8 aylık hamileyim çok yalnızım ağlıyorum ağlıyorum...

<12>
04/16/2011 21:42:00

ben tek çocuğum...düğünümden 40 gün önce kanserden annemi,tek dostumu kaybettim..eşimin ısrarıyla 1 sene sonra hamile kaldım...tabiki bende istiyordum ama hazır hissedemedim kendimi...sonra düşündüm belki ben istediğim zaman olmayacaktı Allahaşükür oldu kendimi hala hazır hissetmesem de..eşim zor insan...çok zeki çok mantıklı duygularını nerdeyse gostermeyen içerde biryerlerde merhametli...çocuk çok istediği için her türlü yanımda olur sandımm..ama öyle değilmiş....kendimi öyle yalnız ve gariban hissediyorum ki.ağlaya ağlaya nette dolaşırken size rastladım ve üye oldum.bilmiyorum bana yazan olur mu.anneme ihtiyacım var yada bir kardeşe yada kocasını övüp durmayan bir dosta en çok da eşime...ama yok yok yok.belfıtığım var hamilelik cabası tutulup kalıyorum ama eşim yardım etmek şöyle dursun hala herşeyi ayağına bekliyor...hazmedemiyorum affedemiyorum...zaten ticaretle uğraşıyor ve maddi durumu ne hikmetse bir turlu duzelmıyor ben hem evi gecindirmekle uğrasırken bebegımın ıhtıyaclarıylada sadece kendım ılgılenıyorum.hevesim kursagımda kaldı..beyefendı donup bakmıyor bıle.onu sarsmak istiyorum BU COCUGU EN COK SEN ISTEDIN NEDIR BU İNSAFSIZLIK DIYE...hep guclu oldum dıyemı bu kadar yuklenıyosun dıye...suan kendımı hıc guclu hıssedemıyorum...affet beni bebegım kızım bu kadar cok aglamamam lazım ama olmuyor...

Ynt: 8 aylık hamileyim çok yalnızım ağlıyorum ağlıyorum...

04/16/2011 22:12:00

merhaba,
1)bebeğin ağladığın için etkilenmeyecek eğer öyle düşünüp  kendini hırpalıyorsan sakın hırpalama.
2)bu çocuk sana bir armağan.senin kafanı dağıtacak mutluluk olacak kendi çekirdek aileni kurmanı sağlayacak.
3)artık sen de bir anne olacaksın.bu sana güç verecek.çocuğun için çok güçlü olacaksın.
4)eşinle konuş konuşamazsan bu yazıyı okut.onlar söylemeden anlamazlar.ben de bu aralar çok kötüyüm.kötü olduğumu ihtiyacım olduğunu net söyleyemediğim için 3 gün tartıştık.imadan anlamazlar.bir kez daha tecrübe ettim.

seni anlıyorum.bu kadar didaktik yazmak istemezdim ama gecenin bir yarısı duygularımla yanında olduğumu gözsterecek gücüm yok.sadece şunu bil:annemi doğumumdan 15 gün önce kaybettim.çok yalnız günler geçirdim.hamileliğim kemoterapi ünitelerinde geçti.canımsın.yazacağım sana daha uygun bir vakitte.tanrı sana güç verecek ve  bebeğe çok iyi bir anne olacaksın.ben öyle oldum:)

Ynt: 8 aylık hamileyim çok yalnızım ağlıyorum ağlıyorum...

04/17/2011 07:22:00

Esra'cım ben de annemi kaybettim ve evet malesef annesizlik en çok doğumun yaklaştıkça ve daha da kötüsü doğurduktan sonra insanın içine oturuyor. Kolay olacak desem yalan söylemiş olurum. Zor olacak, üstelik her günü zor olacak çünkü çocuğunu kucağına aldığın ilk dakikadan annen seni kucağına aldığında ne hissetmiş anlayacaksın, seni büyütürken annen hangi yolardan geçmiş görüp aynı yolları tecrübe ettikçe için daha bi ağırlaşacak. Gel gör ki bir de şu olacak artık sana da senin annene duyduğun türden bir bağlılık duyan bir bebeğin olacak. Onunla geçirdiğin her dakika hayatının anlamı 4 e  5 e katlanacak. Kimsenin sana yaşatamayacağı güzellikleri yine o sana yaşatacak ve göreceksin ki onun sevgisi her türlü boşluğun üstesinden gelmeni kolaylaştıracak.

