okula baslamdan okuma yazma bilenler

Ynt: okula baslamdan okuma yazma bilenler

02/22/2011 11:57:00

Diğerlerinin cevaplarını okuyamadım ama görüyorum ki hepimiz okula başlamadan öğrenmişiz okumayı:)

Israrlarıma dayanamayan halam yaz tatilinde öğretmişti.Benim için hiç iyi olmadı.Çünkü ben hiper-aktif teşhisi konmuş çocuklardan biriydim.Zaten sınıfta oturmakta zorlanırken bi de bildiğim şeylerin anlatılması beni çok sıkıyordu.Okul hayatım hep sıkılarak geçti,öğretmenimi de sevmedim zaten.Sıranın altında bacak bacak üstüne attım diye bana tokat atmıştı.Neyse bunun konuyla ilgilisi yok:) Var aslında ben değil düzgün oturmak yerinde duramıyordum nasıl beklersin bende put gibi oturmamı behey kadın!
Sonraları öğretmenden daha fazla bildiğimi düşünmeye bile başlamıştım.Evde ansiklopediler filan okuyup,öğretmeni alt ettiğimi hayal ederdim.Bu durumun benim hareketli bi çocuk olmamla çok ilgisi var.Bununla beraber eğitim sisteminin günahı daha çok.
Okuldan o kadar sıkıldım ki etrafımdaki herkese okula başlamadan asla okuma-yazma öğretmeyin diye öğütler verdim.
Ama şimdilerde henüz 1 yaşındaki oğlum "ilk sözcüklerim" kitabını elinden düşürmüyor.Elmaya mam-mam,arabaya en-en diyor:) Bu durum nereye kadar gider? Acaba kendi kendine öğrenir ya da bunu talep eder mi? 
Bilemiyorum kafam karışık.Ama çok sevindim böyle bir grup açılmasına.O zaman gelene kadar oğlumla beraber karar verebilmeme çok fayda sağlayacağından eminim.

Ynt: okula baslamdan okuma yazma bilenler

03/01/2011 20:42:00

Ben hem okula erken basladim, hem de gittigimde okuyabiliyordum ve yazabiliyordum. Artik ondan midir yoksa karakterimdeki acelecilikten midir bilmem yazim hep cok cirkin olmustur. Yazdigim yazilar "el yazisi" okuldaki tahtaya asilmamistir. Gerci bu da cok onemsedigim bir konu oldu diyemem. Belki bir cız. (Yazım güzelleşsin diye beni kızların ortasına oturtmuştu öğretmen. Kızlara hep güzel yazının düşmesi de çok tuhaf değil mi?)

Okulda sıkılma konusuna gelince... Okuma bilen sıkıldı da bilmeyen sıkılmadı mı diyeceğim. Sıkılmak okuma bilme/bilmemeden çok eğitim sistemimizin başarısızlığıyla ilgili gibi geliyor bana.

Ynt: okula baslamdan okuma yazma bilenler

03/01/2011 22:32:00

Merhaba,


Benim annem ve babam öğretmendi. Onların yoğun çabası ile okuma ve yazmayı öğrenmeden okula başlayanlardanım :) Yine de sadece ilkokul 1 de değil öğrenim hayatımın büyük bir çoğunluğunda sıkıldım. Ama buna rağmen  yüksek lisans da dahil okudum. Şu an Dutch kursuna gidiyorum. Diğerlerini beklemek hala beni sıkıyor ama bu okumama ya da bir şeyler yapmama engel olmuyor. Sadece hak ettiğim yerde değilim hissi çok hoş değil. Diğerlerini hızını kesen birer engel olarak görmek de iyi bir şey değil.

Ben belki de annemlerden böyle gördüğüm için  oğlumun öğreneceği ortamlara bile izin vermiyorum. Hediye gelen alfabe puzzle'nı saklamak gibi. Ya da oyun hamuru setinin içinden çıkan harflerin bir ikisini söylemeye başladığını görünce kaldırmak gibi... 

