Sizde durumlar nasıl?

08/20/2010 09:52:00

Babalarla çocuklarınızın ilişkisi nasıl?Sınır koyabiliyorlar mı?

Ynt: Sizde durumlar nasıl?

08/20/2010 10:01:00

bizde durumlar şöyle:
hikmet evlenmeden önce benim korkunç müdahaleci bi anne olacağımdan korkuyordu.laf aramızda ben de öyle olacağımı sanıyordum.
ege doğdu. hikmet benim "olmamdan korktuğu anne modeli" gibi bir baba oldu.
ben biraz rahat, fazla rahat bir anneyim.olsun.yapsın.
hikmet bence çok müdahale ediyor.o anda değil -egenin yanında değil- ama elimden geldiğince uyarıyorum.öyle yapmasaydık da böyle yapsaydık.
çünkü onun yanında ona karşı sergilediğimiz tutumlar konusunda tartışmak, sınırları olmayan bir çocuk yetiştirmekten daha tehlikeli geliyor bana :)

Ynt: Sizde durumlar nasıl?

08/20/2010 10:10:00

burcu, tecrübelerimden yola çıkarak diyorum ki baba doğrusunu yapıyor. özellikle yemek konusunda.

hazel,biz işte yiğit in yanında çok konuştuk,sınır tnımıyan serseri mayına dönmüştü bizim yavru. ota b.ka ağlıyordu. şimdi daha iyiyiz

Ynt: Sizde durumlar nasıl?

08/20/2010 10:15:00

senayc baba da okudu mu kitabı yada ilgilendi mi belki okumamıştır sen özetlemişsindir.önemli olan kitabtan okunan şeylere açık olup olmadığı :)sormak istediğim bu daha doğrusu.

Ynt: Sizde durumlar nasıl?

08/20/2010 10:26:00

Evet şenay baba okudu mu kitabı?Yoksa sen okuyup ona özet mi geçtin?Yoksa bize gönderdiğin özetleri onun için mi hazırlamıştın?

Benim eşimin pek işi olmaz kitap okumakla ama bu konuda kararlıyım.Okutucam o kitabı..

Ynt: Sizde durumlar nasıl?

08/20/2010 10:30:00

Burcu Batuhan'da şu anda her düştüğünde ağlayan bir çocuk.Eşim her seferinde ayy kuzum kıyamam diye aldığı için.Evet şevkat gösterilmeli.Ama her düştüğünde de kafası gözü kanamış muamalesi yapılmamalı diye düşünüyorum.

Bi de eşim Batu'ya sinirlenir ona bişey diyemez hıncını benden çıkarır.Dün en son çıldırdım artık.Senin çocuğuna söyleyemediğin şeylerin cezasını ben çekemem dedim.Sınır koy çocuk da rahatlasın sen de di mi?

Ynt: Sizde durumlar nasıl?

08/20/2010 10:34:00

Benim oğlanın daha babasıyla ilgili herhangi bir ilişkisi yok zaten babasını görse abi der herhalde :) Allah izin verirse önümüzdeki ay başı babası geldiğinde baba kavramını geçte olsa öğrenir sanırım.

Zaten bu Çocuğuna sınır koyma kitabını gelince onada okutmak istiyorum.

Sonuçta bir eğitim verilecekse birlikte vermek lazım :)

Ynt: Sizde durumlar nasıl?

08/20/2010 10:47:00

Çiğdem cim,
ben bu özetleri babaya vermek için çıkardım,okuyacak vakti yok ,olsa da sen oku anlat derdi bana.

Yiğit her düştüğünde ağlamıyor,hatta bazen beraber gülüyoruz,çok komik düştün yaaa diye,bu babasıyla hemfikir olduğumuz nadir konulardan biri:) canı yandıysa ağlıyor tabi ama.

Seda,babsı ile fikir birliği sağlamadık biz aslında, babasının yeni mesai saatleri dolayısıyla genelde Yiğit uyuduğunda evde oluyor. Dolayısıyla tek otorite ben oldum, ben de kararlı ve istikrarlı davranmaya özen gösterdim. ve tabii Yiğit büyüdü de, kendini çok rahat ifade ediyor.aleplerini,istemediklerini daha rahat anlatıyor. Kitab 2 belki 2,5 yaş ve sonrasına daha çok hitap ediyor ,bana sorarsan.

bak bizde noluyordu,misal:
ben üstünü giydirmeye çalışıyorum,10dakdır çıplak geziyor,ben zorluyorum,zorla giydiriyorum,babsı geliyor içeriden:annesi ağlatma çocuğu,çılak geziversin

mutfakta yemeğini yere döküyor,ben kızıyorum,babası diyor ki annesi kızma,yanlışlıkla olmuşturvsvsvsv
kesinlikle seda,anne-baba aynı dili konuşmalı,birinin yasakladığı diğeri için de geçerli olmalı. Bir de iki kişi aynı anda müdahele etmemeli. Anne konuşuyorsa o an,baba bir kenarda itiraz etmeden suusmalı. nacizane görüşlerim

Ynt: Sizde durumlar nasıl?

08/20/2010 10:59:00

Hıh şenay aynen biz de öyleyiz!Her zaman olmasa da...Annesi üzme,annesi ağlatma...Bi de insanı kendine kötü hissettiren tarafı var bunun.Ben kötüyüm o iyi mi filan diye düşünüyorsun..

Ben de senin gibi düşünüyorum itiraz etmemeli taraflar birbirine.Edecekse de yalnızken olmalı bu.

Ynt: Sizde durumlar nasıl?

08/20/2010 11:01:00

çiğdem kesinlikle, bence ANNE ne derse o olmalı:)) baba karışmasın heç:)
yaaa çok küçükken bile,bizi anlıyorlarmış,büyüyünce farkediyorsun. Cidden aslaaa onun yanında o nun hakkında konuşmamalı.

Ynt: Sizde durumlar nasıl?

08/20/2010 11:05:00

senayc katılıyorum.

Kitabı okuyorum evt ama şuan uygulama konusunda beklemem lazım hem eşimde okusun nasıl bir eğitime sokacağımızı, nasıl tutarlı davranacağımız birlikte kara verip uygulayalım.

Zaten şuan anneannede kaldığımız için ve gündüz o baktığı için pek bir eğitim verildiği söylenemez.
Bu ay sonu veya önümüzdeki ay başı işten çıkmayı düşüünoyurm babamızda gelirse eksiğimiz kalmayacak ve direk eğitime girişeceğiz.

Zaten fark etmişsen yazar daha çok ilkokul çağındanki çocuklardan örnek vermiş. Daha doğrusu 4. bölüme geldim hepsi kendini ifade edebilen çocuklardan oluşuyor. Ben şimdilik kayıt ediyorum.

Ama kararlılığı asla elden bırakmıyorum.


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Babalar,çocuklar ve sınırlar!

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...