akademik anne olmanin zorlugunu yasiyor musunuz?

02/26/2011 21:01:00

Ben yasiyorum, hem evde hem is yerinde.

Evde, isimin is yerinde bitmemesinin zorluklarini yasarken, iste de cocugu olmayan ve kendini tamamen akademik hayata adamis bayanlarla ve cocugu olsa bundan pek etkilenmeyen erkeklerle ugrasmaktan yoruluyorum. 
Akademik hayat biz anneleri ne zaman anlayacak acaba?

Ynt: akademik anne olmanin zorlugunu yasiyor musunuz?

02/26/2011 22:15:00

Merhaba, ben şuan Master yapıyorum ama hedefim akademisyenlik ve mesleğim gereği bir araştırma görevlisinden farklı değil çalışma sistemim tek farkım kadrodışı olmak:) daha işin başındayım ama geçenlerde blogumda şuan bile bu durumun annelikle beraber zorluklarını anlatmıştım.

http://benkizimindelisiyim.blogspot.com/2011/02/kariyer-yapan-anne-nasl-olur.html

Daha ilerisi çok daha zordur eminim yani akademik anne olmak çok zor ve akademik hayat bence anneleri hiçbir zaman anlamayacak. Bayanlara söylenen "elinin hamuruyla erkek işine karışma" gibi bir amiyane tabir vardır ya hani yakında "kucağında çocuğunla bilim yapma" diye bir tabir de çıkacak diye korkuyorum. Ne yazık ki bu yaklaşım da olan insanlar var akademik hayatın içinde bile :(

Ynt: akademik anne olmanin zorlugunu yasiyor musunuz?

02/27/2011 10:17:00

ben yüksek lısansımı yaparken hamıleydım,bebeğim bıraz büyüyünce de akademık anne olucam sanırım=)
 

Ynt: akademik anne olmanin zorlugunu yasiyor musunuz?

02/27/2011 17:45:00

kolay gelsin!

ben de ilk ogluma hamileyken tezimi yazma asamasindaydim, bir yandan oglumu sallarken diger yandan data topladigim zamanlar dun gibi aklimda :)
siz yuksek lisansin ne asamasindasiniz? hangi alanda calisiyorsunuz?

selamlar!

Ynt: akademik anne olmanin zorlugunu yasiyor musunuz?

02/27/2011 17:48:00

size de kolay gelsin sevdeyasar!

katiliyorum, hic kolay degil. 
ozellikle akademisyen olarak basari kazanmis bayanlarin profiline bakinca bu durum daha da anlasiliyor. bu bayanlar genelde ya hic evlenmemisler, ya bosanmislar ve cocuklari yok, ya da evliler ve cocuklari yok. 
basarili bir akademisyen olmak icin ille de bu profile uymak mi gerekiyor???

selamlar!

Ynt: akademik anne olmanin zorlugunu yasiyor musunuz?

02/27/2011 19:08:00

ben bitirdim yüksek lisansı.şimdi ales'i ve üds'yi de geçtim. bebeğim hazır olunca(tuvalet eğitimi vs açısından) hemen çalışmaya başlıcam.Alanım  ise güzel sanatlar..
  ben çok verımlı olacagına ınanıyorum.sürekli öğrenen bı anneyle büyüyen bi bebek emınım farklı olur.

Ynt: akademik anne olmanin zorlugunu yasiyor musunuz?

02/27/2011 19:51:00

bence başarılı bir akademisyen olmak için bu profile uymak gibi bir gereklilik yok tabiki daha zor hemde çok zor yani eve geldğinizde sorumlu olduğunuz sizden sınırsız olarak sevgi ve ilgi bekleyen bir varlık var ve siz onunla ilgilenirken diğerleri bu vakti çok farklı yönde değerlendirme avantajına sahip ama ol(a)maz diye birşey yok sadece daha çok çalışıp daha çok yorulmak gerekiyor ve sanırım bu da biraz idealist olmakla alakalı yani herkesin yapabileceği birşey değil gerçekten.

Ynt: akademik anne olmanin zorlugunu yasiyor musunuz?

02/28/2011 12:48:00

ben de English Language Teaching alanında master tezimi yazarken (bu donem son uzatmaları oynuyorum:( ) b taraftan 5 aylık kızımı ayağımda sallıyorum. Onunla ilgilenmem gereken zamandan çaldığımı düşünerek üzülüyorum bazen. şu tez bitsin doktora falan uzun bir süre hayal benim için:)

Ynt: akademik anne olmanin zorlugunu yasiyor musunuz?

02/28/2011 21:37:00

zaman yonetimi onemli bir konu diye dusunuyorum.

cogu zaman bunu yapamadigim icin ders calisirken, simdi cocuklarimla olmaliydim diye dusunuyor; cocuklarimla ilgilenirken de "simdi ders calisiyor olmam gerekirdi" diye dusunerek cocuklarimla gecirdigim zamandan tad alamiyorum. 
halbuki calisirken hakkini verip verimli bir sekilde calissam, zannediyorum ki cocuklarima ayirdigim vakitte pismanlik duymayacagim.
yani her an odevini yapmamis ogrenci psikolojisinde olmak beni cok ama cok geriyor :(((

caresi olan???


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
akademik anneler

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...