MEME İLTİHABI: MASTİT

03/10/2011 06:42:00

MEME İLTİHABI: MASTİT

Anneliğe adım atan her kadın kendini, kucağında bebeğini emzirirken buluverir birden. Çoğu zaman her şey oldukça keyifli ve yolunda gitse de bazen bu böyle olmayabilir. Günün herhangi bir saatinde göğsünüzde başlayan acıma ve yanma hissi, emzirirken içten içe acı duymanın gittikçe artması size bir şeylerin sinyalini vermeye başlamıştır. Emziren her 20 anneden 1’inde görülen mastit adı verilen meme iltihabı ise hemen aklımıza gelemsi gereken problemlerdendir.

Mastit, yani meme iltihabı, emziren annelerin ara ara karşılaştıkları, kendisini memede kızarıklık, şişme, yanma, emzirirken hatta emzirmezken de acıma hissi ile belli eden bir enfeksiyon hastalığıdır. Memedeki sütü, süt üreten hücrelerden sütün dışarı çıktığı meme ucuna taşıyan kanalların tıkanması, iltihaplanmasıdır.   Oluşum nedenlerine baktığımızda temel olarak iki nedenle karşılaşılmaktadır. Birinci neden; süt üretiminin gerçekleşmesi ancak süt kanallarının tıkalı olmasından dolayı sütün dışarı akamaması ya da emzirmeme sonucunda sütün kanallarda kalmasıdır. İkinci nedeni ise meme ucunda bulunan çatlarlardan içeri giren mikropların süt kanallarına ulaşması ve burada abse yapması, kanalı tıkamasıdır. Her iki nedende de anne şiddetli acı hisseder. Eğer tedavi edilmez ise ateş, halsizlik, uyku hali gibi grip benzeri bulgular ortaya çıkabilir.

Emziklilik gibi özel bir dönemde mastit hiç istenmeyen bir rahatsızlıktır. Aldığımız ufak ama önemli önlemler ile mastit oluşumunu engelleyebilir ya da oluşmuş mastitin kısa sürede tedavi edilmesini sağlayabiliriz. Mastit oluşmasını engellemek için almamız gereken önlemleri söyle sıralayabiliriz;

·         Daha gebelik döneminden itibaren meme ucu bakımının iyi yapılması gerekmektedir. Meme ucunda oluşacak çatlaklar engellenmelidir. Gebelik döneminde göğüslerin şişmeye, dolgunlaşmaya başladığı dönemden itibaren vücuda uygun, sıkı olmayan, baskı yapmayan sütyen seçimi ile işe başlayabiliriz.

·         Bebekler doğru yöntem ile emzirilmelidir. Memeyi bebeğin ağzına verirken sadece ucu değil, ucu ile beraber kahverengi kısmın çoğu da verilmelidir. Aksi taktirde sadece meme ucunun bebeğe verilmesi annenin meme ucunu tahriş edecek ve yara olmasına neden olacaktır.

·         Her emzirme sonunda meme ucuna anne sütü sürülmeli ve göğüs pedi konularak kapatılmalıdır. Meme ucunu karbonatlı, sabunlu sularla yıkamak, silmek meme ucunun çatlamasına neden olacak ve buradaki mikropların çatlaklardan içeri girerek kanallarda enfeksiyon yapmasına neden olacaktır.

·         Eğer bebekte burun akıntısı varsa her emzirme seansından önce bebeğin burnu temizlenmelidir.  Aksi taktirde emzirirken bebeğin burun akıntısının göğüs ucundaki çatlaklara değmesi ile meme ucuna bulaşan mikroplar mastite sebep olabilir.

·         Emzirme seanslarında memenin boşaldığından emin olunmalıdır. Aksi taktirde göğüsler tam olarak boşaltılmaz ve süt, göğüs içinde uzun süre kalırsa mastite neden olabilir. Eğer bebek annesinin yanında değilse ya da herhangi bir nedenden dolayı tam olarak memeyi boşaltamıyorsa pompa yardımı ile sütün sağılması gerekmektedir. Sağılan süt uygun koşullarda saklanır ve bebeğe daha sonra içirilir.

                Tüm bu önerilere uyulmasına rağmen mastit problemi ile karşı karşıya kalındı ise panik yapmaya gerek yoktur. En hızlı şekilde tedavi uygulanması için kollar sıvanmalıdır. Eğer göğüste mastit oluştu ise  şunlar yapılmalıdır;

·         Mastitli memedeki sütün boşaltılması anneyi rahatlatacaktır. Bu biraz acılı bir süreç olsa da unutulmaması gereken şey eğer süt boşaltılmazsa daha kötü bir tabloyla karşı karşıya kalınacaktır.

