Anaokulu Ve Kreşler Veli İnsiyatifi

Ynt: Anaokulu Ve Kreşler Veli İnsiyatifi

09/23/2011 13:44:00

Yok ben Montessori'yi örnek verdim. Yani benim kreşim olsa hem sosyal hizmetlere bağlı olabilirim, hem de istersem kriterlerini sağlayıp, tahminen parasını da bayılarak :) AMI, AMS sertifikası alabilirim, MEB bana niye bu sertifikayı aldın demez. Biz de kendi kriterlerimize göre bir sertifikasyon sistemi geliştirebiliriz, bir kuruma sertifika vermek için yasal düzenlemeler olabilir, onlar incelenebilir diyorum.

Ynt: Anaokulu Ve Kreşler Veli İnsiyatifi

09/23/2011 13:46:00

Gerek buradaki annelerin kreşlerle ilgili izlenimlerinden, gerekse kendi hislerimden ideal kreş var mı konusunda maalesef kötümserim. Tabiki ideal kişiye göre değişecek bir kavram, bana göre sorun görünen bir nokta, başka birine göre önemsiz olabilir.

Oğluma kreş ararken her gezdiğim yerde hoşuma gitmeyen noktalar oldu, hiçbiri içime tam anlamı ile sinmedi ama artısı eksisi tartıp birine karar verdik. Şu anda da aksaklıklar var, kreş yöneticisi ile konuşarak iletiyorum.

Kimi okulda fiziki şartları çok yetersiz buldum, kiminde yöneticinin konuşmaları çok basma-kalıp, ezberlenmiş, direk velinin gözünü boyamak üzere kurulmuş cümleler gibi geldi, kiminde öğretmenin hali tavrı hoşuma gitmedi.

Ama aramızda, "çocuğumu gönderdiğim kreşten %100 memnunum" diyebilen bir anne var mı gerçekten merak ediyorum. 

Ynt: Anaokulu Ve Kreşler Veli İnsiyatifi

09/23/2011 13:46:00

Veli insiyatifi sertifikası...aslında son derece prestijli bir konuma gelebilir bu durum. Ynt: Anaokulu Ve Kreşler Veli İnsiyatifi

09/23/2011 13:49:00

Oryantasyon meselesi örneğin benim için çok önemli. Sizden 2 yaşında ki, 3 yaşında ki çocuğunuzu birden bu tür ortama bırakıp onu ağlata ağlata bu kuruma alıştırmanızı bekleyen ve bunu doğal karşılayan kreşler var. Üstelik bunların başında psikoloji mezunu insanlar da olabiliyor. Kardeşim sen böyle bir eğitimden geçmedin, bu mümkün değil dediğinde ise e evet öyle ama bu böyle olmak zorunda deme rahatlığına gelmiş artık insanlar. 

Ben ailelerde ki kabullenmişlikleri, sorgulamamayı, e tamam bir şekilde alışsın ne kadar hızlı olursa olsun varsın iki gün de ağlasıncı anlayışa da akıl sır erdiremiyorum. Sen bir yetişkin olarak yeni bir işe, mahalleye, apartmana başlangıçta uyum sağlamakta zorlanırken. Daha önce hiç kreş tecrübesi olmamış, küçücük bir çocuğun evinden çıkıp o ortama birden bire alışmasını nasıl ve neden beklersin? Azıcık sabırlı davranılsa çocuk kendini güven içinde hissederek oraya uyum sağlasa, imkanlar azıcık zorlansa ne olur? Çocuğun tüm eğitim hayatında okulu algılayış biçimini , öğretmen kavramını algılayış biçimini etkileyecek yer orası aslında. İlk öğretmen fikrinin şekillendiği yer. Bazen aman be dediğimiz şeylerin ne kadar önemli olduğunu malesef biz aileler bile farkedemiyoruz.

Ynt: Anaokulu Ve Kreşler Veli İnsiyatifi

09/23/2011 13:51:00

DAmla düşüncene katılıyorum. Bence de aynı dediğin şekilde olmalı bu iş.

Sertifikasyon hem açık hem kapalı bir uç. Sertifikasyon işlerinde  Zorunlu olmadıkça kimse yaptırmak istemiyor. zorunlu olanıda ceza yeme aşamasına gelmeden yaptırmıyor veya müşteri veya alıcı bu sertifikan olmazsa çalışamayız demedikçe yaptırmıyorlar.

Galiba eğitim sistemimizden kaynaklı,  herkes bedavada olsa denetim, denetlenme kavramından korkuyor.

Ynt: Anaokulu Ve Kreşler Veli İnsiyatifi

09/23/2011 13:53:00

Haaa evet evet ben de tamamen aynı fikirdeyim Damla.En başta demek istediğim de oydu zaten. Özgenin dediği gibi kreş için bu seritfikayı almak bir prestij meselesi haline gelmeli. Aileler de bu kurumun güvenininden emin olamlı ve bu sertifikaya göre daha rajhat hareket etmeli. 

Mesela ben kreş seçerken tam 15 tane yer gezdim oysa bu tür bana güven yeren bir yerin referansına göre hareket etsem buna hiç gerek kalmayabilirdi.

Ynt: Anaokulu Ve Kreşler Veli İnsiyatifi

09/23/2011 13:53:00

basak, 100% diye bir şey olmaz elbette, o zaman kreş olmaz. Her velinin tüm beklentilerini nasıl yerine getiriyor olmaları mümkün değil. Ama ben güveniyorum yolladığım kreşe, güvenmesem yollayamam zaten. Böyle şeyler bizim kreşte olmaz diyebiliyorum olumsuz şeyler duydukça. Ama hiç kreş tecrübesi olmadan ne beklemen gerektiğini de bilmek zor tabi, beklentiler de değişiyor kreşe başladıktan sonra, önemli-önemsiz gelen şeyler.

Ynt: Anaokulu Ve Kreşler Veli İnsiyatifi

09/23/2011 13:56:00

anneyazar, evet evet anladım ben de senin dediklerini pekiştirmek için yazdım ama Montessori katınca karıştı işler :)


Ynt: Anaokulu Ve Kreşler Veli İnsiyatifi

09/23/2011 13:58:00

anneyazarım tamamen seninle aynı fikirdeyim, Ada'nın kreşine karar verirken en öncelikli konu şu andaki kreşinin bu tutumu oldu. İlk deneyim en önemli şeydir ve çocuğun tüm okul hayatını etkiler şeklinde açıkladı pedagog bize. Kreşe başlamanın aslında anneden ilk gerçek kopuş olduğu, çocuğun güvenli evinden çıktığı ve kreşe güvenmeyi seçene dek annenin yanında olduğunu hissetmesinin önemini özellikle vurguladı.

Ynt: Anaokulu Ve Kreşler Veli İnsiyatifi

09/23/2011 13:59:00

%100 memnunum noktası herhalde imkansız bir noktadır ama bu tür bir insiyatif ekibi bu oranı mümkün olduğunca yukarı çekebilir inancındayım. Tabi sistemin çok iyi oturtulması lazım. Başak'cım düşün ki sen bilinçli bir anne olarak kreş yöneticisi ile sürekli iletişim içindesin eksiklikleri giderme konusunda elinden geleni yapıyorsun. Ama bu senin yerine güvenilir bir insiyatif tarafından yapılsa daha iyi olmaz mı? Hem bu düzgün kreşler için de çok istedikleri, keyifli bir hale dönüştürülebilir aslında. Gerçekten idealist yerler de var. Ayrıca bu yerlerin desteğe de ihtiyacı var.


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Okul Öncesi Eğitimi

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...