Prof.Sabiha Paktuna için yazilanlar doğru mu?

<12>
01/19/2012 06:10:00

Facebook da Prof.Sabihan Paktuna Keskin 'e bir okuyucusu soruyor;

Ceza aldiğiniz doğrumu?

Bir başka okuyucusu da meslekten kisa sure men edilmiş diyor.

Bunun üzerine nette bu araştirma yapip Sabah gazetesinde bu konu

Hakkinda bir yazi okudum . Bu yaziyi sizlerle paylasmak ve bu konuda

Bilgisi olan, konuyu takip eden arkadaslarin fikirlerini almak ve paylasimlarini

Okumak icin bu konuyu actim;

Eger gercekse hepimizin bunlari bilmesinde fayda var.. İste yazi ;

"Ünlü Pediatrik Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Sabiha Paktuna Keskin'in başı yine yazdığı roman yüzünden derde girdi. Keskin, hastasına ait gizli bilgilere yer verdiği gerekçesiyle basımı yasaklanan romanını, bazı ifadeleri değiştirerek "Kanıt, Tanık, Bilirkişi, Amigdala Unutulmaz 2" adıyla tekrar yayımladı. Hastasının kızı E.A. da kitabı okuyup intihara kalkıştı. Bakırköy Cumhuriyet Savcısı Pircan Barut Emre tarafından hazırlanan iddianameye göre; Prof. Dr. Sabiha Paktuna Keskin'in aralık ayında "Kanıt, Tanık, Bilirkişi, Amigdala Unutulmaz 2" ismiyle yayınlanan kitabında N.A. ve 24 yaşındaki kızı E.A. hakkında, ilk taslakta olandan daha ağır hakaretler içeren ifadeler yer aldı. Annesinin özel hayatına ait olduğu iddia edilen bilgileri de kitapta okuyan E.A. hap içerek intihara teşebbüs etti. Genç kız Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi'nde midesi yıkanarak kurtarılırken, N.A.'nın tedavisini yürüten psikiyatri uzmanı Tuba Olgun, kitabı yazan Keskin'i savcılığa ihbar etti. Doktor Olgun ihbar mektubunda, N.A.'ya 'dissosiyatif kimlik bozukluğu, major depresyon, travma sonrası stres bozukluğu', kızı E.A.'ya ise 'major depresyon ve başka türlü adlandırılamayan dissosiyatif kimlik bozukluğu' tanısı konulduğunu ifade etti.

"KİTAP İNTİHARA SÜRÜKLEDİ"

N.A.'nın kendisini ve ailesini taciz ettiğini öne süren Keskin, kitabında yer alan bilgilerin müştekileri ve ailesini hedef almadığını, esinlenme dahi olmadığını belirtti. Keskin, N.A.'nın kendisine husumet beslediği için şikayetçi olduğunu öne sürdü. Bilirkişi raporunda ise, "bilimsel ve nöropsikiyatri camiasında bilinen bazı makale özetleri arasına, bilimsel olmayan ve müştekilerin hayatları ile ilgili olan bölümler yerleştirilerek oluşturulan içerikler itibariyle; romanın, müştekilerin ciddi zarara uğramasına, yaşadıkları travmatik deneyim nedeniyle psikiyatrik ve fiziksel algılarının bozulmasına, müştekilerde intihar fikrinin oluşmasına, duygu, durum dalgalanmaları, intihar fikri ve planlarında artma olmasına, psikiyatrik sağlıklarının bozulmasına neden olduğu" ifade edildi.

ÖZEL HAYATIN GİZLİLİĞİNİ İHLAL

Soruşturmayı tamamlayan savcılık Prof. Dr. Keskin hakkında, "başkasını intihara sürükleme, yardım etme, yaralama, hakaret, özel hayatın gizliliğini alenen ifşa etmek, özel hayatın gizliliğini ihlal etmek, yayın yoluyla hakaret, kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek ve yaymak, müşteri sırrı niteliğindeki bilgi ve belgeleri açıklamak, adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs" suçlarından dava açtı. Keskin, Bakırköy Asliye Ceza Mahkemesi'nde 4 yıldan 12 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak.

