okula baslamdan okuma yazma bilenler

Ynt: okula baslamdan okuma yazma bilenler

02/18/2011 12:22:00

Henüz 1 yaşında oğlum olmasına rağmen fikrimi yazayım eksik kalmayayım.
Bende 4,5 yaşımda teyzemin sesli gazete okuması sayesinde okuma öğrenmişim 5,5 yaş okula postalanmışım ama okulu sevmenin tek koşulu iyi bir ilkokul öğretmeni olduğunu düşünüyorum.
Okulu sevdiren de nefret ettiren de ikokul öğretmenleri cevremde de gördüğüm kadaryla.
Ben çok severdim hala severim. 20 yaşımda üniv. mezun oldum. 
Oğlum'da baskı ile okulda öğreneceğine geniş geniş öncesi öğrensin ya da öğrenmesin :)

Ynt: okula baslamdan okuma yazma bilenler

02/18/2011 12:25:00

diğer yazılar şimdi okudum. allah tüm yavrulara sıhhat versin öğrenirler nasılsa diğer şeyleri er ya da geç.

Ynt: okula baslamdan okuma yazma bilenler

02/18/2011 13:19:00

ben de kendimi bilmedigim bir yasta okumayi ve yazmayi ogrenmisim. nasıl ogrendigimi hatirlamıyorum lakin annemin bos bir zamanina geldigi kesin, muhtemelen abimleri okula gonderince boslukta kalıp bana ogretti. okula gittigimde arkadaslarimdan cok ilerdeydim. ozellikle 1 ve 2. sınıfta cok sıkıldıgımı ve ogretmenim benimle az ilgilendigi icin icerledigimi hatırlıyorum. ogretmenimi cok severdim, ondan ayrilmamak icin sinif atlatma tekliflerini kucucuk aklımla geri cevirmistim. ogretmen ne yapsin, benim elime bir hikaye kitabi verir diger ogrencilerle hece kitabından calisirdi. ama hayatımın hicbir doneminde bunun baska bir dezavantajını yasadıgımı sanmıyorum. hep okulu seven ve basarılı bir ogrenci oldum. bence isteyen ve merak eden bir cocuktan ogretmeyi sakınmak yanlıs- nacizane fikrim. 

Ynt: okula baslamdan okuma yazma bilenler

02/18/2011 13:49:00

ben de 4 yaşındayken okuma yazma biliyordum. 5 yaşındayken okula başladım, çarpım tablosunu da biliyormuşum başladığımda ailemin dediğine göre ama o kısmı ben hatırlamıyorum:) okul müdürü 2. sınıftan başlatmayı önermiş hatta 1. sınıftan öğreneceği bir şey yok diye ama ailem kabul etmemiş. benim öğrenmemde abimin çok etkisi oldu, annem abime öğretirken okuma yazmayı ben de hep onlarla dinlerdim annemin abimle işi bitince ben otururdum bana da öğret diye. abim okula gittiğinde ben de gidicem diye ağlardım. yine abim ortaokulda ingilizce öğrenirken ben de onunla öğrendim hazırlığa başladığımda bu sefer ingilizce bilerek başlamış oldum ama yine sıkıldğımı hatırlamıyorum. ben bu halimden hep memnundum hala da memnunum. hep başarılı bir öğrenci oldum. ancak bende de hep yüksek not almalıyım kaygısı vardı. ama bunun erken öğrenmekle ilgisi var mı bilmiyorum, aslında başarılı bir başlangıç yapınca herkes senden devamının da böyle gelmesini bekliyor, sanırım bu endişe bu yüzden oluyor.
benim de ilkokul öğretmenim mükemmel ötesiydi belki da onun etkisiyle derslerde hiç sıkıldğımı hatırlamıyorum. sadece ödev olurdu 50 tane eğik çizgi dik çizgi çizin diye. onları yaparken sıkıldığımı hatırlıyorum ben bunları niye yapıyorum diye, çok anlamsız geliyordu.
ancak şu an sistem biraz değişik el yazısı vs kendi okul öncesi öğrense okulda bu açıdan bocalama yaşar mı acaba bilmiyorum.

