güncel durumunuzun belli bir süre verici olmanıza engel olduğu durumlarda (gebelik, sağlık durumu, seyahat, vb.), gönüllülük durumunuz söz konusu süre için askıya alınır. Hastanın klinik durumu uygun ise bu süre zarfında bekleyebilir. Aksi takdirde yeni bir verici arayışına geçilir. Sizinle yapılacak görüşmeler sonrasında belirlenen nakil tarihinden, yaklaşık bir hafta önce hasta için hazırlık aşaması başlar. Bu aşamada hastaya ait kemik iliği hücreleri kemoterapi ve eğer gerekirse ışın tedavisi ile yok edilerek hasta nakil için hazırlanır. Terapinin tamamlandığı andan itibaren hastaya, vericinin sağlıklı kök hücrelerinin hemen nakledilmesi gerekir. Bu süreçte ortaya çıkabilecek bir gecikme/iptal kararı, çok büyük olasılıkla hastanın hayatını kaybetmesine yol açacaktır. Bu nedenle, sizinle irtibat kurulduğunda olası nakil tarihini bildirirken, tüm olasılıkları dikkate almanız gereklidir.

Ynt: İLİK TESTİNE DAİR KESİN BİLGİLER

02/10/2012 11:36:00

Kimlerin kök hücre vericisi olması uygun değildir?

Cevap:
 1. 18 yaşından genç veya 55 yaşından yaşlı olanlar, ağırlıkları 50 kg den daha düşük veya beden ölçüsü endeksi 40’ın üzerinde olan aşırı kilolu kişiler
 2. Belirli hastalığı bulunan ve kan bankasında kan bağışı reddedilmiş kişiler
  • Kalp ve kan dolaşım sistemi rahatsızlıkları
   Örneğin koroner kalp hastalığı, kalp krizi, kalp yetmezliği, tedavi gerektiren kalp ritmi bozuklukları, düzensiz yüksek tansiyon gibi
  • Solunum yolları rahatsızlıkları
   Örneğin ağır kronik astım (düzenli ilaç tedavisi gerektiren), kronik bronşit, akciğer veremi, akciğer embolisi gibi
  • Kan, kan pıhtılaşma sistemi veya kan damarları rahatsızlıkları
   Örneğin oto-immün anemi, A tipi hemofili, derin venlerde tromboz gibi
  • Ruhsal rahatsızlıklar, santral sinir sistemi rahatsızlıkları
   Örneğin tedavi gerektiren depresyonlar, psikoz, şizofreni, epilepsi, multipl skleroz gibi
  • Oto-immün sistem rahatsızları
   Örneğin romatoid artrit (romatizma), kolajenozlar, Crohn hastalığı, ülseröz kolit, troid gibi
  • Salgı bezleri rahatsızlığı
   Örneğin Diabetes mellitus gibi
  • Kötü huylu sayılan (kanser hastalığı) rahatsızlıklar
  • Enfeksiyona neden olan rahatsızlıklar
   Örneğin Hepatit B veya C (iyileşmiş dahi olsa), kronik borelyoz, HIV-enfeksiyonu
  • ve diğerleri.
 3. Kendisine yabancı organ veya doku nakli yapılmış olan kişiler
  Örneğin; böbrek, kalp, cilt, kornea tabakası, beyin zarı, baldır siniri gibi
 4. Bağımlılığı bulunan kişiler
  Örneğin; alkol, uyuşturucu madde ve ilaç bağımlılığı gibi

Ynt: İLİK TESTİNE DAİR KESİN BİLGİLER

02/10/2012 13:03:00

sağlayamazsın

Ynt: İLİK TESTİNE DAİR KESİN BİLGİLER

02/10/2012 13:03:00

şimdi gönderdik diyelim ama öncelik gamze için bakılmasını nasıl sağlarız orayı anlamadım

Ynt: İLİK TESTİNE DAİR KESİN BİLGİLER

02/10/2012 13:05:00

Gamze zaten öncelikli hastalar sıralamasında... zaten de senin iliğinin tutma olasılığı 30bin - 50binde 1 iken hem Gamze'ye hem başkasına tutuyor olma ihtimali yok gibi bir şey... dolayısıyla Gamze'ye tutarsa zaten Gamze'ye gidecek... başkasına tutarsa, zaten muhtemelen Gamze'yle tutmuyor demektir

Ynt: İLİK TESTİNE DAİR KESİN BİLGİLER

02/10/2012 13:07:00

anladım teşekkür ederim

Ynt: İLİK TESTİNE DAİR KESİN BİLGİLER

02/13/2012 12:58:00

Diyarbakırda özel bi hastanede çalışıyorum kan vermek istiyenlere her türlü yardımcı olabilirim.

Ynt: İLİK TESTİNE DAİR KESİN BİLGİLER

Ynt: İLİK TESTİNE DAİR KESİN BİLGİLER

02/14/2012 08:23:00

yalnız lösevin sitesinde testin ücretli olduğu gibi bazı ibareler var, onlar gerçek değil testler tamamen ücretsiz

Ynt: İLİK TESTİNE DAİR KESİN BİLGİLER

02/14/2012 10:07:00

Sanırım Lösevdeki bilgiler eski, güncellenmemiş..

<12>

Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Gamze arkadaşımız için ..

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...