9 AYLIK BEBEKLERİMİZ

05/28/2011 11:13:00

Arkadaşlar kızım 9 aylık oldu.Sizin bebekleriniz neler yapabiliyorlar merak ediyorum.Gerçi her bebek farklıdır ama yinede burdan paylaşmak istedim.Benim kızım gel gel yapıyor, her iki tarafada seri bir şekilde dönüyor,emeklemiyor, Yürüteçte yürümüyor kavrayamadı daha, ayak üstüne bastırdığımda kısa süre basıp hemen oturmak istiyor, adım atmıyor henüz,babasııı diye seslenince kapıya bakıyor,alkış öğrettim ama yumruklarıyla yapıyor.

Ynt: 9 AYLIK BEBEKLERİMİZ

05/28/2011 12:03:00

merhaba, biz hiç yürüteç kullanmadık, emeklemeyi yürümeyi geciktirdiği için şiddetle istemedi dr.  benim kızım emekliyor, sıralıyor, koltuk-sandalye ne varsa tutunup ayağa kalkıyor kendi kendine, alkış yapıyor, melisa nerde diyince aynaya bakıp çığlıklar atıyor, kendi kendine ekmek, peynir, meyve, sebze parçalarını tutup ağzına götürüp yiyebiliyor mama sandalyesinin tepsisine koyunca, anne-baba-dede nerde dediğinde kimi söylediysen dönüp ona bakıp gülüyor, sesler çıkartıyor, baba-dede diyor, kim ellerinden tutsa hemen yürümeye başlıyor, kumlarla oynuyor, çimleri kopartıyor, salıncağa bayılıyor, çocuklarla konuşmaya çalışıyor...
bebeklerimiz büyüdü daha çok şey vardır ama şimdilik aklıma gelenler bunlar, Allah sağlık versin hepimizin yavrularına..

Ynt: 9 AYLIK BEBEKLERİMİZ

05/30/2011 19:13:00

Popoyu sallaya sallaya çok güzel emekliyor. Boyunun yettiği yere  tutunup ayağa kalkıyor ama henüz yürümeden eser yok. Baba, meme, emme, bebe, babay vs diyor. Hayırdan anlıyor artık. Hayır dediğim anda elini neye attıysa bırakıp bana bakıyor ve sırıtıyor :) Emerken memeyi ısırıyor, kızınca sırıtıyor!  Kayısıyı, nektarini, karpuzu eliyle yiyor. Alkış ve baybay yapıyor, tel sararı öğrendi. Anne ve babayı biliyor. Bir de en büyük avantajımız, kakayı tuvalete yapıyor.

Ynt: 9 AYLIK BEBEKLERİMİZ

05/30/2011 19:20:00

 2 dişi var,3.yolda.Ayaga kalkıyor,hızlı bı şekılde emeklıyor.Kenarlardan destek alarak yürüyor.20 sanıye kadar ayakta kaldı=) baba,emme,meme, vs basit şeylerı söyluyor.elıle yıyebılecegı herşeye bayılıyor,bulamaçdan nefret edıyor.

Ynt: 9 AYLIK BEBEKLERİMİZ

05/31/2011 04:16:00

benim kızımın hala hiç dişi yok ama bu neyseki iştahtan birşey azaltmıyor:)
emeklemek yok, ileri emekleyecekmiş gibi yapıp hoop gerisin geriye popo üstüne geliyor. Biraz cesaret işi sanırsam:) Sürekli ayakta durmak istiyor, bir de zılatırsan sabah kadar zıplar...ama kolda güç kalmıyor.
son 1 hafta 10 gündür alkış alkış yapıyor, sonra eller birbirini tutup ağza gidiyor. abuk subuk da olsa bir başlarsa konuşmaya bıdır bıdrı bişiler anlatıyor. Kucağa alınmak istediğinde ya da susadığında ya da meme isterse mamameme karışımlarını dillendiriyor.

