genel paylaşım alanı

Ynt: genel paylaşım alanı

02/26/2010 11:40:00

egeninannesi nasıl boyalarla oynuyor? ben yenilebilir pastellerden aldım. biraz oynadı sonra ağzına sokunca vazgeçtim. siz nasıl oynuyorsunuz?

Ynt: genel paylaşım alanı

02/26/2010 11:41:00

Bu arada genel olarak neler oynuyorsunuz? Akşamları biraz da yormak adına yakalamaca oynuyoruz. Bir de sürpriz sepeti denen şeyden bol bol yapıyoruz. Oyun lazım ama. Yeterince yaratıcı değilim sanırım ben. Fikirlere açığız.

Ynt: genel paylaşım alanı

02/26/2010 12:07:00

genel olarak serbest zamanda istediği oyuncaklarla oynuyor ve ben gözlemlemek adına izliyorum,çünkü beraberken yaptığımız birçpk hareketi kaydedip yalnız oynarken açığa çıkarabiliyor.

birlikte oynadığımız oyunlar; yakalamaç,atçılık:),saklambaç,dans ediyoruz,sepetin içine girip arabacılık oynuyoruz,fış fış kayıkçı ve örtü oyunu (örtünün altına giriyor ve cee yapıyoruz sırayla veya oyuncak saklıyoruz örtünün farklı yerlerine ben koyarken gösteriyorum bu elma bu top sonnra örtüyü örtüyoruz ve ona top nerde diyorum sırasıyla soruyorum doğru yerdekini hatırlamaca gibi bişey)

materyalle oyunlarda ise ben ara dönemde olduğumuz için oyuncakları ulaşabileceği yere materyalleri ise yükseğe koyuyorum.ve çıkardığında öğretmek adına (genelde ağzına sokmuyor ama bazen dalabiliyor) ve nasıl yapacağımızı göstermek ve doğru yönlendirmek adına yanında oluyorum.Bunlar yapbozları örneğin hergün bir tanesini çıkarıyorum masasının üzerine koyuyorum.şekillerle ilgili olanı rahat yapabiliyor artık parçaları çok benzer olanlarda takılıyor.
delikli bir kabımız var ve sayı çubukları bunları deliklerden atmaca oynuyoruz.
ebat olarak baya büyük halkaları sopaya diziyoruz.
basket oynuyoruz.
flahs kartlardaki resimlerin yanına gerçeklerini koyuyoruz.özellikle meyvelerde yapıyoruz bunu.
ve boyalar parmak boyalarına bayılıyor.faber castelinkini aldım
sulu boya yapıyoruz onu da çok seviyor ben mürekkep hokkası aldım çünkü bardağın içindeki suya takılıp(suyla oynamayı çok sevdiğinden)boyayı unutuyor.oda faber castel
pastellerde yenilebilir olandan
kuru boyalarda faberin
boya yapacağımız zaman özelikle yanında oluyorum
ve sulu boya ve parmak boyası için fon kartonunu ve resim kağıdını kuru boya içinse defteri tercih ettik şimdilik.
birde kapısının arkasına yazı tahtasını kartonla kaplayıp koydum onada boyamayı seviyor.
ilk başlarda ağzına götürmeye çalışıyordu öyle yaptıkça ben de boya alıp boyadım görerek artık  ağzına götürmüyor ve boyaları çıkardığım anda kitaplığından defterini alıyor.
örtünün üzerine irmik döküp kamyona kum dolduruyoruz:) inşaatçılık:)

kumaştan şekiller yaptım içine elyaf doldurarark yumuşak,onları ege kamyona dolduruyor.
bazen aynı şeyleri yapıyormuşuz gibi geliyor kendimi yetersiz hissediyorum:( farklı fikirleri bende merak ediyorum.
biraz uzun yazdım :)))ama şimdilik aklıma gelenler bunlar,aklıma geldikçe eklerim yine...

Ynt: genel paylaşım alanı

02/26/2010 13:37:00

Yok yok, çok iyi olmuş. Eline sağlık. Çok faydalandım. Flash kart ve boya olayını çok sevdim. Onları bi denemeli bakalım. Özellikle parmak boyası iyi fikir gibi.


