Anaokulu Ve Kreşler Veli İnsiyatifi

Ynt: Anaokulu Ve Kreşler Veli İnsiyatifi

09/23/2011 11:35:00

bence ozellikle deneyimli annelerin yonlendirmesi çok önemli.


gerekirse randevu alırız o zaman.

ve ekim'e katılıyorum bir şekilde öğretmenle konuşmak gerek sanki. 

Ynt: Anaokulu Ve Kreşler Veli İnsiyatifi

09/23/2011 11:35:00

Damla, ben çok kreş gezmedim. Üç tane kreş gezdim. Açıkçası üçünden de direkt elerim diyeceğim olmadı. Tecrübem bu şekilde olduğu için de böyle düşündüm. Yanlış diye bir şey yok o yüzden. Ben yaşamadığım için aksini düşünmedim ama elbette böyle bir şey de olabilir.

Ama içeride neler döndüğünü anlamayabiliyorsun bazen. Mesela benim daha önce hiç kreş tecrübem yoktu. Mutfağına bakıyorum, fiziki koşullara, öğretmenlerin eğitimini soruyorum, açık parkı bahçesi var mı bakıyorum.

Ama şimdi Elif'in yazdığı şey çok teyit eder geldi bana kendi tecrübemi. Kızımı 3 hafta verip aldığım kreşin kameraları vardı ve içeri girince birkaç kiş karşılıyor, bekletiyorlar bildiğin içeri almak için. Bekletmek de sohbet, ayaklarına galoş geçirmek, şimdiiii geliyor, aaa bakın falan gibi...


Şimdi gittiği kreşte hiç kamera yok. Basıyorsun, giriyorsun. Her şey ortada. Oynayan çocuklar.


Ynt: Anaokulu Ve Kreşler Veli İnsiyatifi

09/23/2011 11:37:00

Kreşlerin çoğu sosyal hizmetlere bağlı diye biliyorum ve onların böyle ani ziyaretleri oluyormuş. Mesela mutfakta onların denetledikleri kişinin olması gerekiyormuş gibi şeyleri denetliyorlar sanırım ama işte İstanbul da yaşıyoruz ....

Kreşlere ziyaretin uygun zamanlarda olması gerekiyor, mesela akşam 16:00 dan sonra olabilir, çocuklar sınıflarındayken gezdirmek istemiyor çoğu kreş..

Diğer semtleri bilmiyorum ama Bahçelievlerde çok çok fazla kreş var ve çocuğu giden veliler ile görüştüğümde ya fiyatından dolayı ya evlerine yakın diye tercih ettiklerini söylüyorlar.

 

Ynt: Anaokulu Ve Kreşler Veli İnsiyatifi

09/23/2011 11:37:00

bu noktada ne beklenmesi gerektiği de önemli, şahsen basıp girdiğin kreş olmasını istemem.. kim giriyor ne amaçla giriyor soran biri olmalı tek başına gezmene izin vermemeli sonuçta çocukların güvenliği söz konusu

Ynt: Anaokulu Ve Kreşler Veli İnsiyatifi

09/23/2011 11:39:00

peki bekletildiğini hissediyor muydun zeyneb?

Ynt: Anaokulu Ve Kreşler Veli İnsiyatifi

09/23/2011 11:42:00

Özge öğretmen tutumlarını görünce vazgeçtiğim oysa daha oncesinde çok beğendiğim okullar var. Ben oglumla beraber gezdim. Yanımda bakicimla gittim ben konuşurken o da hafiyelik yaptı . Sonra da ben devraldım gözlem yapmayı. Kreşimizi böyle sectik . Deneme derslerinde mutlaka ben de eşlik ettim. Ancak adaptasyon sonrası bizi kapının dısına çıkardılar ve artikiceride ne oldugundan sadece okulun ilettikleri doğrultusunda haberdarim . Çok rahatsizim bu tutumdan.

Ynt: Anaokulu Ve Kreşler Veli İnsiyatifi

09/23/2011 11:44:00

yani içime sinmeyen bir şeyler var ama tam olarak adını koyamıyorum. acaba diyorum? yok diyorum? kreş yönetici çok güzel pazarlıyor kreşi. çok tatlı tatlı konuşuyor sizinle. çok nazik. etkiliyor.

ben birkaç kere gittim kreşe. aniden. ne zaman gitsem çizgi film seyrediyorlar. nedir diye sordum, size rast geldi. şu and ayaz okulu gibi, rahat dönem dediler. tamam dedim.


ama içim rahat değil. gerçkten bir şeylerden rahatsızım ama ne belli değil.

benim tecrübem şu; anne rahatsızsa bir şeylerden huzursuz olmuşsa, mutlaka hissediyor. her şeye alışan çocuk kreşe 3 hafta ağlayarak gidiyor.

bizim yaşadığımız olay tatsız bir olay ama olay sonrası kreşin tutumu gerçekten çok berbattı. kimse iki dakika bile düşünmezdi kreşle ilişiği kesmek için.


Ynt: Anaokulu Ve Kreşler Veli İnsiyatifi

09/23/2011 11:44:00

bigeelbette el kol sallayarak gemzek istenen bir durum değil.

ama gezmezsek bilemeyiz.

bir şekilde ziyaret edebilmeliyiz.


zaten oyle girilen kreş olmasın mumkunse.

amacımız ne?


okul oncesi donemde emanet ettiğimiz kreş okulların parasal anlamda somuru yuvası olmamaları, cocuklarımıza verdikleri değer, verilen eğitim ile soz verilen eğitim arasındaki fark. 

oncelikle bu işi başlatmadaki amacı iyi belirlemek gerekiyor.

evet yazalım. amacımız ne? 

Ynt: Anaokulu Ve Kreşler Veli İnsiyatifi

09/23/2011 11:45:00

ilk gittiği kreşin fiziki koşulları güzel gelmişti. çok ferah. mutfağı çok güzel. çok temiz. abur cubur yok. etkileniyorsun ama öğretmen beş para etmezmiş, şimdi anlıyorum. öğretmeni hiç sevmedi kızım, hiç bahsetmedi.

bunları ikinci kreşe başlayınca daha iyi mukayese edebiliyorum tabii.


Ynt: Anaokulu Ve Kreşler Veli İnsiyatifi

09/23/2011 11:46:00

Damla bu lafımı sevmiyor ama ben şeffaflık istiyorum :))


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Okul Öncesi Eğitimi

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...