İnsan hayatı ya da psikolojisi alan alan birbirinden soyutlanamaz ki! Erken okuması sadece okul hayatı ile ilgili konulara olumlu ya da olumsuz etki eder diyemeyiz diye düşünüyorum. Okul hayatına olumsuz etkilemez belki ama bir şeyleri gerektiğinden erken yapması başka gelişim alanlarına olumsuz yansır mı acaba diye endişeleniyorum. Belki daha güzel dans etmesine, belki  daha iyi yüzmesine ya da resim yapmasına. Ya da atıyorum olacağından daha az sosyal olmasına  neden olabilir mi diye düşünmeden edemiyorum. Bunlar tamamen sadece birer örnek. Bunların cevabını verebilmek tabi ki mümkün değil.  O yüzden ben gerekli ortamları hazırlamayarak kendi haline bıraktım ama buna rağmen içinde bir aşkla öğrenirse de "Okumayacaksııın!" diye kafasına kafasına da  vurmam herhalde :)

Ynt: okula baslamdan okuma yazma bilenler

03/01/2011 22:39:00

Okuma yazma bilmiyordum ama şimdik durumumuzu anlatayım.

Şu an benim oğlumda çok istekli. Biz sayılarla başladık oyalansın diye. 1den 9 a kadar öğrettik. Ama daha fazlasını istiyor sürekli. 10 sayısını öğrettğimizde başka 10 dedi 20 yi öğrettik.Başka 20 dedi sonra 30,40,50,60,70,80,90ı öğrendi ama isteği bitmek bilmiyor. Eğitici telefonda ABC şarkısı var nerden eşleştirdiyse ABC gördüğü zaman hemen ABC demeye başlıyor. Üzeriine düşsem heemn öğrenir ama sorun yaşar diye korkuyor(d)um. Bazen öğrenmek istediği zaman başka şeylere yönlendirip unutturuyordum.

Geçen hafta 5 katlı kreşi olan bir tanıdığımıza sordum bu durumu. Kendi hevesliyse öğret ama sen zorlama dedi. Hatta 3 yaşında okuma yazma bilen bir öğrencisinden bahsetti. Burdaki tecrübelerden anladığım kadarıyla öğrenmesinde bir mahzur görmüyorum artık. O heveslendikçe bana sordukça öğretmeye karar verdim.

Ynt: okula baslamdan okuma yazma bilenler

03/04/2011 22:31:00

okumayı ve yazmayı okula gitmeden önce ögrenmişim ben de.. 6 yaşımdayken. Bizim dönemde 6 yaş çocuklarını okula almak istemezlerdi pek ama okum-yazma biliyorum diye kabul etmişti okul müdürü.. Ayrıca boyum diğer çocuklara oranla daha uzundu.. Bu yönden belki bir artı olmuştur bana, yani erken başlamama ragmen gene de sınıfın en uzun boylu ve cılız çocuguydum. 1 sene daha beklesem sorun olabilirdi bilmiyorum.. 

Her neyse okulda mevcut 64 kişi filandı. o  kadar ki 4 kişi oturdugumuzu bilirim. Sıradan bir mahalle okulu işte.. İlk 4 ay içinde 5 ayrı ögretmen değiştirmiştik ve o dönemde normalde okumaya geçmesi beklenen çocuklar bile okumaya geçememişlerdi malesef ve biz pek bişey anlayamadan geçip gitmişti o dönem.. Fakat kalıcı ögretmen gelip de normal düzene geçtiğimizde herkesin fiş defterinin , hece kitabının olması beni üzmüştü ne yalan söyliyim. Ayrıca boyum uzun oldugu için de diğer çocuklar bana "sen sınıfta kaldın değil mi hem okuma yazma da biliyorsun" der dururlardı.. Tüm yılım onlara henüz 6 yaşımda oldugumu inandırmaya çalışmakla geçmişti ve ayrıca o dönemde de keşke okuma-yazma bilmiyor olsaydım dedirtmişti. Ama bende bir psikolojik travma filan oluşturmadı.. Nasıl olduysa geçti gitti. İlerleyen yıllarda hiç dert etmemiştim.. Hatta erken başladığım için bazı faydalarını da görmedim desem yalan olur..
Ben de eger doğal bir süreçte kendiliğinden gelişiyorsa bu durum engel olmamak teşvik etmek gerekir diye düşünüyorum..