Bizde kamyon nakliyat işini parkta kumla yapıyor. Yalnız şöyle komik bi olay oldu. Evde jenga parçalarını alıyor kürekle kamyona koyuyor sonra pat pat kamyona vuruyor küreği. Noluyo neden sabah sabah derken aydım. Kumla oynarken vuruyoruz kum dökülsün diye. Meğer onu yaparmış:))) Biz sizdeki elyaf yerine jenga nın tahta parçalarını naklediyoruz ordan oraya. 

Bizde şu klasik sopa ve halkalar var ama büyük değil. Büyük olanları nerden buldunuz? O da çok iyi fikir gibi geldi. 

Bir tane tahta yapboz var. Ondaki hayvanları tam koyamıyor yerine ben yakına koyunca oturturuyor. Eğleniyor gibi ama beni mi eğlendiriyor acaba diye şüpheleniyorum bazen. 

Flashcard meyve olayına bayıldım. Kitapta resimlere bakarken ne zaman bi fil, bir aslan geçse hemen ilgili oyuncağı bulup getiriyor. Meyveleri ayrıca gidip gösteriyorduk. Bu eşleştirme işi iyi fikir. Eğleneceğini tahmin ediyorum.

Boya işine çok özendim. Ay iyi ki sormuşum heyooo. Sevgiler... Teşekkürler... 

Ynt: genel paylaşım alanı

02/26/2010 13:50:00

:))) kamyona vurmasına bayıldım:))
yani birlikteyken yaptığımız birçok şeyi onlar yalnız oynarken açığa çıkarıyorlar,ve çok tatlı oluyorlar gerçekten neyi ne kadar öğrendiklerini anlıyor insan...

halkalar bizdekide orta boy cnm ben daha büyük olduğu için delikleri  rustiğin halkalarını kullanıyorum şu dönemde:)yaratıcılık had safhada mı dersin egenin annesi deli mi dersin :))he he bazen onları ipede geçiriyoruz:)

boyalara bayılacaktır egenin yaparken gözleri ışıldıyor çok seviyor her türlüsünü ...bir de biz orta boy bir koliyi boyamaya bayılıyoruz ,boyutlu olduğu için eğleniyor...

flash cartlarlada ilgili bende seviyelerine göre olan kartlardan oluşan linkler var onlarrı ekleyeyim,

birde şu ufak hayvanlardan bir sürü var onlarlada çok oynuyor

sayı çubuklarını da tavsiye ederim mesela büyük bir tuzluğun deliklerine atabilir, eğleniyorlar:))Ynt: genel paylaşım alanı

Ynt: genel paylaşım alanı

02/26/2010 15:06:00

Akıl akıldan üstün. Valla çok sevindim. Hemen bi koliyi alıp ortaya koyuyorum, boyaları veriyorum eline. Çok teşekkürler. Ynt: genel paylaşım alanı

02/26/2010 16:56:00

umutunannesi, kolay gelsin. yerleşmişsiniz bile. umut'a da geçmiş olsun. çabuk ve kolay atlatır azı çıkma dönemini inşallah.

bhk, betül'e geçmiş olsun... çabuk iyileşir inşallah. kuzuların hasta olması çook zor :(

özgüranne, hızlandı gerçekten büyümeleri, ben özellikle şu son 2 ayda çok hissettim. artık herşeyi anlıyor, isteklerimizi çok güzel yerine getiriyor. kendi isteklerini de anlatabiliyor, kelimeleri ve hal-tavırlarıyla... kelime haznesi de genişledi. anne, baba, mama, dede, meme, em, su, şişe, cici, kaaga(karga ve bilumum kitabın adı :)), beete(peçete :)), be (bez), mu (muz), ayı, ayaa (ayak) mi-yaa ve pisi gibi kelimeler. bir de attı, düştü, gitti, bitti fiillerini doğru yerlerde kullanabiliyor :) en hoşuma giden de, ben ne söylersem onu taklit etmeye çalışması. yarım yamalak benzer kelimeler söylemeye çalışıyor. tam papağan modu yani. büyümemizin hızlanmasıyla orantılı bir şekilde sinir katsayımız da arttı. istekleri yapılmayınca çığlık çığlığayız, ağlıyoruz bir de tutturma var tabi. birşeyi aklına koydu mu unutturana kadar akla karayı seçiyoruz. elinden nesneleri almak zorlaştı ama güzelce anlatınca da bazen anlıyor ve kendisi veriyor.

