meme başı çatlağı

01/23/2010 21:16:00

Bu yazı tüm anne adaylarına adanmıştır.:)


Hamileliğimin yaklaşık 6. ayında bebek alışverişi yaparken satıcı elime küçük bir mor tüp uzatıp "Göğüs ucu çatlakları için, 7.aydan itibaren kullanılıyor" dediğinde, ne diyor bu adam diye düşünmüş, doğuma kadar da kullanmamıştım.Arada bir duyuyordum gerçi, emzirirken meme başı çatlakları sorun olabiliyor vs. diye ama açıkçası kelimeleri hiçbir zaman tam manasıyla düşünmedim..Oysa azıcık kafa yorsaydım, o kadar hassas bir bölgenin çatlaması ne denli ağrılı birşey olur diye, belki herşey daha farklı olurdu..(Bu arada etrafımda pek doğuran birileri olmadı, olanların da bu tip sorunları olmadı) Sezaryenle doğum yaptım ve hemen sütüm gelmedi tabi..Ben yine de emzirmeye çalışıyorum fakat gitgide ızdıraplı bir hal alıyor..Daha 2.günden göğüs ucum kıpkırmızı, şiş bir hal aldı..(hala Lansinoh kullanmıyorum ayrıca!..) Bebeğe formül vermeye başladık, bütün bir gece açlıktan ağlayıp, kilo kaybı iyice arttınca..Ben de bu arada göğüs uçlarım iyileşir diye bekliyorum..Neyse 2 gecenin ardından eve gittiğimizde hemen bir duş aldım, herhalde onun da etkisiyle benim göğüsler iyice doldu.. (Meğer ilk günden sonra gelmiş de benim haberim yok..) Ama ne dolma.(.Öyle ki süt ateşim var -38'in üzerinde- devamlı parasetamol aldığımdan ağrılarımdan dolayı farketmemiştim, bir kez saatini geciktirince hanyayı Konya'yı anladım..)Bu defa da o göğüsleri bebek tutup ememiyor, göğüs uçlarım zaten harap... Pompayla sağmak da çoook ızdırap verici oluyor, göğüslerim be haldeyken.. Hiç olmazsa bebek acıtsın deyip emziriyorum ama o acıyı ancak yaşayan bilir, öyle böyle değil.. Bebeği göğsüme ben bastıramıyordum başlarda zaten, etrafımdakilerden yardım istiyordum, etrafımdakilerinde elini kolunu artık ne bulursam var gücümle sıkıyordum..çığlık attığım bile oldu, ki hayatım boyunca 3 kez yapmamışımdır..Daha ötesini söyleyeyim, emme seansından sonra bebeği kucağımdan, göğsümden bir başkasının almasını istiyordum..bir nevi görmeyi istememe durumu..Ben bu ızdırabı haftalarca çektim, tam herşey iyileşti derken, 2.ayın ortasında sağ göğüs ucum göğüse birleştiği yerden yarıldı, olmaz artık, bırakıyorum emzirmeyi diye düşünürken, dişimi sıka sıka onu da atlattım..Arada formül versek de anne sütü temel gıdası oldu..Şimdi gelelim naçizane tavsiyelerime:

En başta şunu söyleyeyim ki emzirmeyince geçmiyor, hatta ne kadar sık emzirilirse o kadar iyi (2,5-3 saatte bir en ideali).. Eğer emzireceğim diyorsanız dişinizi sıkıp dayanmanız gerekiyor..
1.Doğumdan önce Lansinoh kullanın, doğumdan sonra da her emzirmeden önce ve sonra..
2.Çatlaklarınız ileri boyuttaysa benimki gibi Madecassol iyi gelebilir..
3.Açık hava ile temas çoook önemli..Gerekirse sere serpe gezin..veya göğüs kalkalnları var hala almasına yardımcı, onlardan yerleştirin göğsünüze..(ben Avent'inkini almıştım fakat siz almayın çünkü içinde 45dk'dan fazla kullanmayın diyor,kalkanın ağzı yaprak biçimli, bu da süt kanallarına bası yapıyormuş, dolayısıyla kullanamıyorsunuz, Medela iyi diye duymuştum.)
5.Bepanthene, anestol, novuksol ben de hiçbir işe yaramadı, kişiden kişiye değişebilir..
6.Birkaç ticari krem daha kullandım, fakat bariz bir fayda görmedim..
7.Bir göğsünün öbüründen daha iyiyse, benim gibi yapıp da devamlı o göğsünüzü vermeyin, sonra ancak 20-40cc süt çıkarırsınız o göğsünüzden..(asimetri problemine hiç girmiyorum bile!..)bebek de pek emmez o göğsü az süt olunca..
8.Bu durumun tek bir faydası oldu benim için,ki bu da tartışmalı,ben de bazen acaba? diyorum, o kadar yoğun ağrı yaşarken yaklaşık 40günlükken  saatle emzirmeye başladım, hiç olmazsa çekeceğim ızdırabın vaktini bileyim diye:)..bu sayede bebek beni emzik yapmadı, ben ne zaman aç,ne zaman tok onu bildim..günümün çoğunu göğsümde geçirmedi..(kucağımda geçiriyor, o ayrı:))

Herkese ağrısız, bol sütlü emzirmeler diliyorum..

Ynt: meme başı çatlağı

05/30/2011 15:42:00


Güzel bir paylaşım, teşekkürler :)

Ynt: meme başı çatlağı

05/30/2011 16:22:00Krem yerine tereyağı da kullanıldığını duymuş muydunuz? Yakınlarım öyle yapmışlar. Dediklerine göre çocukların gazına da iyi geliyormuş. Onların yalancısıyım :) Denemekte fayda var.

Ynt: meme başı çatlağı

05/30/2011 16:41:00

bu yazıyı okunca yassadıklarım aklıma geldı bır ekleme yapayım o kadar yara oldukı kızım enfeksıyon kaptı. benım carem her emzırme oncesı ve sonrası bır cay bardagı suya bır ka$ ka$ıgı karbonatı  pamukla surmek oldu.. ılk baslarda yapsaydım dedımm ama gectııı... 


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
keşke yapmasaydım, iyi ki yapmışım..

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...