bebeğinizin kendini beslemesine nasıl olanak tanıyorsunuz?

10/17/2012 16:46:00

Merhaba, oğlum 11,5 aylık. Yaklaşık 2 haftadır, eline verdiğim yiyecekleri çeşitlendirdim ve çok şükür bir tehlike atlatmadan onun kendini beslemesini keyifle izliyorum. Haşlanmış mısır, salatalık,simit, pohaça, kabuğu soyulmuş bütün elma armut mandalina, havuç, biber veriyorum. Yaşıt bebekleri olan anneler tecrübelerini paylaşırsa memnun olacağım.  Taneli meyveler/sebzeler konusunda ne yapıyorsunuz mesela. Bir yerde, üzüm tanelerinin ölümcül boğulmalara neden olma ihtimalinin yüksekliği yazılıydı, siz veriyor musun taneli şeyler? Kuruyemiş veriyor musunuz, benim oğlanın birkaç çeşidine alerjisi var ama hangisi tespit edemediğim için kuruyemişi çok az veriyorum. Zarlı meyveleri (Örn. mandalina) soyup da mı veriyorsunuz, benimki emiyor posasını fırlatıyor ama yine de ya başaramazsa boğazına sararsa diye endişeleniyorum.

Ynt: bebeğinizin kendini beslemesine nasıl olanak tanıyorsunuz?

10/17/2012 16:53:00

Kuruyemiş vermiyorum ben ama bütün yaz boyu üzüm yedi, hiçbirşey olmadı, ama biz bu kendi kendine beslenme pratiğini 6 aylıktan beri yapıyoruz.. önce yarım verdim üzümü çekirdeğini çıkararak, sonra tüm vermeye başladım. çekirdeğini de kabuğunu da çıkarıyor.. Daha çok suyunu alıyor üzümün ve diğer meyvelerin de.. belki çok küçük bir kısmını yutuyordur..

Ynt: bebeğinizin kendini beslemesine nasıl olanak tanıyorsunuz?

10/17/2012 16:54:00

kuruyemişleri, alerjisi olmayanları, belki döverek yoğurt ya da humusa ekleyip dip sos olarak sebzelerinin ya da makarnanın yanında verebilirsiniz..

Ynt: bebeğinizin kendini beslemesine nasıl olanak tanıyorsunuz?

10/20/2012 09:25:00

benim kızım da kendisi yiyor hatta bi süre onu kaşıkla beslememe izin vermedi. üzümü çekirdeksiz aldım ikiye yada dörde böldüm, kabuğunu da çıkardım ilk zamanlar, şimdi kabuklu yiyor ama yine ikiye bölüyorum. mandalinayı da aynı şekilde kabuğunu çıkarıp lime lime ediyorum o şekilde yiyor. ben ilk yardım bilmem o yüzden eşim olmadığında taneleri çok ufalıyorum. kuruyemiş, simit, poğaça falan hiç vermedim.

Ynt: bebeğinizin kendini beslemesine nasıl olanak tanıyorsunuz?

10/20/2012 17:54:00

Eşin ilk yardım biliyor mu, MCA?  11 aylıksa ve dişi varsa bence simit ver, valla kurtarıcı gibi simit. Araba sürerkenki mızmızını anında kesiyor, iyi oyalıyor :)

Ynt: bebeğinizin kendini beslemesine nasıl olanak tanıyorsunuz?

10/20/2012 19:50:00

Bugün cevizli bademli kuru kayısı kuru erik kuru üzüm havuç tarçın ve limon kabuğu ile kek yaptım.. bildiğimiz sade kek tarifine ekledim, süper oldu, Bartu da 1,5 dilim yedi.. daha önce yapılan keklerden tahinli kek gibi mesela azar veriyordum ama bugün ilk defa onun için yaptım.. kuru yemişleri de böylelikle yemiş oldu :)

Ynt: bebeğinizin kendini beslemesine nasıl olanak tanıyorsunuz?

10/22/2012 09:48:00

biliyor Emine. ben simit çok severim ama hiç vermedim ne bileyim, ekmek verirken bile acaba ne şartlarda yapılyor diye düşünüyorum, obsesifliğin gözü kör olsun :)

Bartu'ya afiyet olsun:)

Ynt: bebeğinizin kendini beslemesine nasıl olanak tanıyorsunuz?

10/23/2012 15:23:00

Benim kızım 11 aylık olmak üzere. Eline bir kere ekmek verdim o da 8 aylık filandı galiba bogazına yapıstı nefes alamadı. Kalabalıktık Allahtan kolay atlattık ama ben cok korktum. Simdi evde yalnızız. Ben bakıyorum ve annem fln uzak bana. O yüzden cok korkuyorum eline bir sey vermeye. Kucuk parça bişey versem de kızım onu ufak parcalara ayırmaya calısıyor suan. Acaba benden gördüğünü mü yapıyor. Birşeyi alıp agzına atmıyor. Ekmegi bile. :/ Eline dis kasıması icin biskuvi verdim bugün korkarak dua ederek ama yemedi. Ufak parcalara ayırdı yere attı. Kendi kendine yedirmesini nasıl öğreticem hiç bilmiyorum. Ben elimle iri taneli köfte filan bile versem yiyor. Benim elimden yediği için yutabiliyor kendisi de yer diyorum versem iyi olur artık diyorum ama sanırım zor alışacak. Normalde herşeyi ağzına sokar ama yiyecekleri parçalamaya uğraşıyor.

Ynt: bebeğinizin kendini beslemesine nasıl olanak tanıyorsunuz?

10/23/2012 17:21:00

Mantarsote: Aras da ilk günlerde dişleyip paralayıp yere yığıyordu yiyecekleri. 1 haftadır nisbeten yemeye de başladı, bugün yarım muzu hiç bırakmadan üstünü başını önceki seferlere kıyasla daha az kirleterek yedi. Yalnız elinde yiyecek evi turladığı için sürekli tetikteyim, halı tüyü,saç kılı yapışıyor, elimde fırça sürekli onun atıklarını süpürüyorum yerden. Likit yiyeceklere de elini parmağını sokmaya yelteniyor, kaşık-çatal falan tutamıyor, eliyle küçük parçaları da alıp götüremiyor pek ağzına ama acelem yok. Gözlemliyor ve öğreniyor yavaş yavaş. Bu sabah ilk kez, kahvaltıda istediğini işaret etti, istemediğini ise önce işaret etti ben ısrar edince de eliyle itekledi. "reçel yiyeceğim, yumurta yemeyeceğim" diyerek yeme rejimini de kendi belirliyor benimki :) Ben de çok korkaktım biriki tıkanma vakasından sonra, ama ekim ayı cesaret ayım oldu, mandalina dilimlerinin posasını ağzından ustaca çıkarıyor. Nazar değmesin, inşallah :)


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
6-12 AY BEBİŞ ANNELERİ...

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...