amin amin amin

Ynt: amin amin amin

07/09/2010 08:49:00

anlıyorum ben seni yüksel:))) zamanı gelince en doğru şekilde izah edersin yeterli bulduğun kadarını...ama önyargılı olmasın yavrucak.
yalnız hilal ben senin yaklaşımına  hiç katılmıyorum. anlamadığımız,onların merak ettiği o kadar çok şey var ki tahmin bile edemezsin. o zaman hiçbir şey anlatmayacak mısın? yavrum bunu bende bilmiyorum sana nesini anlatayım cevabını mı vereceksin????
anne olmak, bence, çocuğun bilmek istediği herşeyi bilmediğin halde öğrenip onun bilmesini sağlamakla olur. biz çocuklarımızın başını bekleyen varlıklar değiliz. onların her türlü eğitim ve gelişimlerinden 1. dereceden sorumlu kimseleriz. biz herşeyi öğrenip sırımıza atalım. kullanmasak bile gün gelir lazım olur değil mi?

Ynt: amin amin amin

07/09/2010 08:59:00

hafire o biraz zor değil mi..? yani ben kendim herbişeyi nasıl öğrenip nasıl anlatacağım ki?öğrenmesinden hoşnut olacağım birşeyse ben de bilmiyorum en iyisi gel beraber öğrenelim diyebilirim :))
ama din konusu biraz zor tabii, zaten öğrenmesinden yana olmadığım için böyle bir çabaya gireceğimi hiç sanmıyorum...
hilalcim, bu arada umutbarış'tan korkuyorum ben, cin cin sorularla bir gün karşınıza dikilebilir :)

Ynt: amin amin amin

07/09/2010 09:04:00

beni yanlış anlamanızı istemem... ben dini eğitim konusunda herkesin özgür yaklaşımına saygı duyuyorum. bazıları eğitmeli taraftarı olurlar bazıları eğitmemeli. bence ikiside kişiye bağlı haklı bir seçim. benim yanlış bulduğum yaklaşım şekli...."anlamadığım şeyin nesini anlatacağım çocuğa." bu mantığı doğru bulmuyorum. yüksele katılıyorum. bilemeyebiliriz herşeyi ama o merak ettiğinde öğrenebilir ve ya birlikte öğreniriz. ama hepten ya bunun nesini anlatayım düşüncesi bana ters geliyor. bilmem ben kendimi ifade edebildim mi?

Ynt: amin amin amin

07/09/2010 09:48:00

 

Ynt: amin amin amin

07/09/2010 10:45:00

Ben burayı yeni gördüm,özge'yi okudum,şimdi son yorumu okudum koptum:) (merak etme,Allahhhh diye okuyordum ben de kollarımı sıvayıp,acayip sevindim yazışmalara ben de utandım:O

Düşündüm de benim oğlum ezan sesi hiç duymadı,yakınlarda yok.Lugesya yazınca kafama takıldı
,ben de din eğitimini okuldan alsın istemem,zaten ne görürse görsün ailesinden gördüğünü uygulayacaktır diye düşünüyorum.

Ayrıca ezana ezan,camiye cami,namaza namaz demekten yanayım.

Ynt: amin amin amin

07/09/2010 11:11:00

nilberk, bence de aileden ne görüp ne görmediği çok önemli olacak. bizim evde istese de zaten görmeyeceği için çok da takmıyorum aslında.

Bu arada, birkaç ay evveldi, alevi bir aile çocuklarının okulda din derslerine girmemesi için açtığı davayı kazandı. Bu emsal teşkil edecektir diye düşünüyorum.

Belki bilenler vardır, "başka bir okul mümkün" diye bir girişim başlatmış durumdayız bir grup ebeveyn, son safhalara yaklaştıkça bu konular da gündeme gelecek ve nasıl çözümler üretilebilir tartışacağız diye umuyorum :)

Ynt: amin amin amin

07/13/2010 19:03:00

Ben de kızımın dinini, büyüdüğü zaman kendisinin seçmesini tercih edenlerdenim.

Bizim evimizin de yakınında cami var. Ben "amcalar şarkı söylüyo" diye öğretmiştim çok küçükken. Hatta gene çok küçükken caminin yanındaki parkta oynuyormuş, ezan okununca amca şarkı söylüyo diyip dans etmeye başlamış. Etraftaki yaşlı teyzeler de "ah yavrum nasıl hissetti, allah de çocuğum allah" demişler.:)
Son bir iki aydır amca ne şarkısı söylüyo annecim diyor, ben de mutlu olun, hayat çok güzel diyor, seni çok seviyorum inci diyor diyorum, böylece deyince seviniyor:)

Ynt: amin amin amin

07/13/2010 19:55:00

Özgcon mükemmelsin yaaa ilk yazdıklarını okudum şimdi bayıldım :)

Ynt: amin amin amin

07/14/2010 00:30:00

Adasim ozge'cigim supersin:)

Ynt: amin amin amin

07/14/2010 06:56:00

Peyibal'a katılıyorum.
Bu arada Yiğit de ezan sesini duyduğunda korkuyor ve ağlıyordu dakikalarca.Ben ezanın bu kadar yüksek sesle yayınlanmasını anlayamıyorum zaten.O dönemlerde o kadar zorluk yaşamıştık ki.
Mesele çocuğun ezan sesinden korkmasından çok,yüksek sesten korkmuş olmasıydı.


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Dert Ortağım Benim

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...