amin amin amin

Ynt: amin amin amin

07/09/2010 06:37:00

yukselcim, hic mi ogrenmesin istiyorsunuz yoksa daha erken mi diyorsunuz?
hic ogrenmemesi nasil olacak ki? hayatin icinde olan seyler. ordan burdan duymasindansa sizin anlatmaniz daha uygun olmaz mi? sadece bu da degil, siyaset soracak, tarih soracak.. butun bilgileri nesnel bir sekilde anlatip dusunmeye tesvik edecegiz biz de (yasasin evde egitim :) ). ozgurlukcu ve bir temele dayanan dusunceleri olsun (ay cok erken uctum).

Ynt: amin amin amin

07/09/2010 07:26:00


aslında bende pabukelma gibi düşünüyorum... çocuğa anlatmak ve sesi yadırgamamak lazım. mesala çocuklar sabah ezanı saatlerinde genelde uyanık olurlar. o saatlerde acıkır, susar, oynamak isterler ya da denk gelir uyanır vs.
gün içinde ezan sesi dış seslerle karışık duyulduğundan fazla etkilenmeyebilir ama sesin en az olduğu sabah ezanı saatlerinde çocuk duyduğu sesten ürkebilir. çocuğun ezandan ürkmemesi için duyduğu sesi sevimli göstermek lazım. dikkati dağıtılabilir ama çocuğun bilinç altına yerleşebilir. çünkü bu onun merak ettiği, belki korktuğu bişeydir. ilgilenmemek, yokmuş gibi davranmak hem onun varolan bi olguyu bastırmasına hem de bir çocuk dahi olsa kişiliğine saygısızlık olur.
bu gibi dini olguları anlaması çok zor şimdi ama korkmaması için duyduğu sesi sevimli göstermek lazım bence. en azından buna dini bişey öğretiyormuşuz gibi değil de çocuğumuz duyduğu her hangi bir sesi nasıl izah ediyorsak öyle izah edelim.  

Ynt: amin amin amin

07/09/2010 07:35:00

"yokmuş gibi davranmak".. evet, onlarin tepki verdigi herhangi birsey hakkinda ilgisiz davranmanin, bebekleri en cok uzen/etkileyen sey oldugunu duymustum ben de.
"hem onun varolan bi olguyu bastırmasına (neden olur) hem de bir çocuk dahi olsa kişiliğine saygısızlık olur."
cok kafama yatti. eline saglik hafire.

Ynt: amin amin amin

07/09/2010 07:40:00

yok yok, zaten tamamen yokmuş gibi davranmak mümkün değil, sonuçta heryerde karşımıza çıkacak illa ki. Aslında iki şeyi aynı anda düşünüyorum.
1. şu anda gerçekten çok erken, zaten kendisi birşey sormuş değil sadece korktuğu ve anlam veremediği gürültülü bir ses var ortada. bir şekilde açıklamak lazım.
2. herhangi bir şekilde dini eğitim vermeyi düşünmüyoruz, pamukelmanın dediği gibi, özgürlükçü ve düşünme temelli bir eğitim. Yapabildiğimizin en iyisini yapmaya çalışacağız bu konuda.
Geçen aylarda bir aile çocuğunun din dersi almaması yönünde mahkemeyi kazandı mesela..umarım rüya büyüyüp o yaşa gelene kadar bazı şeyler daha iyi yönde değişir :))

Ynt: amin amin amin

07/09/2010 07:44:00

yaa,hafire çok doğru bir noktayı yazmışsın. Konuyla alakasız ama www.annenotları.com sitesinede de etkili iletşiimden felan bahsederken,çocuğun düşünce ve duygusunu yok saymanın onu nasıl etkileyebileceğini anlatmışlardı. Önemli gelmişti bana. çocuk korktum diye,sen de korkacak bir şey yok diyorsun. gibi. Ya da diyorsun ki:evet,korktuğunu biliyorum.

Ynt: amin amin amin

07/09/2010 07:52:00

sanirim egitim dedigi, yonlendirme ve hayata uygulama sekillerini anlatma (ibadet nasil yapilir, vs.).
yapacaklari ise, temel bilgi verip, dusunmeye sevk edip, daha detayini ogrenme isini kendisine birakmak.. oyle anladim..

Ynt: amin amin amin

07/09/2010 08:08:00


ben bebeğimin kişilik gelişiminde onun için önemli olan olmayan ne varsa önemsiyorum biraz. düştün, hadi büyünce unutursun mantığında değilim. bakim, neresi acımış, nasıl acımış, ne yapsak geçer acaba? diyenlerdenim. şimdi iki buçuk aylık ama bana sanki koca adam gibi geliyor :))))) dini eğitim konusunda bence de herkes özgür olmalı. ama şu çok ömemli ki dinimizi de annemizi babamızı seçmeden dünyaya geliyoruz... ben oğlum için uygun yaşa geldiğinde yaşadığımız din hakkında öğrenmesi gerekenleri öğretmek istiyorum. doğru dini eğitimin onun için önemli olduğunu düşünüyorum. insanların haftada bir kez dini bir sosyalitenin içinde bulunması bile yaşamında çok ciddi yararlar sağlıyor. dr. mehmet öz ün kitabında okudum bunu...

Ynt: amin amin amin

07/09/2010 08:09:00

işyerinde kısa kısa yazmaya çalışınca böyle oluyor tabii, tam anlatamıyorum demek istediğimi. hiç bir şekilde hiç bir dinin eğitimini vermeyeceğiz..ne uygulama şekillerini ne de herhangi bir yönlendirme.
Ha sorular sormayacak mı, muhtemelen soracak, o zamana dair çok net şeyler yok henüz kafamda ama, heralde temel bilgi verip, kendimizce ne olduğunu anlatıp (yaşına göre anlayabileceği şekilde tabii) mümkün olduğunca uzak tutmaya çalışırız. kendi araştırıp öğrenebilecek yaşa geldiğinde de zaten ona göre yönlendirme yaparız heralde diye düşünüyorum...
gene mi anlatamadım acaba :((

Ynt: amin amin amin

07/09/2010 08:18:00

bence gayet güzel anlattın canım:))) bence bu çocuğun cinsel eğitimiyle aynı çalışmaları gerektirecek bi çalışma. belli başlı cevapları vererek çocuğun zihninin fazla bulanmasını engellemek hem de merakını gidermek lazım. iki konuda da merakını giderecek ama büyünce öğrenecek:)))

Ynt: amin amin amin

07/09/2010 08:39:00

hah evet Hafire...evet böyle birşey demeye çalışıyorum ben de :))


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Dert Ortağım Benim

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...