okula baslamdan okuma yazma bilenler

<1234>
02/17/2011 21:15:00

okula baslamadan evvel okuma yazma bilenlerden misiniz? neler yasadiniz? genel kanaat cocugun okula baslamadan evvel okuma yazma ögrendiginde özellikle birinci sinifta sikilacagi yönünde, bunu tecrübe ettiniz mi?

ileriki egitim hayatinizda bu durum size arti / eksi olarak geri döndü mü?

pozitif / negatif paylasimlariniz icin tesekkürler.

Ynt: okula baslamdan okuma yazma bilenler

02/17/2011 21:40:00

efenim ben babamin emeklilik evresinde dünyaya gelmisim :) adamcagizin da vakti bol oldugundan, ben de merakli oldugumdan, bana okuma yazma ögretmis, sag olsun :) babaanneme mektup yazip türkiye'ye postalardik, bi havalara girerdim ben yazdim diye :)

okula basladigim da ise bu durum bana cok arti sagladi, zira avusturya'da oldugumuzdan ve 'okuma sifresini' zaten cözmüs oldugumdan sadece 'almanca' kismina konsantre olup her daim basarili bir ögrenci oldum - nereden bileydim 3 cocuklu ev kadini olarak noktalanacagimi :)

yalniz liseye kadar, bunu sonradan fark ediyorum tabi, bende hep bir 'basarili olma zorunlulugu' hissi vardi - ki bu kesinlikle aileden kaynakli bir durum degil, zira ailem egitim hayatimla yakinen ilgili degildi, muhtemel ki egitim hayatina böyle basladigim icin bunu devam ettirmek istedim.

kötü müydü? hayir.  arkadaslar arasinda ise 'inek' degil ama 'o bilir' dim, özgüvene artisi muhakkak.

özetle: negatif bir durum yasamadim, okula gitmeyi her daim sevdim.

simdi spoileri ileri aliyoruz:

kizim.

Asude bir yasini az gecmisti, harfleri ögrenmeye basladi. lakin bu bilincli bir ögretme seklinde olmadi. ben resim cizemem, kabiliyetsizim, ama güzel yazarim :-p 'anne bir ahtapot cizer misin?' 'hmm, gel sana bir A cizeyim' gibi :) iki yasini doldurmadan ise tüm harfleri ögrenmisti, mesela bu o, noktasi olursa ö gibi. kitap okumayi cok seven, sadece kitaplari olsun, baska birseyi olmasa da olur, cinsinden bir cocuk. ayni zamanda ezberi de cok kuvvetli.

üzerine azicik varsam, okur, biliyorum. evet erken. lakin niye olmasin? 'anne bana kitap okur musun?' a 'kizim, önce kardesini emzirmeliyim - kizim birazcik bekle önce kardesinin bezini degistirmeliyim - simdi olmaz yavrum, yatarken, söz' ü isitip icerleyecegine, kitaplarini kendi okusa, o da ben de mutlu olsak, diyorum.

demek yetmez, bilmekte lazim.

sevgiler

Ynt: okula baslamdan okuma yazma bilenler

02/17/2011 22:25:00

Bendenizde 5 yaşındayken annem ablamın peşinde okumayı söksün diye koştururken orada neler oluyor zihniyetiyle (ablamdan önce:))okumayı sökmüş bir kişiyim.Gelellim okula başladığmda neler olduğuna;ben sıradan bir mahalle okulunda başladım eğitim hayatıma ve ilkokul bir hocamı hiç sevmedim.Kadın benim okuma-yazmayı bilmemle hiiiiö alakadar olmadı.Başarımı hiç övmezdi,aksine ben sana bunları yap demedim der azarlardı.Neyseki 2.sınıfta başka bir hoca geldi ve o hocamı çoook çok severdim.Belki öğretmenin tavrınında etkisi vardır.Yani çocuğun okul öncesi okumayı öğrenip öğrenmemesinden ziyade bu durumda çocuğa nasıl davranmalı bunu bilmek lazım.Öğretim hayatımın devamında bir etkisi olduğunu düşünmüyorum,bilmiyorum o zaman için 1.sınıf öğretmenim olması gerekeni mi uyguladı acaba!!!:))Benim oğlum isterse ben öğretirim,gerekirse gider bir okuldan müfredat bilgisi alırım,ona göre öğretirim.Hoş şimdilik anlamlı bir resim çizmiliği dahi yok:))

Ynt: okula baslamdan okuma yazma bilenler

02/18/2011 04:46:00

Merhabalar,

Bu yazıyı kesinlikle kendimi övmek için yazmıyorum. Sadece okul öncesinde okuma/yazma öğrenmenin yanlış olmadığına bir örnek olsun diye yazıyorum.

Annemin hiç istememesine rağmen teyzem sayesinde :) 4,5 yaşında okumaya başladım. Okula başladığımda ince romanları, gazeteleri okur durumdaydım. 1. sınıfta biraz sıkıldım. Beni 2.sınıfa geçirmek istediler. Ama, boyutlarım çok kü.çük olduğundan :) annem istemedi, ezileceğimi düşündü.
2.sınıftan sonra hiç sıkılmadım, hatta üniversiteyi bitirene kadar çok sevdim. Okul hayatım başarılı geçti. Lisede ve üniversite giriş sınavlarında Türkiye derecelerim var. Şimdi de nerede boş zaman bulursam okurum (yolda, hatta şimdi mecburen tuvalette :)). Ayrıca, okuma sürem de çok hızlıdır.

Benim oğlum şu anda 17 aylık. Eğer onda da bir ışık görürsem okuldan önce öğrenmesini teşvik ederim..

