Anaokulu Ve Kreşler Veli İnsiyatifi

Ynt: Anaokulu Ve Kreşler Veli İnsiyatifi

09/23/2011 13:10:00

arkadaşlar dediğiniz işe benzer bir uygulama vardı. Ben okuduğumda bayılmıştım.

 

http://www.cocukguvenligi.com/egitim-kurumlarinda-cocuk-guvenligi.html

 

biz bunun daha detayınımı istiyoruz.

 

Güvenle

Sağlıklı

Eğitimli

Mutlu

 

bir çocuk gibi.

 

 

Ynt: Anaokulu Ve Kreşler Veli İnsiyatifi

09/23/2011 13:11:00

Evet gizli olmasındansa aslında açık olması daha iyi olur. Bu iş için yasal kurumlar aslında MEB ve sosyal hizmetler. Ama bir kreş mesela kriterlerini sağlayarak aynı zamanda Montessori sertifikası da alabiliyor. Bunun gibi bir sertifikasyon mekanizması olabilir mi acaba? Denir ki şu şu kriterleri sağlayan kurumlara bu sertifika verilir, bu sertifika şu kadar zamanda bir yenilenir ve bu kreşlere şu kadar zamanda bir ziyaret yapılır. Kriterler çok geniş aralıkta olabilir, öğretmenin sigortalı olmasından tutun, kapalı devre kamera sistemine, habersiz ziyarette bakılacak kriterler de dahil olabilir. Böyle bir sertifika vermenin yasal durumu nedir acaba?

Ynt: Anaokulu Ve Kreşler Veli İnsiyatifi

09/23/2011 13:33:00

Ya yurtdışında iki hafta montessori eğitimi alan ben montessori eğitmeniyim diye gelip burada kreş açıyor. Sözde diğer öğretmenleri de o yetiştiriyor. Senin vasfın nedir? Uluslararsı ilişkiler mezunu bir insansın. Okul öncesi eğitimin, gelişim psikolojisi eğitimin ne kadardır? Onu bırak sen eğitimci olabilecek vasıfa sahip misin? 


Ynt: Anaokulu Ve Kreşler Veli İnsiyatifi

09/23/2011 13:34:00

anneyazar kime sordun bunu?


kreşe mi sorulacak?

Ynt: Anaokulu Ve Kreşler Veli İnsiyatifi

09/23/2011 13:36:00

Çocuk güvenliği kuruluşu ile bağlantıya geçelim o zaman. Onlar nasıl bir yol takip etmişler? Nerelere müracaat etmemiz gerekiyor? 

Aslında şöyle bir şey var bu kuruluşun tam olarak amacı nedir? Bunlar maddelerni se tam olarak nerelere müracaat etmemiz gerekecek daha kolay şekillenir ve ulaşabileceğimiz, izin alabileceğimiz yerlere daha kolay ulaşabiliriz.

Ynt: Anaokulu Ve Kreşler Veli İnsiyatifi

09/23/2011 13:40:00

Kreş konusunda tecrübem henüz bir haftalık. Ada'nın kreşinin uygulaması şu şekilde:

Adaptasyon döneminde zaten anneyi mutlaka okulda istiyorlar, müdürün odasında, resepsiyonda oturabiliyorsun, bahçeyi ya da sınıfları dolaşabiliyorsun, istediğin gibi izlemene izin veriyorlar. Resepsiyonda bir kamera var, oradan da dilediğinde bakabiliyorsun.

Sonrasında da aynı şekilde olduğunu düşünüyorum. Aynı kreşe, geçmişte 3 yıl oğlu gitmiş, Ada'yla yaşıt kızı da bir yıldır devam eden bir arkadaşım var, ondan aldığım bilgi de bu yönde.

Örneğin bugün annemle birlikte gittik, annem merak ediyordu bahçeyi filan dolaştık, sonra ben üst kata da kameradan bak istersen dedim, idari işlere bakan kişi, yoo çıkıp dolaşabilirsiniz dedi. Üst kattaki Ada'nın yaş grubunun  sınıfı yemekhane henüz boştu bizimkiler aşağıda serbest oyun zamanı takılıyorlardı. Ancak herşey düzenli filandı. Annemle tüm odalara sınıflara girip çıktık.

Okulun yöneticisi pedagog bir bayan ve eşi. Müdür eşi aslında kağıt üstünde ancak pratik olarak birlikte yöneticilik yapıyorlar. Hatta çocuk doktorumuzun birlikte çalıştığı pedagog çıktı, doktorumuza güvenirim, olumlu şeyler de duydum.  Yönetici çiftin kendi kızları da 4 yaş grubunda. Şeffaf ve içten görünüyorlar. Öğretmenler genç, deneyimleri ve eğitimleri vs. okulun web sayfasında dahi yazıyor. Ortam temiz, bakımlı personel güleryüzlü.

5 günlük kreş tecrübem bu yönde. Öncesinde sadece farklı bir kreş gezdim, internetten inceledim, yakın çevremin tecrübelerini dinledim bir de.

Ama yine de her şeye rağmen gözüm kapalı çocuğumu herhangi bir kuruma emanet etmeye dair çekincelerim var. Önce Ada'yı iyi gözlemlemeyi, çocuğumun tepkilerine güvenmeyi, kendi içgüdülerime inanmaya devam etmeyi seçiyorum. Adaptasyon dönemini aşınca da açıkcası çat kapı gidip basarım kreşi, bir kahvenizi içmeye geldim diye, bakalım :)

Ynt: Anaokulu Ve Kreşler Veli İnsiyatifi

09/23/2011 13:41:00

Hayır Özgecon montessori meselesi bizim ülkemizde çok istismara açık bir durumda esasen. Etiketi, satatüyü seven bir toplum olduğumuz için kimisi gerçekten çocuğum daha iyi eğitim alsın kaygısıyla bu tür okullara yönlendirme yaparken, kimisi de etikete çocuğunu bu tip yerlere gönderiyor. Hal böyle olunca da eline sertifikasını alan ben montessori ciyim diye yola çıkabiliyor. Oysa bu tip eğitim doğru ellerde kullanılmazsa gayet de sakıncalı sonuçlar da doğurabilir. Onu diyorum.


Ynt: Anaokulu Ve Kreşler Veli İnsiyatifi

09/23/2011 13:41:00

tamamdır anneyazar..o tarafı araştıralım. yasallığımıza bakalım..


Ynt: Anaokulu Ve Kreşler Veli İnsiyatifi

09/23/2011 13:41:00

tamamdır anneyazar..o tarafı araştıralım. yasallığımıza bakalım..


Ynt: Anaokulu Ve Kreşler Veli İnsiyatifi

09/23/2011 13:41:00

tamamdır anneyazar..o tarafı araştıralım. yasallığımıza bakalım..Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Okul Öncesi Eğitimi

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...