Sana şu aşamada verebileceğim en güzel tavsiye kendini gariban gibi hissetmemeye çalışman olacaktır. Çünkü insan kendini nasıl hissediyorsa o şekilde yaşamaya başlıyor ya da hayat o şekilde geri dönüt veriyor kişiye. Tek düşünmen gereken annesiz, kız kardeşsiz doğum gerçekleştiren tek kişinin sen olmadığın bunun altından kalkabilen kişiler olduğuna göre senin de  altından kalkabileceğin. İnan bana yalnız değiliz. Ve  üstelik ve çok da iyi altından kalktığımıza inanıyorum. Ne zaman bu konuda yardıma ihtiyaç hissetsen biz buralarda olacağız. Bu da önemli bir şans bunu da unutma ve bu şansını da değerlendir lütfen. Keşke ben hamileyken ya da ilk doğum sürecimde de burası olsaydı derim her zaman:)

Eşin meselesine gelince. En önemlisi onu bu sürecin içine olabildiğince dahil etmen.  Kimi erkekler daha mesafeli olabilir bu konularda. Belki çocuk istedi evet ama sonra tam olarak olaya uyum sağlayamadı. Senin üzerine düşen uyumunu kolaylaştırmaya çalışmak olmalı. Atıyorum karnına dokunmuyor mu beraber yanyana otururken hiç farkettirmeden elini alıp karnına koymak ,karnını, bebeğini okşamasını sağlamak "içeride senin kanından, canından bir parça var ve sonsuza kadar başımıza ne gelirse gelsin günün birinde ayrılmak zorunda kalsak bile ikimizi ortak bir noktada buluşturan bebeğimiz" türü cümleler onun gururunu okşayacak olaya dahil olmasını sağlayacaktır. Eşini bu sürecin içine sitemle çekemezsin üstelik üzerinde yas taşıyan bir kadınla yaşamak zordur. Bazen ne kadar destek olmaya çalışsalarda kelimeleri yetmez o acıyı kaldırmaya hatta farketmeden daha da içimizi acıtır insanların destek kelimeleri. Hamilelik ve sonrası gelen lohusalık dönemi bir kadının hormonları nedeniyle daha da hassaslaştığı bir dönem onun için olayları, tavır ve davranışları bu ara eskiden kaldırabildiğinden daha az kaldırdığın, her şeyin seni kolayca üzebileceği bir dönem hem kendin biraz bunun farkında olup hem de eşine bunu hatırlatabilirsen ya da en iyisi sen değil de yakınında güvendiği başka bir kadın ya da arkadaşınızın hatırlatmasını sağlarsan eminim yaklaşımı farklı olacaktır. Ki kendin yazmışsın işleri iyi değil diye doğrudur ticarette insanın işleri her zaman iyi gitmeyebilir şüpheli yaklaşmak yerine birazcık daha sabırlı davranman da yarar olduğunu düşünüyorum. Nihayetinde senin çocuğuna sunduğun ailenin baba olan tarafı o ve her şeyden önce sevdiğin adam. 
Güzel Esra, güç meselesine gelince ben annemi kaybettiğimde 17,5 yaşındaydım kardeşim 6 yaşındaydı annemi deliler gibi seven ve ailesinde bir çok kayıp yaşamış bir babam olduğu için dağılmış bir baba ve toprağa verdikleri ikinci evladın yıkımını yaşayan anneanne ve dedeye sahiptim. 6 yaşında ki kardeşim için birinin güçlü olması gerekiyordu ve bil bakalım o biri kim oldu? :) Şimdi 16 yıl sonra bu noktadan baktığımda erkek kardeşim şu an 20 yaşında olmasına rağmen aslında ne kadar küçük olduğunu farkediyorum. Güç mü dedin güç de neyin nesi? Artık bildiğim tek bir şey var " acını zamanında yaşayıp zamanında vedalaşmayı bileceksin." Yoksa ömür boyu yakanı bırakmıyor ve sen uzatılmış yasınla ortada kalıveriyorsun. Ölen insanın da ruhunu şad edebilmek ve elinde kalan ailenin de kıymetini bilmek adına bunu unutmamakta fayda var diye düşünüyorum. Garibanlık mı dedin sen gariban filan değilsin karnında tüm ömrünce seninle olacak, hayatının en güzel günlerini beraber yaşayacağın ve seni eşinle ömür boyu bir tutacak bir canlı taşıyorsun. Ve annen kanlı canlı yanında olamasa da biliyorsun ki ruhu daima seni bir yerlerden koruyor gözetiyor. Onun sana öğrettikleri hayatın boyunca yanında seninle olacak ve çocuğunla birlikte yaşamaya devam edecek.
Velhasıl iyi ki nette gezinirken buraya denk geldin, iyi ki seni tanıdık ve kızkardeşlerimiz halkasına eklendin HOŞGELDİN güzel arkadaşım ihtiyaç duyduğun her an biz yanındayız:) 
Not: Ben de bel fıtığı hastasıyım bu konu ile ilgilide ayrıca mesajlaşabiliriz. Sevgiler:)