Sevgiler

Ynt: okula baslamdan okuma yazma bilenler

02/18/2011 06:11:00

Okuyorum yazdıklarınızı okudukça sinirleniyorum...Kızıyorum...

Benim 5,5 yaşında bir yeğenim var.Mucizevi bir şekilde gelen bir oğlan...Atakan..Atakanım.. Doğumdan sonra 40 gün komada kalmış ve kendisinden her ümit kesildiğinde hayata tutunmuş bir yavru..Hala neden komaya girdi nedeni neydi ve nasıl ölmedi sorularının sorulduğu ve hala araştırılan bir yavru...Pamuklarda el bebek büyüdü. Ama malesef yarı SP li şu anda...İlk adımlarını ancak 4 yaşında atabildi ve hala fizik tedavi görmekte ve cihazsız ve  normal yürüyemiyor ama ayaklandıya şükür...
Uzunca süre yürüyemeyen bu yavru daha 1,5 yaşalrındayken çok parçalı puzzle yaparak bizi şoka sokmuştu.. Belki de yürüyemediği için enerjisini hep oturduğu yerde boşaltmaya çalıştı...Deli gibi hikaye kitapları okutur ve ezberleyip koca kitabı oturur kendi okurdu:)) Dolayısıyla kalemi çok ama çok erken tuttu...
4 yaşlarına geldiğinde harfleri yazmaya çoktan başlamıştı ve birgün bir baktıkki harfleri yanyana koyarak okumaya çalışıyor hatta neredeyse okuyor...Okudukça daha da çok üzerine düştü....
Ablam bu durumu pedagogla paylaşınca bunun Atakan için zararlı olacağını ve hemen bu aktivitelerden uzaklaşması gerektiğini söylemiş....Ve sonra bu yeteneği üzerine gitmemeye özen göstererek uzaklaştırdık. Öğrenmesin zararlıymış dedik....
Demez olaydık...Ne güzel anlatmışsınız ne zararı olmuş size...
Şimdi düşünüyorum zaten kendini eksik gören ve hayatı boyunca görecek olan Atakanım okulda diğer çocuklardan 1 tık ileride başlamış olması beklide onun psikolojisi için çok faydalı olacaktı...

Ynt: okula baslamdan okuma yazma bilenler

02/18/2011 06:15:00

Asude maşallah sana maşallah! Çok tatlısın sen kuzu!! Asude gıbı kızım olsun Allahım!!

Ynt: okula baslamdan okuma yazma bilenler

02/18/2011 08:44:00

hulya,


benim de avusturya'da bir yegenim var, zeynep, hastaliginin adini bilemiyorum ama, bu yavru anne karninda 9 ay boyunca ayni pozisyonda kalmis, 4. cocuk, düzenli kontroller vs. dogana kadar fark edilemedi, dogdugunda elleri & ayaklari ice dönük, kaslarini kullanamaz haldeydi, defalarca ameliyat oldu, eklem yerleri sorunlu diyeyim, mesela kollarini kaldiramiyor, sol el biraz daha iyi, sol eli ile sagi kaldirip destek yapiyor vs.


suan 5-6 yasinda, desteksiz yürüyemiyor ama 'schiene' dedigimiz demir aparatlari ile yürüyebiliyor ve fakat durum ayni anlattigin gibi. cok erken yasta konustu, erkenden kalem tuttu. krese vs. gidememesine ragmen evde kardeslerinden duydugu & hastanede gecirdigi sürelerin etkisi ile akici almanca konusmaya basladi.

sahsen

''Şimdi düşünüyorum zaten kendini eksik gören ve hayatı boyunca görecek olan Atakanım okulda diğer çocuklardan 1 tık ileride başlamış olması beklide onun psikolojisi için çok faydalı olacaktı''

cümlene icten katiliyorum.

bizim kiz schiene'leri olmadan 3 adim attiginda nasil seviniyor bir görsen... son gittigimde hemen kagit kalem cikardi 'hala bak ben adimi yazabiliyorum, ablaminkinide yazabiliyorum, Asude böyle mi yaziliyor' diye bana gösterirken ayni sevinc vardi yüzünde.

uzman degilim, hislerimi paylastim,

sevgiler, hususen Atakan'a :)


ps: sümeyye, amanin deyim, mübarek cuma günü ne istedigine dikkat et, bunun bide dark side'i var :p

Ynt: okula baslamdan okuma yazma bilenler

02/18/2011 08:46:00

Asna asude gıbı agır baslı tatlı akıllı olsun guzel olsun :) ama kardes olarak Allah Hayırlısını nasıp etsın :)

Ynt: okula baslamdan okuma yazma bilenler

02/18/2011 09:00:00

Çok teşekkürler Asna....

Bu konuyu tekrar gündeme getirecek ve ablamla konuşacağım...Desteğin için ayrıca teşekkürler. Beni cesaretlendirdi burası.

O yavruya da Allahım tez amanda şifa versin koşsun kuzucuk...Anladığım kadarıyla benzer cihazlar kullanıyorlar...

Yavrularını ve o kuzuyu öperim...:)

Ynt: okula baslamdan okuma yazma bilenler

02/18/2011 09:20:00

Çocuğun öğrenmek isteyerek öğrenmesi bu işin "doğal"lığının bir göstergesi değil mi?

Ynt: okula baslamdan okuma yazma bilenler

02/18/2011 10:22:00

çok geçmiş olsun 2 çoccuğumuza da ;((

<1234>

Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Okul öncesi dönemde okuma-yazma

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...