Ynt: 9 AYLIK BEBEKLERİMİZ

05/31/2011 05:37:00

Biz hala hedeflerimize yuvarlana yuvarlana gidiyoruz:)  fakat elinden tuttugumuzda müthiş yürüme istegi var hiç durmadan yürüsek dursak .. Yere bıraktıgımızda kzıyor neden yürütmüyoruz diye ellerini uzatıp yürümeye devam etmek istıyor. 1 dişimiz çıktı . Babamız türkü söylediğinde , müzigi duydugunda alkış la kafasını oynatıyor. Başlarda naynini naynini naynini dediğimizde bu hareketi yapıyordu şimdi kendi duyar duymaz yapıyor. Ben işe gelirken  el sallıyor .sonrada nasıl slladığına parmaklarına bakıyor..  Bittiii dediğimde iki elini birbirine sürterek bitti hareketini yapıyor.  biz yemek yerken tok olsa bile mutlaka o dudaklarıyla şapırtatıyor:)) Çok taklitçi bu aralar oksurdugumuzde oho oho dıye ses verıyor oda.. Babası  benimle konusurken kesin onun yüzüne bakarak bişeyler anlatıyor bazen. Yada sabahları Zeynep teyzesine bırakırken ben ona bişeyler söylerken, onun kucagında  elıyle  onun  yuzunü kendıne dondurup ılgıyı kendıne çekiyor..:) Annn ,bob bob, mamma,emmee,  ded ded ,de de ayyy  dide bişeyleri kendince söylüyor. Katı şeyleri yeme konusunda pek zorlugumuz yok  tatlı şeyleri daha çok seviyor meyva püresini yiyor ama suyunu zor içirıyoruz. Eline ne  geçerse agzında herşey zaten. Çok tatlı cadı olmaya başladı yavaş yavaş istediklerini yaptırmaya çalışıyor istediği oyuncagına ulaşamauınca bir müddet onunla ilgilenmediğimizde ( gözlemlemek için bırakıyorum ) kendine ilgi çekmek için aglama numarası yapıyor. Evde iken görebildiklerim bunlar  sonuçta  her çocugun gelişim süreci başka , allah tüm çacuklara sağlıklı yaşam ve ömür versin

Ynt: 9 AYLIK BEBEKLERİMİZ

05/31/2011 05:53:00

biz de yuvarlanıyoruz sanırım bunu keşfettiği için emeklemeye çabalamıyor çünkü istediği yere ulaşıyor.bizimle beraber herşeyi yiyor.eline verdğim şeyleri küçük küçük koparıp çevire çevire yiyor.henüz hiç dişimiz yok.babba mama meme dede abba vs diyor ellerinden tuttuğumuzda hızlı hızlı adımlar atıyor sanırım emeklemeden yürüyecek.alkış yapıyor hatta sinirlenince bile alkış yapıp ellerine bakıyor.bazen ihmal ediyoruzz paşayı dadamamaabahabaababab diyerek küfrediyor kanımca:)müziği çok seviyor dans etmeye çalışıyor.istediği şeye ulaşmak için ona yakın olan insana şirinlik yapıyor Allah tüm bebişlere sağlık versin ne güzel kocaman oldular

Ynt: 9 AYLIK BEBEKLERİMİZ

06/01/2011 17:17:00

tutunabildiği heryerden yürüyor buna duvarlar ve kapılarda dahil ellerini bırakınca 2 3 dk duruyor,çok hızlı emekliyor ama genelde koltuk kenarlarında ayakta durmak hoşuna gidiyor,çenesi çok düşük anne,baba,dede,mama vs birçok şeyi söylüyor,alo deyince elini kulağına götürüp alo diyor,gel babası deyince kapıya gidiyor,elindekini isteyince al deyip veriyor,başın nerde deyince başını tutuyor yavaş yavaş diğer uzuvlarını da öğretmeyi düşünüyorum nereye gitsem oranın kapısına gelip anne diye bağırıyor Allah bebeklerimize sağlık versin inş

Ynt: 9 AYLIK BEBEKLERİMİZ

06/01/2011 18:18:00

Öncelikle, hepimizin kuzularına kocaman bi maşallah=)
Kızım emekliyor, sandalye, koltuk, aktivite masasına, önüne ne gelirse hemen tutanarak ayağa kalkıyor. Koltuklarda, duvarda sıralıyor.
Salıncağa bayılıyor. Salıncaktan indirmek için takla atıyorum.
Banyoda da saatlerce kalabilir. Sudan çıktığı an basıyor çığlığı.
Uyurken yüz üstü yatmaya başladı.
Bulamaç türü hiç bi şey yemedi, ilk çorbaları bile birazcık da olsa pütürlü idi. Şimdi ise özel bi yemek yapmıyorum bizim yemeklerimizden yemeye başladı. Tuzsuz hatta salçasız yapıyorum yemeklerimizi. Kahvaltısını ve tavuk, köfte gibi yemekleri de küçük parçalar halinde önüne koyuyorum, kendisi yiyor. Erik ve çilek favorisi=)
Baba, dede diyor. Tekrasız hecelere de geçti. Aguki, egehh heyecanlandığı zaman dilinden düşmüyor. üflemeye de başladı son bir haftadır, bilinçli midir bilmiyorum.
Alkış yapıyor ama bir eli ile diğer elinin tersine vuruyor=)
Cee-e oyunana bayılıyor. Emekleyerek beni yakalamaya çalışıyor.
2 dişimiz var, artık diğerlerini bekliyoruz.
Gözlüklerimi kumanda, telefon, kablo için çıldırıyor.
Şimdilik aklıma gelenler bunlar.
Tüm kuzuların sağlıkları, neşeleri yerinde olsun...
 


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
2010 AĞUSTOS ANNELERİ VE BEBEKLERİ

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...