Ynt: okula baslamdan okuma yazma bilenler

03/06/2011 10:10:00

Ben de okula başlamadan önce ablamlara çok hevesleniyordum, harfeleri tanıyordum ama okuma-yazma öğretmeden göndermeyi başarmışlardı okula. Gittiğim gibi öğrendim. Evdekiler bile okumakta olduğumu dükkan tabelası ile ilgili bir şey sorarken fark ettiklerinde epeydir okuyordum, benim dışımda söken bir çocuk yoktu henüz. Yani itinalı bir şekilde öğretmemiş olmalarının önemli bir katkısı olmadı. Bunun dışında da öğrenim hayatımda benzer şeyler yaşadım. Başkalarını beklerken sıkılma, acelecilik, çirkin yazı hepsi öğrenim hayatımda karakteristik özelliklerimdi. Öğrenmeye hevesli bir çocuğa kasıtlı bir şekilde öğretmeme sonucunda da en fazla benimki kadar ötelenebilir sanırım ve sonuç gider gitmez öğrendi oluyor, yılın kalanında çok değişen bir  şey yok. 


Sadece sınıfta öğrenirken değil, çok sevdiğim birkaç ders dışında ders çalışırken de çok sıkılırdım ve sanki çalışmak tembel işiymiş, zekiler çalışmadan (ya da benim gibi sınıfta lak lak edip yanındakini konuşturarak) da yaparmış gibi bir ironi vardı kafamda. Ne kadar saçma. 

Ne zamanki öğrenmeyi, başarıyı, doğuştan gelen yeteneklerden farklı bağımsız tutmaya başladım, esas olanın ilgi, şans ve çaba olduğuna karar verdim, o zaman çalışırken sıkılma olayı bitti.

Bir de dikkatimi şu çekti, ilkokuldan önce okuma-yazma öğrenmenin en önemli dezavantajı olarak çocuğun sıkılıp okuldan soğuması vurgulanıyor. Gördüğüm kadarı ile sıkılma olsa bile bu çok da soğuma şeklinde etki etmemiş. Daha çok şikayet edilen, sıkıntı veren etkisi, sıkılmadan çok öğrenim hayatının kalanında da en iyinin sen olman beklentisi olmuş sanki.

Daha önce birkaç yerde okuduğuma göre, eğitim sisteminde okuma yazma ilkokulda başlasa bile, aslında çocuklar 4-5 gibi okuma-yazma öğrenmeye hazır oluyorlar, belki ince el becerisine göre çok düzgün yazamıyor olabirler bilmiyorum. Eğer çocuklarımızı bu baskıdan korumak istersek, daha baştan "yetenekli, erken öğrendi o yüzden" şeklinde vurgu yapmak yerine, "çocuklar ilgi duyuyorlarsa ve çaba gösterirlerse ilkokuldan önce de öğrenebilirler, sen kitapları seviyordun, öğrenmek istiyordun, biz de öğrettik" şeklinde yaklaşılır, ilgi ve çalışkanlığa vurgu yapılırsa çok sorun olmaz diye düşünüyorum. 

Ynt: okula baslamdan okuma yazma bilenler

03/06/2011 11:30:00

Damla,


Sanki beni anlatmışsın :) Ben de aynen senin gibi okula gider gitmez ilk ayda öğrenmiştim. Adım okulda öğrendi olmuştu sadece :) Bunun yanı sıra acelecilik, çirkin yazı, çalışmanın tembel işi olduğunu düşünme  ve en önemlisi hayatın boyunca en iyi olma zorunluğu hissetme vardı hala da var. Bu en sonuncusu benim hayatımı o kadar olumsuz etkiledi ki... En iyi olamayacağımı bildiğim hiç bir şeyi denemedim bile. Mesela ilkokul ve ortaokul da içim gittiği halde folklor ve bando seçimlerinden kaçtım. Ya başarılı olamazsam, rezil olursam korkusu taşıdım hep. Hala da bilmediğim şeylerde atamam kendimi ortaya. 

