okula baslamdan okuma yazma bilenler

<1234>

Ynt: okula baslamdan okuma yazma bilenler

05/10/2011 12:48:00

yiğenim 3.5da okumayı4de yazmayı öğrendi, kendi kendine. şu an 5 yaşında. bu arada 2 basamaklı sayıları da çarpabiliyor. pedagog dedi ki, 4.5 yaşında ama ilokul 3 seviyesinde. gene de sakın büyüklerle okutmayın, sosyal olarak çok ezilir. ilkokula başlarken öğretmeniyle ve okuluyla konuşulacak. ona verilen ödevler ayrı ve seviyesine göre olacak. şu an gittiği anaokulu bunu desteklediği için oranın ilkokuluna devam edecek.

Ynt: okula baslamdan okuma yazma bilenler

05/10/2011 12:54:00

Benim babam öğretmen, vesileyle 4 yaşından beri okuma yazmam var. Tek sorun öğretim hayatı başladığında diğer öğrenciler seninle aynı seviyeye gelene kadar çok sıkılıyorsun ama donanım bakımından daha erken yapılanmaya başlıyorsun, ben memnunum.

Hala deli gibi okurum araştırırım. Artılarının daha çok olduğunu düşünüyorum. Annem ve babamda ellerinden kitap düşürmeyen insanlardı. Bu da bana iyi bir model  oluşturdu. 

Erken okumayı öğrenmem dolayısı ile anneme birşey sorduğumda "kendisinin bildiğini ama eğer ansiklopediden yahut sözlükten bakarsam daha iyi öğreneceğimi" belirtirdi. Bu da öğrenme isteğimi araştırma arzusu  ile süsledi.  Merak ettiğim şeye bakarken farketmeden başka kelime yada konulara gözüm kayıyor, bilmediğim bir çok şeyi öğreniyordum, nce ince güzel bir alt yapı ile büyüyordum.

Bir de ben 4 yaşındayken kız kardeşim 1,5 yaşındaydı ve anlamaya başladıktan sonra ona annem yada babam değil ben kitap okudum. Bu da kardeş olarak birlikte geçirdiğimiz kaliteli zamanı arttırdı. Belkide ailem üzerindeki bir kısım "kardeş" yükünü aldı. Kardeş de aile ile birlikte beni örnek aldı, o da erkenden  okuma yazmayı öğrendi. Böylece ben okula başladığımda da aramızda  yabancılaşma & uzaklaşma olmadı.

Otobüse, minibüse bindiğimizde çevredeki yazıları, reklamları okumaktan "ne zaman ineceğiz, ne kadar kaldı" gibi soruları hiç sormadım :)

Arkadaşlarım çubuk çizerken ben sınıfta hikaye kitapları okudum, öğretmenin kendine yardımcı tayin etmesi ile :p ödevlerini kontrol ettim, bana karşı bakış açıları farklı oldu ;) benim çocuksu özgüvenim tavan yaptı :)

Ve daha bir çok güzel örnek var..
Velhasıl çocuk öğrenmek istiyorsa engellememeli, destek olunmalı, çocuk öğrenmeye niyetli değil ise zorlamamalı, oluruna bırakmalı derim..

<1234>

Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Okul öncesi dönemde okuma-yazma

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...