Ynt: okula baslamdan okuma yazma bilenler

02/18/2011 15:11:00

bu kardes hikayelerini okumak beni cok mesud ediyor :-)

Ynt: okula baslamdan okuma yazma bilenler

02/18/2011 17:14:00

Benim abimler aradinda da 17 ay var demis miydim asnacim?:)

Ynt: okula baslamdan okuma yazma bilenler

02/18/2011 18:42:00

Yazılarınız benim içimi rahatlattı,elime gecen yeni kitap akıllı bebekler akademisinin eğitimci yazarları da aynı şeyi söylemekte,erken yasta okuma yazma öğrenmek(tabiki oyunla ve istekle)ilerki  yaşlarda başarıyı arttırmakta oldugunu belirtiyorlar ve bunun için bir metot vermişler(kendi çocuklarında denemiş ve başarılı olmuşlar,hatta iki dilde)

Ynt: okula baslamdan okuma yazma bilenler

02/22/2011 06:56:00

merhaba,

bende okula gitmeden ogrenenlerdenim. krese dort yasında ilkokula bes yasında basladım. - ilkokula gittigim yıllarda bes-altı yaslar birinci sınıfa alınıyordu - krese basladıgım yıl ogrendim. kreste ogretmenim sayesinde. hazırlık sınıfı vardı net hatırlıyorum. oarada cocuklara ogretmenleri-baska ogretmen-sesleri ogretiyordu. dikkatimi cekmisti sınıfın bir agızdan sss ccc çççç demesi, o merak bu merak:) bu vesile ile ogrenmis oldum ben de.

lakin/fakat/dahi/hatta ben sıkıldıgımı da hatırlıyorum asna. ilkokul birinci sınıfta diger cocukları beklemekten sıkılırdım.sınıfa hep bebegimi gotururdum. okuma yazma isi o yıllarda fislerle yapılıyordu, arkadaslarım fislerle ugrasırken ben bebeklerimle oynardım:) ve birinci sınıfta gorevim elmaları boyamak olmustu:) oyle bir agac vardı sınıfta, ogretmenimiz okuma yazmayı soken cocukların elmalarını kırmızıyla boyama isini bana vermisti.

ogrenme hızı hızlı olan bir cocuk olmak cocuk icin iyi bir sey mi bilmiyorum lakin diger cocukları beklemek sıkıcı olabiliyor bunu biliyorum:) kendimle gurur duydugumu hatırlıyorum ama. hatta bir ogretmen edasıyla arkadaslarıma yaklastıgımı da:)

cocuklarıma bu isi ogretir miyim bilmiyorum. lakin meraklıyım, ogrenmeyi, okumayı, arastırmayı seviyorum. cocukların dikkatini ceker ve talep ederlerse neden olmasın diyorum. muspet menfi degerlendirmeleri okumak iyi gelir, biliyorum:)

selamlar,
bol gunesler. 

Ynt: okula baslamdan okuma yazma bilenler

02/22/2011 07:01:00

yazmamısım;

ilerki egitim yıllarında bunun kayda deger bir artısı olmadı galiba. hızlı okumak-okuma konusunda konusuyorum- hep basıma bela oldu. tahammulsuz oldum. mesela ogretmen edebiyat dersinde hani okuma parcaları verir sınıftan birine okutur ya, okuyan kisi yavas okuyorsa zor tahammul ederdim:)

ayrıca hızlı okumak baslarda dikkat eksikligi yarattı galiba, satırları capraz okurum hala. uni. hazırlanırken gittigim dershanede bir ogretmenimin uyarısıyla bu isi cozdum, lakin o yıla kadar dikkat konusunda sıkıntı yasadım.

selamlar,
erler film sundu:)

Ynt: okula baslamdan okuma yazma bilenler

02/22/2011 07:09:00

Ailede hıcbır tesvık ve ılgı yokken kendı kendıme okumaya heves ederek ve annem+teyzeme sureklı sorular sorarak okumayı cozmusum, sanıyorum 5 yaslarındaydım.

Bunu tek cocuk olmama baglıyorum.

Kardesım olmadıgı gıbı yasıtım da yoktu, hayatımda hep oyuncaklarım ve bana bakan 3 kadın vardı. O 3 kadının dunyası hıcbır zaman bana cok yakın olmadı ama onlarla bırlıkte olmaktan da hıc sıkılmadım. Ama onlar bana yetmedıgı ıcın kendı dunyamı kurmaya daha erken basladım.

Okula gıtmeden evvel, Hurriyet gazetesinin o zamanki eki Kelebek'i elime alıp okudugum bır enstantane var gozumun onunde.

Ilk okuldaki sınıfım cok kalabalıktı ve bız okumayı erken cozmus olan 7,8 kısı bıraz daha ozel bır egıtım gorduk, rahat ettık.

Benzer sekılde, yıne kımse ozel bır ılgı alaka gostermezken ılkokulun 3. sınıfında org calmaya ve ıngılızce ogrenmeye basladım. Muzik en onemlı ılgı alanım, İngilizce ise ozumdur simdi. Mutercım-tercuman olmaya cok erken donemlerde karar vermıstım.

Reyhan'a benzer sekılde benım de derecelerim oldu.
Yetenek varsa kendını erken donemde bellı edıyor sanırım.Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Okul öncesi dönemde okuma-yazma

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...