Ynt: 8 aylık hamileyim çok yalnızım ağlıyorum ağlıyorum...

04/17/2011 07:57:00

anneyazar,
seni her okuduğumda ağlıyorum.düğüm düğüm oluyorum,üzülüyorum, mutlu oluyorum hislerimi bu kadar güzel anlattığın için yalnız olmadığımızı gösterdiğin için...iyi ki varsın.

Ynt: 8 aylık hamileyim çok yalnızım ağlıyorum ağlıyorum...

04/17/2011 10:27:00

Sevgili Esra,

anneyazar cok guzel anlatmis, her sozune katiliyorum ve aramiza hosgeldin. Elimizden gelen tum destegi vermeye haziriz. Burada cok guzel arkadasliklar ve destek bulacagindan eminim.
sevgiler
Nese

Ynt: 8 aylık hamileyim çok yalnızım ağlıyorum ağlıyorum...

04/17/2011 11:03:00

 aynı şeyı bende yaşadım,annemı 3 sene önce kaybettım ve bebegım olacagı zaman en çok ona ıhtıyaç duydum.kendı bebeklığımı sormak ıstedım,nasıl emdiğimi...içim hala burkuluyor,acıyor...bebeğimde ınadına aynı annem..baktıkça karşımda küçük anne..bunu ancak yaşayan bilir sanırım..çok çok zor..
   insan annesız olunca daha bı yalnız oluyor,Esracım ondan bu halin..ama şunu düşün,bi yerlerden annen senı ve bebeğini koruyor,izliyor..sen mutlu ve güçlü olursan o da mutlu olucak..yoksa bu üzüntü dipsiz kuyu,üzül üzül bitmıyor=( Böyle düşün,artık bebeğim var,yalnız değilim de..Eşinde sanırım bu büyük sorumlulukdan bunalıma girmiş,herşey geçer..bence derdini açık açık anlat,anne yazarın dedııg gıbı..erkekler bıraz mal bu konularda sanırım=)
 
  evet burası annelerın yargılamadan,içtenlıkle birbirlerını kucakladıgı bir yer...umarım burası sana ıyı gelır,bana çok ıyı geldı=) sevgiler sana ve minik bebişine...

deniz.

Ynt: 8 aylık hamileyim çok yalnızım ağlıyorum ağlıyorum...

04/17/2011 19:22:00

Hoşgeldin Esra :)

Hamileliğimin 26. Haftasında babamın 4.evre akciğer kanseri olduğunu öğrendik. Sadece 3 ay ömür verdi doktorlar, ve maalesef bebeğimi doğuramadan babamı kaybettim. 3 Hafta sonra da bebeğimi doğurdum.