Son paragrafta ailenin tutumunun önemini çok güzel anlatmışsın. Sanırım eğitimci olmalarına rağmen benim ailem bu konuda epey hata yaptı :(

Ynt: okula baslamdan okuma yazma bilenler

03/06/2011 12:24:00

Demdem, ben de senin daha önce yazdıklarını çok yakın bulmuştum, belirtmeyi unuttum. Bir kuşak dolusu bilinçli ebeveyn hata yaptı bence, çocuklarına çok zeki, çok yetenekli olduklarını sürekli vurgulayarak ve dikkatli olmazsak bence bizlerin de kolaylıkla düşebileceği hatalar bunlar. Ben gerçek anlamda çalışmayı iş hayatında öğrendim desem gayet doğru olur, ondan önce yalnızca çok sevdiğim ve doğuştan yetenekli olduğum şeylere çalışabileceğimi sanırdım hep, ne büyük kayıp. Gitar çalmayı bare kalıplarına geçince, basketbol oynamayı turnikeyi geçtikten hemen sonra bıraktım. Spor her zaman çalışma işidir, bir dalını bile doğru düzgün yapmamış olmam bence bundandır. Öğrenim hayatım boyunca sadece açık ara önde olduğum şeylerle ilgilendim. Üstelik hırslı bir kişi olduğum, en iyisi olmazsam olmaz diye düşündüğüm için değil, eğer bir şeyde zorlanıyorsam, bu konuda yeteneğim olmadığı ve çalışsam da bir şey olmayacağına inanmamdan kaynaklıydı işin acı tarafı.

Ynt: okula baslamdan okuma yazma bilenler

03/06/2011 23:36:00

damla;

ne kadar güzel ifade etmişsiniz. 

Ynt: okula baslamdan okuma yazma bilenler

03/30/2011 12:18:00

merhabalar,
ben okumayı ilkokuldan önce öğrenmedim, okulda öğrendim. ama ilkokula 5 yaş 4 aylıkken başladım.  o dönem bir pilot uygulama varmış ve gittiğim ilkokulun 1 sınıfını, bu şekilde aynı yaşta çocuklara özel açmışlardı. teknikler, müfredat herşey aynıydı, sadece sınıf arkadaşları aynı yaştaydı (çoğunlukla 1 yaş erken) Ama ne oldu, sene bitmeden biz başka bir şehre taşındık ve hep 1 yaş büyüklerle okudum. hiçbirşey fark etmedi. bazı derslerde iyi, bazı derslerde ortanın üstü, bazılarında orta; genel olarak başarılı bir öğrenciydim. hatta hazırlık okuduğum halde sene kaybetmemiş oldum. yaşıtım ilk sınıf arkadaşım üniversitede oldu. eğitim hayatının tümüne 1 sene erken başlamıştım. erken kalkan yol alır misali, hiçbirşey kaybetmediğim gibi vakit kazandım.  1 sene erken gitmek bana olumlu yansıdı.

mesajlardan çıkardığım sonuç, okuma bilerek başlamak belki ilkokul 1'de -öğretmen tutumuna göre değişmekle birlikte- bir süre sıkıcı olabilir ama okumanın dışındaki şeylerde çocuk zaten yaşıtlarıyla paralel gidiyor ve aradaki fark bir süre sonra kapanıyor. ama okumayı erken öğrenen çocuk, hayatı boyunca okumayı, öğrenmeyi, bilgiyi bir veya birkaç "tık" daha fazla seviyor. yazdıklarınızdan böyle bir hisse kapıldım


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Okul öncesi dönemde okuma-yazma

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...