·         Memedeki sütün boşaltılmasının en iyi yolu bebeğin emmesidir. Sanılanın aksine bebeğin mastitli memedeki sütü emmesinin herhangi bir sakıncası yoktur. Mastitli meme bebeğe verilmelidir ve emmesi sağlanmalıdır. Emzirmeye mastitli olmayan memeden başlanırsa emme esnasında mastitli memede süt üretimi hızlanacaktır ve sütün dışarı akması kolaylaşacaktır. Ancak bu kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Eğer bebek annesinin bir göğsünü emdikten sonra doyan bir bebekse direkt olarak mastitli göğüs verilmeli ve bebeğin kuvvetlice emip sütü boşaltması beklenmelidir. Mastitli memeden gelen sütün tadı bebek için alışılmadık bir tat olabileceğinden bebek emmek istemeyebilir. Eğer böyle bir durumla karşılaşılırsa memedeki süt pompa yardımı ile sağılmalıdır.

·         Memeye uygulanacak soğuk kompres acının hafiflemesini sağlayacaktır.

·         Annelerin stresten uzak durmaları gerekir. Stres direkt olarak memede süt üretimini azaltan bir faktördür. Özellikle mastitli memesi olan annenin daha fazla süt salgılamaya ihtiyacı vardır. Aksi taktirde iltihabın dışarı atılması vakit alacaktır. Bunun için anneler stresten uzak durmalıdır.

·         Süt üretiminin devamlılığını sağlayabilmek, miktarını artırabilmek için bol sıvı tüketilmelidir. Günlük 2litre su, 1 litre de çorba, meyve suyu, komposto, maden suyu gibi sıvı besinlerin tüketilmesi ile günlük 3litre sıvı tüketimine ulaşılması gerekmektedir. Emziklilik döneminde yapılan sıvı desteği ile memede üretilen sütün mililitresi artacak, böylece memedeki iltihabın daha kolay temizlenmesi sağlanacaktır. Unutulmaması gereken şey; memeden iltihabı daha kolay temizleyebilmek için daha fazla sütün akması gerektiğidir.

·         Doğru beslenilmesi gerekmektedir. Mastit bir enfeksiyon hastalığıdır ve diğer enfeksiyon hastalıklarında olduğu gibi vücudun enerji ve protein ihtiyacını artırır. Yeterli ve dengeli bir beslenme programı ile bu dönem, vücuda hasar vermeden atlatılabilir.

·         Ve tabi ki antibiyotik tedavisi! Göğüste mastit gelişti ve acı hissi artmaya başladı ise muhakkak bir doktor muayenesinden geçilmesi gerekmektedir. Özellikle emziklilik döneminde memede kızarıklık, sıcaklık, şişme ve acı bulguları mastit işareti ise de bu bulgular diğer meme hastalıklarının bir ön işareti de olabilir. Bunun için şikayetleri hisseden kadınlar muhakkak bir doktor muayenesinden geçmelidir. Doktorun bilgisi dahilinde başlanacak antibiyotik tedavisi de mastitin en önemli tedavi yöntemidir.

·         Eğer memede süt kanallarında ciddi bir tıkanıklık var ise doktor kontrolünde uygun görülürse süt üretimini kesen ilaçlar kullanılıp, emzirme durdurulabilir. Ancak eğer tıkanıklık bu boyutta değilse anne bebeğini sık sık emzirmeli ve verilen öneriler doğrultusunda süt üretimini artırmaya çalışmalıdır.

 

Kadınlar için oldukça sıkıntı verici, can yakıcı bir rahatsızlık olan mastitin oluşumunun engellenmesi, bunun için önlemlerin alınması en doğru olanıdır. Doğru bir meme bakımı ve doğru emzirme yönteminin bir uzman tarafından öğrenilmesi mastit oluşumunu önlemeye yardımcı olacaktır. Doktor kontrolünde başlanan antibiyotik tedavisi ve diyetisyen kontrolünde uygulanan diyet tedavisi ile mastit problemi olan annelerin sıkıntıları çözümlenmektedir.

Dyt.Başak Demirhan


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
BEBEĞİMİ BESLİYORUM

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...