BRANŞI OLMAYAN ALANDA HEKİMLİK

Sabiha Paktuna Keskin, terapiler sırasında N.A.'dan elde ettiği özel bilgilerle bir roman taslağı hazırladığı iddiasıyla İstanbul 7. Asliye Ceza Mahkemesi'nde de yargılanıyor. Keskin'in bu davada 5.5 yıla kadar hapsi isteniyor. Bu kitabın basımı, N.A.'nın noter kanalıyla gönderdiği ihtarname üzerine durdurulmuştu. İstanbul Tabip Odası da N.A.'nın başvurusu üzerine Prof. Dr. Keskin'e, branşı olmayan bir alanda hekimlik hizmeti vermesi ve hastanın tedavisini 8 yıla yaklaşan bir süre aksatması nedeniyle 1 ay meslekten men, ayrı ayrı gerekçelerle uyarı ve para cezası vermişti. SABAH"

Ynt: Prof.Sabiha Paktuna için yazilanlar doğru mu?

01/19/2012 06:17:00

evet bu haber doğru,hatta hastasını yanında çalıştırmıştı tedavi süresince

Ynt: Prof.Sabiha Paktuna için yazilanlar doğru mu?

01/19/2012 06:31:00

şok oldum yaa.. ne dusunecegımı bılemedım yanı..

Ynt: Prof.Sabiha Paktuna için yazilanlar doğru mu?

01/19/2012 06:32:00

bu baya eski bir haber..yalanlamadı sanırım paktuna demek ki dogru..cok acı

Ynt: Prof.Sabiha Paktuna için yazilanlar doğru mu?

01/19/2012 06:47:00

çocuk gelişimci olan bir arkadaşımda , dolandırıcının teki sakın inanmayın demişti.nedenlerini anlattı ama çok uzun 


Ynt: Prof.Sabiha Paktuna için yazilanlar doğru mu?

01/19/2012 07:07:00

gidip çok memnun kalanlarda var tabi ,yoksa bu kadar tv ye çıkamazdı heralde..söylenenlerin doğru olmadığını üşünmek istiyorum

Ynt: Prof.Sabiha Paktuna için yazilanlar doğru mu?

01/19/2012 14:48:00

Offf kime inanacağız,kimi okuyacağız?Bende de 2 kitabı var hala bitiremedim.Anlatımı pek bana göre değil.Sorunları anlatıyor ama çözüme nasıl gideceğini anlatmıyor.Sanki çözüm için kitabı okumak yerine para verip muayenehaneme gelin der gibi..

Ynt: Prof.Sabiha Paktuna için yazilanlar doğru mu?

01/19/2012 15:00:00

Gorusme ucreti De cok yuksek

Bi kez arayip sormustum

Kendisi 1 sefer gorusup

Yardimcilarina yonlendiriyor...

Ynt: Prof.Sabiha Paktuna için yazilanlar doğru mu?

01/19/2012 15:02:00

Oldum olası bu tip insanlara gıcığımdır.Para delisi,ee ne anladım bu işten ver parayı asistan baksın..

Ynt: Prof.Sabiha Paktuna için yazilanlar doğru mu?

01/23/2012 07:30:00

Geçen yıl güvendiğim bir psikologdan kendisi hakkında olumsuz şeyler duymuştum. Hatta Psikologlar derneği S.P.K'i mahkemeye verecek diye söylemişti. Türkiye'deki psikoloji camiası tarafından pek sevilmiyor.

Para için mi yapıyor bilinmez ama çocukları üstü kapalı olarak şiddetle yola getirmeyi savunan bir tip olduğu için uzak durmak lazım diye düşünüyorum. Bende de dinlerken güven değil de korku hissi uyandırır.

Ynt: Prof.Sabiha Paktuna için yazilanlar doğru mu?

01/23/2012 07:36:00

ben hiç duymamıştım.... okuyunca yazılanları şok oldum  burdan bi arkadaş çocuğu için aylar öncesinden randevu almıştı   ona gitmek için

<12>

Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Kıpır anneler ve cocuklarının etkinlik rehberi grubu..

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...