Maclaren Amerika güvenlik sebebiyle bazı modelleri geri çağırıyor

11/11/2009 07:02:00

(Bu gün gazetelerde var. Yabancı kaynaklardaki detayları buraya koyayım dedim.)

1999'dan beri Amerika'da satılan bazı modellerin, açılma sırasında çocuğun parmak uçlarına zarar verme ihtimali varmış. Amerika'da şu ana kadar 12 olay gerçekleşmiş.

Bence önemli bir nokta, sadece puset açılırken ve kapanırken böyle bir tehlike var, açıldıktan sonra herhangi bir tehlike yok çünkü haraketli bir parça yok. Puseti açarken çocuğunuzun parmaklarının menteşe mekanizmasından uzak olduğundan emin olmak lazım.

Hürriyet'teki haber:
http://www.hurriyet.com.tr/gundem/12905300.asp?gid=229

Hürriyet, Türkiye'de satılan pusetlerin de aynı marka olduğunu söylemiş ama aynı olduğunu söylememiş. Aşağıda fotoğrafları var, kendi pusetinizle karşılaştırabilirsiniz.

Amerika "Consumer Product Safety Commission" (Kullanıcı ürün güvenliği komisyonu gibi çevirebiliriz sanırım) bunun için bir duyuru yapmış, buradan erişebilirsiniz. Kısaca özetleyeyim:

...
Problem: Arabanın menyeşe mekanizması açılırken çocuğun parmak uçlarının kesilmesine sebep olabiliyor.
Vakalar: Amerika'da 15 vaka bildirildi, 12 tanesinde parmak ucu kesilmesi yaşandı.
Geri çağırma: Tüm tek ve çiftli baston pusetler çağrılıyor. Tüm pusetlerin üzerinde "Maclaren" yazısı var. Geri çağrılan modeller Volo, Triumph, Quest Sport, Quest Mod, Techno XT, TechnoXLR, Twin Triumph, Twin Techno ve Easy Traveller.
Üretim yılları: 1999 - 2009 arası tüm modeller.
Üretim yeri: Çin
Çözüm: Kullanıcılar pusetleri kullanmayı hemen bırakmalı ve Maclaren Amerika'ya başvurarak tamir kiti edinmeli.

Maclaren Amerika şöyle bir video yayınlamış, tamir kiti nasıl kullanılır gösteriyor. Problemli yerin neresi olduğu da bu video'dan anlaşılıyor:

http://www.youtube.com/watch?v=TR46uNouAjk

Biz başka bir marka kullanıyoruz ama Maclaren kullanan ve çok memnun arkadaşlarımız var. Bu problem eğer Türkiye'de satılan modellerde de varsa, satıcıdan gerekli koruyucu parça alındığında problemsiz kullanılabileceğine eminim.

Acaba bizim kullandığımız pusetin kim bilir ne gibi gizli kalmış tehlikeleri var? İnsan merak ediyor.

Güncelleme:

  • Maclaren, İngiltere'de böyle bir geri çağırmanın yapılmadığını, Amerika pazarının farklı standartlar yüzünden böyle bir çağırmaya ihtiyaç duyduğunu, ürünlerinin hem amerika hem Avrupa'da tüm güvenlik standartlarına uyduğunu söylemiş. Guardian'da sıkça sorulan sorular tarzında bir haberi var.

    İngiltere'de, Amerika'da çözüm için verilen parça da stılmayacakmış, gerek olmadığını söylemişler.

    Haberde ayrıca 2002 yılına kadar İngiliz hükümetinin puset kazalarının istatistiğini tuttuğunu, senede 4000 kadar kazanın rapor edildiğini yazmışlar. Yani sadece Maclaren'e özgü bir problem değil aslında. Güvenlik problemi değil de tasarım hatası diyebiliriz buna.
  • Maclaren'in Türkiye için iletişim sayfası:
    http://www.maclarenbaby.com/europe/content/view/375/88889494/lang,en/


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Güvenlik

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...