Anaokulu Ve Kreşler Veli İnsiyatifi

Ynt: Anaokulu Ve Kreşler Veli İnsiyatifi

09/23/2011 16:09:00

Tüm yazılanları heyecanla okudum. Çok güzel fikirler çıkacağa benziyor. Ben küçük bir şehirde yaşıyorum ama sayenizde bir kreşten ne beklemem gerektiğini öğreneceğimi düşünüyorum.

Ynt: Anaokulu Ve Kreşler Veli İnsiyatifi

09/23/2011 16:30:00

Puf noktalari yaziyorum. Yazdikca aklima oyle noktalar geliyor ki! :) Bu geceye yazdiklarimi temize cekmem biter mi bilemiyorum.

Ynt: Anaokulu Ve Kreşler Veli İnsiyatifi

09/23/2011 18:59:00

ben de goreve hazirim

bir de kendime gore soyle bir listem var, biraz ayrinti ama belki ise yarar: 

Ynt: Anaokulu Ve Kreşler Veli İnsiyatifi

09/23/2011 19:01:00

su an telefonla baglaniyorum koyalayamadim bugologda var yarin da eklerim

Ynt: Anaokulu Ve Kreşler Veli İnsiyatifi

09/23/2011 20:00:00

Arkadaslar bence bu konuda bir proje gelistirip Avrupa Birligine veya Birlesmis milletlerin destegi ile (sanirim bu konuda damlanin bilgisi vardir) fonlandirip, her ilden belirlenen kisiler ve projenin gelistirilmesi sirasinda uzmanlarla gorusulerek hazirlanan (sadece guvenlik degil, calisan personel sayısından mekanin metraji ve konumuna kadar) kriterlere uygunlugunu denetleyebiliriz.

Ynt: Anaokulu Ve Kreşler Veli İnsiyatifi

09/23/2011 21:20:00

Bir gün ortadan kayboldum, ne çok ve ne güzel yazışmışsınız :)))

Birazcık da olsa tecrübeli sayılırım, Rüya 7 aydır kreşe gidiyor ve 7-8 farklı kreş gezdik eşimle.

Önce şunu söyleyeyim, biz bütün kreşlere çatkapı gittik. Yani, içeri girdik, merhaba bizim 2.5 yaşında kızımız var, kreş arıyoruz sizin kapının önünden geçiyoduk uğradık dedik. (bazısı gerçekten öyleydi, bazısı netten bulup gittiğimiz yerlerdi) Kimse bize aa niye geldiniz, randevusuz gezdirmiyoruz felan demedi. Tam aksine bütün okulu gezdirdiler, ne kadar basılı şeyleri varsa (yemek listesi, faaliyet listesi,tanıtım CD si vs vs) elimize tutuşturdular, uzun uzun anlattılar. Tabii ki dersler devam ediyorsa şööle bi kapıdan bakıp geçtik ama kimse de hayır giremezsiniz demedi. Ben bunu güvenlik açısından hiç düşünmedim, bence anne-babaların böyle bir hakkı olmalı. Ama çocuk kreşe devam ederken anne-babanın sürekli uğraması, çocuğun yanında olması mantıklı gelmiyor bana, çünkü aslında orası artık çocuğun kendi sosyallik alanı ve bağımsızlaşmaya başladığı ilk mekan. Bunun yerine, etkili geri bildirim daha önemli. Mesela, defter tutmak, çocuğun yaptıklarını yediklerini-yemediklerini-sevdiklerini-sevmediklerini aileye aktarmak çok önemli. Ve tabii ki, öğretmene, müdüre kolaylıkla ulaşabilmek, konuşabilmek, resmiyetten olabildiğince uzak belli bir sıcaklık ve güveni tesis edebilmek.

Açıkçası ben 2 tip kreş gördüm: 1. mahalle arası kreşler...daha tecrübesizce ve el yordamıyla bu işi yapıyorlar, ucuzlar, daha ucuza daha az kalifiye öğretmen çalıştırıyorlar. Ama bu "kötü" oldukları anlamına gelmiyor. Tam tersine, eğer yönetim gerçekten severek, vicdanıyla bu işi yapıyorsa, yemeğe de özen gösteriyorlar, çocuklara çok çok sıcak bir sevgiyle yaklaşıyorlar ve kesinlikle daha küçük ve samimi bir ortam oluyor. Ben şahsen böyle yerleri tercih ederim. Etiketlerden önce sevgi ve sıcaklık ve samimiyet benim kriterim.
ANCAK: böyle yerler aynı zamanda bilgisiz, sırf para kazanmak ve bu işin sömürüsünü yapmak isteyenlerin elindeyse çok riskli..bir sürü etiketi kullanıp kıyısından bile geçmiyorlar aslında (mostessori, çoklu zeka, vs vs) ezberlenmiş cümlelerle ne çok şey yaptıklarını anlatıyorlar...asıl uzak durulması gereken yerler bunlar ve bol miktarda varlar maalesef.

2. Gayet pahalı ve marka olan kreşler. Bunlardan da bol bol var. Benim denk geldiklerimde hep bir aşırı resmiyet, pazarlama, lüx gösterimi (şu da var, bu da var, su havuzu da var vs vs) bol bol etiket vardı...Eminim çok iyileri vardır ve aldıkları parayı hakediyorlardır ama diğer türlüsüne asla bulaşmamayı tercih ederim. ayrıca zaten param da yok :)))

Dernekleşmek ve bu konuda kreş ve anaokullarını ziyaret edip iyi-kötü reklamını yapmak ve dolayısıyla bir baskı grubu haline gelmiş bir STK ya dönüşmek bence gerçekten iyi fikir. Dernek kurmak çok basit. 15 kişi bir araya gelince kuruluyor. Ancak, Proje yazmak, hele hele AB den fon alacak bir proje yazmak hiç basit bir iş değil. Biz BBOM olarak 1 yıldır uğaşıyoruz, yeni bitmek üzere.

Bence, şöyle birşey yapılabilir: bir yandan dernekleşme faaliyetine hız verip kurumsallaşmak ve aynı zamanda mesela 2-3 kişilik anne-baba grupları olarak (elimizde bir checklistle) kreşleri dolaşıp notlar almak ve bunu bir blog aracılığıyla duyurmak. ve tabii ki, facebook vs gibi yerlerden, gazeteci-anne babaların desteğiyle medyada görünür kılmak. bir süre sonra, dernek resmileştiğinde direkt dernek ismiyle randevulu olarak kreşlere gidilebilir, hiç kimse de hayır gelmeyin demeye cesaret edemez, kimse böyle bir riske girmez.

şimdilik bu kadar..ben desteğe varım. bu iş lafta kalmasın arkadaşlar.

özgeconum, fikir için teşekkürler :))

Ynt: Anaokulu Ve Kreşler Veli İnsiyatifi

09/23/2011 21:55:00

Rica ederim ancak asil fikir annesi elfanadir:)))

Ynt: Anaokulu Ve Kreşler Veli İnsiyatifi

09/23/2011 22:14:00

öncesinde çok iyi bir checklist (güvenlik, mutfakta hijyen, oyuncak , eğitmen , vb) ve sonrasında puantaj uygulayarak kreşlere puan verilebilinir. Tüm bu veriler kurulacak STK toplanabilir.

ay super olur. her anne baba elinde bu check list ile super bir adım olur.  

Ynt: Anaokulu Ve Kreşler Veli İnsiyatifi

09/23/2011 22:14:00

 

Ynt: Anaokulu Ve Kreşler Veli İnsiyatifi


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Okul Öncesi Eğitimi

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...