Turkce ve Ingilizce

<123>
01/17/2010 01:53:00

Amerikada yasadigim icin bebegim her iki dili konusacak. Turkceyi ogrenmesi icin evde turkce, cevresindekileri anlayabilmesi icin disarida Ingilizce ogreniyor. Babasiyla surekli turkce konusuyoruz, gunduz ben onunla ingilizce konusuyorum. bu konuda bilgisi olan varsa seve seve dinlerim. biraz arastirmam sonucunda, benim hep bir dili, babasinin hep diger dili konusmasi tavsiye ediliyordu. sonucta nereye gidersek hep ingilizce duyuyor. Yuvaya gondermedigim icin ancak disardan ve benden duydugu ingilizceyi ogrenebilecek. yuvaya giderse turkceyi daha az duyacagi icin guclu olarak ingilizceyi konusacak. 

Ynt: Turkce ve Ingilizce

01/19/2010 04:35:00

Ben bu konuyu çok yazıp çizdim. Biz de Amerika'da yaşıyorduk, şu an 3 yaşında olan oğlum Deniz'in doğumundan kısa süre sonra Türkiye'ye döndük. Her iki dili de bilerek büyümesi için senin yaptığının tam tersini yaptık, evde İngilizce, dışarıda Türkçe konuştuk. (Amerika'da olsaydık biz de aynen sizin gibi yapacaktık). Şu an her iki dili de akıcı olarak konuşuyor Deniz.

Belki bu biraz fikir verebilir: http://blogcuanne.com/2009/08/05/iki-dilli-cocuk-yetistirmece/ ;

Ynt: Turkce ve Ingilizce

01/19/2010 07:36:00

Bizde de durum ayni ama diller farkli. Anne turk,  baba italyan yasinilan yer bruksel dolayisiyla disarida fransizca, daha ender de olsa ingilizce ve flamanca konusuluyor. Evde ben ve annem turkce (evet idil'e anneanne bakiyor simdilik), babasi italyanca konusuyor. Esimle aramizda italyanca konustugumuz icin aile lisanimiz italyanca olacak. Disarda, doktora gittigimizde, fransizca konusan insanlarla mutahap oldigumuzda bizde frasnizca konusuyoruz. Idil simdi turkce ve italyanca  basit cumlelere (bunu anneye ver, babya var, yesil fare nerde gibi) tepki veriyor. Kelimeleri taklit etmeye calisiyor. Turkce daha baskin olsa bile  iki ana dille buyudugu icin konusmasinin zaman alacagi soyleniyor. Bu arada 18 aylik olunca krese baslayacak ve o zamanda fransizca gundeme gelecek. Ben de deneyimlerimi burda ve blogumda paylasmaya devam edecegim.

Ynt: Turkce ve Ingilizce

02/01/2010 13:41:00

merhaba
biz türkiye de yaşıyoruz kızım daha 3 aylık  evde onunla ne zaman ing.konuşmaya başlamalıyım sizce tşk

Ynt: Turkce ve Ingilizce

02/02/2010 14:44:00

bence dogdugu andan itibaren baslanmali. cunku daha anne karnindayken native language'ina kulagi alisiyormus bebeklerin. siz de bence vakit kaybetmeden baslarsaniz bebek icin daha faydali olur.

Ynt: Turkce ve Ingilizce

02/03/2010 08:12:00

TEŞEKKÜRLER ZAMAN ZAMAN KONUŞMAYA ÇALIŞIYORUM AYRICA İNGİLİZCE HİKAYE OKUYORUM UMARIM İYİ OLUR

Ynt: Turkce ve Ingilizce

02/18/2010 16:47:00

Babyfirst kanalını (baby tv'den daha güzel geldi bana) 2 aylıkken bile kulak dolgunluğu olsun diye açık tutuyordum, ingilizce tabi. Hala da ingilizce izliyor. Bazen ingilizce konuşuyorum ama tabi cevap vermesi için çok erken. 3 yaşına kadar bebekler kaç dil DUYARSA o dilleri sonradan ANA DİLLERİ KADAR İYİ öğrenmeleri oldukça mümkün olurmuş. Baby Einstein DVD'lerden var, onlar da 3 dilde, ingilizce, almanca ve fransızca, onları da izletmem lazım ama biraz tembellik yapıyorum sanırım.

Ynt: Turkce ve Ingilizce

02/18/2010 17:32:00

bebekler anne karnındayken bile yabancı dili farkedip doğduktan sonra ayırt edebiliyorlarmış en son araştırmaya göre o yüzden hiçbir zaman erken değil yabancı dil için

Ynt: Turkce ve Ingilizce

02/19/2010 04:38:00

Lina'ya katılıyorum. Deniz'in ikinci dili bu kadar kolay öğrenmesini anne karnındayken benim (Amerika'da olduğum için) sürekli iki dil konuşmama bağlıyorum.  Şimdi de Deniz'le ağırlıklı olarak İngilizce konuştuğum için ikinci bebeğimin de daha yatkın olacağını düşünüyorum. Bakalım, göreceğiz :)

Ynt: Turkce ve Ingilizce

02/19/2010 06:55:00

Merhaba,


Yalnız cognitive linguistik dersleri aldığım için biliyorum, TV dil öğrenme konusunda hiçbir işe yaramıyor. Anadili ya da ikinci dili gerçek bir insanın karşılıklı ve etkileşimli olarak konuşması gerekiyor. Selamlar.

Ynt: Turkce ve Ingilizce

02/20/2010 10:36:00

Eh şimdilik çok fazla İngilizce konuşmuyorum ama daha anlar yaşa gelince belki de evde genelde İngilizce konuşurum. Yıllar önce okuduğum bir gazete haberinde 3 yaşına kadar bebek hangi dilleri duyarsa bu dilleri daha sonra çok kolay öğrenir yazıyordu. Aksan için de olsa işe yarayacağını düşünüyorum İngilizce duymasının.

<123>

Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Iki dil

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...