Ynt: genel paylaşım alanı

02/26/2010 17:50:00

bu 3. yazışım olacak, inşallah başarıyla gönderilir. sinir oldum yarım saattir 3 satır yazıyı yazamadım :((( hatırladığım kadarını yazayım yine de inat ettim :))

boyama konusunu henüz gündeme almayanlardanım ben de. ağzına sokar korkusu var doğal olarak. ama özendim şimdi ve gaza geldim egeninannesi. istanbul'a dönünce ben de almalıyım ve sanatsal çalışmalarımıza başlayalım :)

şunu soracaktım bir de, normal boya haricinde mıknatıs tozuyla resim yapılan tahtalar var, eğer duha herşeye rağmen boyaları yemeye çalışırsa bundan almayı düşünüyorum. aranızda kullanannız var mı? önerir misiniz?

flash kartı nasıl edinebiliriz internet haricinde? bizde aslında pek çok nesnenin resminin olduğu kitaplar var, onları sorunca çoğunu gösterebiliyor. normal hayatta da aynı şekilde gösterebiliyor. flash kart aktivitesiyle aynı şey mi bilmiyorum ama bu da işe yarıyor...

bizim uyguladığımız aktivitelere gelince, aslında sizinkilerden pek farklı değil. örtünün altına saklanıp saklambaç oynamayı seviyor, yakalamaca oynuyoruz. babyfirst'te öğlen 1'de mygym programı var, oradaki hareketleri yapıyoruz birlikte. çok hoşuna gidiyor... kitaplarını okuyoruz. kuklalarını oynatmama bayılıyor. yürüme aracının önündeki şekilli boşluklara uygun şekilleri atıyoruz. aslında yaşına uygun eğitici materyaller almanın zamanı. dönünce bu konuyla da ilgilenmeliyim.

fikirleriniz çok güzel, diğer anneler de paylaşırsa sevinirim. ben yazdıklarımı okudum da orjinallikten yoksunmuşum maalesef. faydası olacak bana :)

 

Ynt: genel paylaşım alanı

02/27/2010 07:29:00

günaydın arkadaşlar.bizim çıkacak olan azılardan mı bilmiyorum ama umut son derece anneci şu  sıra oyuncakları ve oynamayıda reddediyor.çok nadir.sürekli  benimle olmak istiyor.ben nerdeysem orada olacak buda yetmiyor ona ben ne yapıyorsam ona bakacak hatta yapacak.ve buda çok yoruyor.o kadar hareketlendiki artık her türlü tehlikeden korumak için kendimi parçalıyorum.mutfakda yükseğe uzanmak için kullandığım bir oturak var.dün sen onu al çekmeceden tahta kaşık al fırının başına git yemeği karıştıracak çekmeceden kaşığı alınca izlemeye başladım ne yapacak diye.sırayla kaşık oturak tencere.sn yalnız bırakmamakda o kadar fayda varki.yani biz oyunu bırakdık şu sıra anne nerde ne yapıyor onu yapıyoruz.oyuncaklarını çıkarıyorum yanına oturuyorum oynayalım diye o gelip kucağıma oturuyor.elimde ne varsa atıyor.meme emmek istiyor.son zaman böyle ne zaman düzelir bilmiyorum ama sabrımı zorluyor wc bile gidemiyorum çünkü kucağıma gelecek klozete oturacak hep paçamda sürekli inanamazsınız.fikriniz varsa paylaşalım kızlar.


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
2008 aralık annelerinin paylaşım alanı

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...