Etiket Okuma

06/01/2011 12:12:00

Aslında pek bu konuda dikkatli biri olduğum söylenemez fakat gazetede okuduğum bir yazı daha dikkatli olmamı sağladı.bu yazıyı hala evde buzdolabının üzerinde saklıyorum.Yazıdan bir kaç alıntıyı size aktarmak istiyorum.
_Gıdaların üzerinde hiç bir koruyucu madde yoktur ifadesi, hiçbir katkı maddesi yoktur anlamına gelmiyor Paketlenmiş ürülerde MSG olarak adlandırılan tatlandırıcılar mevcut.
    ASPARTAM;başağrısı,unutkanlık,eklem ağrısı,bulantı,depresyon,korku atakları,nefes darlığı,cilt döüntüsü...10binden fazla gıda maddesinde bulunuyor

  FRUKTOZ;Kötü kolesterol seviyesini artırıyor.diyabetin oluşmasında etkili.ketçap,çikulata,gazozlu içecekler,ofret,puding gibi çocukların çok sevdiği herşeyde bolca var
  gıda boyaları;çocuklarda davranış bozukluklarına ve Iq düşmesine sebep oluyor.E110,E102,E122,E124,E104

liste uzadıkça uzuyor ve işin en ürkütücü noktalarından biride her yıl gıda sektöründe 10 ,000 kimyasalın üzerine bin küsurlarda yeni kimyasallar ekleniyor.

Ynt: Etiket Okuma

06/06/2011 10:20:00


MSG'nin açılımı sanırım monosodyum glutamat. Bu madde bildiğim kadarıyla lezzet hissi vermek için kullanılıyor. Ve oldukça da zararlı. Etiket okuma alışkanlığı iliklerime işlemiş desem yeridir. Çok küçük yaşlarda bile elime aldığım paketin üzerindeki her yazıyı okurdum, okuma sevgisinden kaynaklı :) Faydasını da çok gördüm. Bu okumalardan yola çıkarak şunu söyleyebilirim market ürünlerinin hepsinde az ya da çok miktarda zararlı katkılar, maddeler var. Almayın, mümkün oldukça hiçbirşey almayın. Dışarda yemek yemeyi de azaltın. Hazır gıdalar çok büyük kolaylık sağlıyor doğru ama aslında onlar gıda değil, gıda taklidi yapan şeyler :)

Bazı market ürünlerinde hiç katkı bulunmuyor mesela tahin,pekmez, domates salçası, %100 meyve suları gibi. Tabii her markayı incelemedim ama baktıklarımda katkı yoktu. Yalnız içinde katkı olmayan yiyeceklerin de nasıl üretildiğini sorgulamak gerekiyor bu sefer. Raf ömrü uzun olsun diye yapılan bazı işlemler besin değerini oldukça düşürüyor. Ben sanmıyorum ki %100 de olsa meyve sularının vitamini kalmış olsun. Olsa olsa zararı yoktur. Faydasından vazgeçtim zaten :)  

 

   


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Alışveriş Yapmadan Yaşamak Mümkün

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...