26.haftadan sonra bizim için zorlu bir mücadele başlamıştı. Üstelik hergün hergün de göz yaşı. Bİr yandan da bıdı bıdı konuşanlar.. Yok bebek içn iyi değil ağlama, yok bebek de çok ağlayacak, yok o herşeyi hissediyor karnını okşa onunla konuş vs diye sürekli konuşanlar.. Belki iyiliğimi istiyorlardı, ama o  an nefret  ediyordum herşeyden... Bebeğimi bile hissedemiyordum :(

Ancak bebeğim doğunca farkettim ki ben bebeğimle yeniden doğdum. Herşeye bebeğimle gögüs germek çok daha kolay.. Eğer bebeğim böyle iyi bir anda gelmeseydi, gerçekten beni kimse toparlayamazdı. Ve bebeğim o kadar ağlamalarıma karşın sakin bir bebek, kolay kolay ağlamaz.. Mutlu bir bebek...

Diyeceğim o ki, sabır.. Güsel kızını kucağına alınca gerçekten kendini iyi hissedeceksin. Evet yalnız hissedeceksin, yine göz yaşın dökülecek.. Ama inan GÜÇLÜ olacaksın .. Gücün bebeğin olacak..

Ynt: 8 aylık hamileyim çok yalnızım ağlıyorum ağlıyorum...

04/17/2011 20:25:00

cnm öncelikle kendini bu kadar yıpratma lütfen çok az kalmış doğuma zaten sabret derim  erkekler biraz olayın dışında durabiliyolar  malesef  olmadı sen gözüne gözüne sok :) evet anneye en çok sanki bu zamanda ihtiyaç duyuluyo allah rahmet etsin :( uzun lafın kısası artık anne olmaya çok az kalmış ve sen sağlam durmaya güçlü olmaya ve en çokda sabırlı olmaya mecbursun çünki o minik can sana mecbur ve muhtaç onun için güçlü ol zaten inan dünyaya gelsin inş gözün bişey görmiycek  her anını onunla dolu dolu yaşıycan inş. O duygu öyle bişeyki tarifini yapmak dahi zor herşeyden herkezden önce onu düşünücen muazzam bişey yaaa allah seni bi avazda yavrunla buluştursun inş :)

Ynt: 8 aylık hamileyim çok yalnızım ağlıyorum ağlıyorum...

04/17/2011 21:32:00

annesinin karanlık yalnızlığına ortak olmuş, ona hayat olmuş, yaşadığı yerde tek sevdiği olmuş bir kız çocuğum ben.


1000 km ötelerden istanbuldan, o zaman için köhne denilebilecek bi yere gelin gelmiş annem, bırak akrabayı eşi dostu tanıdığı tek bir kişi bile olmayan, tek tanıdığı babam olan ve aynı senin eşin gibi duygularını göstermeyen babam..

sen doğduktan sonra der hep annem, göz yaşlarım dindi. 
senin küçük meleğin karnından çıkıp koynuna gelince de inşallah öyle olacak, göz yaşların hep mutluluk gözyaşların olacak inşallah...

Ynt: 8 aylık hamileyim çok yalnızım ağlıyorum ağlıyorum...

04/18/2011 04:49:00

esracım bunu söylemeden geçemeyeceğim,
Benimrenklerim de vurgulamış bunu;annem rahatsızken ve ben hamileyken,herkes ,aman bu kadar kaptırma kendini, uzak dur biraz, bebeğin etkilernir diyip duruyordu.o zaman nurturia ya sormuştum etkilenir mi diye: ülkü bana demişti ki özetle.sen ne kadar yorulsan da stres olsanda böyle zamanda annenin yanında olduğun için huzurlu olacaksın ve o bebek bu huzrla büyüyecek karnında.ülkünün bana bu dediğini hiç unutamam.benim bütün hamileliğim ağlayarak geçti.annem gittikçe kötüleşiyordu önümde.
diyeceğim şu ki:bebeğin için endişelenme ,senin annen giden.onun arkasından üzülmesen olur mu?o zaman asıl huzrusuz olursun.bebeğin çok sağlıklı mutlu bir bebek olacak.hiç korkma.

Ynt: 8 aylık hamileyim çok yalnızım ağlıyorum ağlıyorum...

04/18/2011 05:31:00

esracim, arkadaslar cok guzel yazmislar. moralini bozmamaya calis. burada cok iyi arkadasliklar edineceksin. sevgiler.

<12>

Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Dert Ortağım Benim

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...