kolay normal doğum için...

02/10/2012 14:55:00

ilk hamileliğim ve normal doğum yapmak istiyorum.ama kolay ve rahat olması için neler yapacağımı bilmiyorum.siz sevgili tecrübeli annlerden bi zahmet bilgi bekliyorum :)

Ynt: kolay normal doğum için...

02/10/2012 17:34:00

1 - Fazla kilo almamak

 
2 - Genel olarak hareketli olmak, mümkünse yürüyüş+egzersiz (ben ilk doğumunda bu programı takip ettim 2. trimesterden itibaren, 36. haftada açılma oldu bıraktım, çok yararını gördüm, şimdi de yapmaya çalışıyorum düzenli, BW olanlarını yani ağırlıksız olanları yapıyorum ) Germe/stretching egzersizlerinin sonunda ayakları birleştirip bacakları germeye yönelik bir hareket var, bir benzerini çömelerek olanını doğum öncesi eğitim programında da göstermişlerdi, bu hareketin doğuma yararı biliniyor.

3 - Kegel egzersizleri: http://www.mumcu.com/html/article.php?sid=330 , kegel'in doğum yanında hamilelik ve doğum sonrasında idrar kontrolü, hemoroid gibi durumlara da yararı var. Buradakine ek olarak bir de asansör(elevator) denilen bir Kegel var, ben bu hamileliğimde okudum ve onu da yapıyorum, kendinizi 10 katlı bir asansörde hayal ediyorsunuz, asansör her katı çıktığında pelvik kaslarınızı biraz daha kasıyorsunuz, yani yavaş yavaş 10 kademede kasmış oluyorsunuz ve asansör 10 katı inerken yine kademeli olarak gevşetiyorsunuz. 4-5 tekrar öneriliyor.

4 - Nefes egzersizleri: Kolay doğum için iyi nefes de önemli, tabi rahat bir hamilelik için de. Eğer bilmiyorsanız önce diyaframdan nefes almayı öğrenin, diyaframdan nefes alırken göğsünüz değil karnınız şişer, esnerken diyaframa nefes alırız, şarkıcılar da diyaframdan nefes alırlar. Ara sıra derin nefes alıyorsunuz ve alırken sayıyorsunuz, diyelim ki 10'a kadar sayana kadar nefes aldınız, nefesinizi verirken 20'ye kadar yani 2 katı olarak yavaşa bırakıyorsunuz. Çok sık üst üste yapmayın fazla oksijenden başınız döner.

Bu saydığım 4 madde hem doğum için, hem de rahat bir hamilelik için faydalı.

Ynt: kolay normal doğum için...

02/10/2012 17:41:00

Damla, takip ettigin programin linki acilmiyor

Ynt: kolay normal doğum için...

02/10/2012 17:45:00

Düzelttim, teşekkürler.


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Pozitif Doğum Hikâyeleri

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...